reklama

Při prodeji Počerad o byznys nejde

  • Odmítnout prodej Počerad je pragmatické rozhodnutí, které s byznysem nemá moc společného.
  • Prodat uhelnou elektrárnu by znamenalo jít proti Babišovi, který několikrát veřejně zopakoval, že by to byl špatný a nevýhodný krok.
  • ČEZ by teď sice končícího ministra financí poslouchat nemusel, ale co když se po volbách stane Babiš premiérem?
Komentátorka HN Julie Hrstková. Komentátorka HN Julie Hrstková. Foto: Archiv HN

To, že dozorčí rada ČEZ odmítla prodat elektrárnu Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače, lze v chápat jako pragmatické rozhodnutí, které s byznysem má jen málo společného. Pokud potenciální kupec předem řekl, že do obchodu nepůjde, když s tím nebude souhlasit ministerstvo financí coby akcionář ČEZ a ministr financí (i když na odchodu) Andrej Babiš s tímto krokem zásadně nesouhlasí, nemohla dozorčí rada rozhodnout jinak. A to i přes oficiální stanovisko ministerstva, že jeho názor nemůže převážit rozhodnutí dozorčí rady.

O vztazích mezi šéfem ČEZ Danielem Benešem a ministrem financí Andrejem Babišem lze říci cokoliv, jen ne to, že jsou přátelské. Babiš se ještě před tím, než vstoupil do politiky, mnohokrát negativně vyjádřil o propojení polostátního energetického gigantu a politiky. Beneše bere nejen jako pohrobka Martina Romana, který se účastnil všech nevýhodných obchodů ČEZ, ale hlavně jako prodlouženou ruku sociální demokracie.

Od svého nástupu do funkce se proto Babiš snaží posílit svůj vliv v ČEZ. Hned na začátku vyměnil ty členy dozorčí rady, které jmenuje ministerstvo financí, za své lidi. Měli prý za úkol "najít" cokoliv na Beneše a vůbec na vedení ČEZ a nejlépe odhalit propojení firmy s ČSSD. Když se to nepovedlo první partě dosazených, obměnil ji − opět s nulovým výsledkem, nutno dodat. První dvě valné hromady ČEZ po nástupu Babiše se také nespekulovalo o ničem jiném než o odvolání Beneše.

Prodat Počerady by znamenalo jít proti Babišovi, který několikrát veřejně zopakoval, že jde o špatný a nevýhodný krok. ČEZ může válčit s jakýmkoliv ministrem, dokud má neochabující podporu premiéra. I proto také představenstvo energetické firmy dosud "přežilo" − bez ohledu na problematickou expanzi na Balkán, nákup předražených solárních elektráren či dlouhé odstávky elektráren kvůli špatné kontrole svarů. Jenže v současné politicky rozjitřené situaci, kdy se sociální demokracie snaží ze všech sil, aby Babišovi nedala jakoukoliv příčinu ke kritice, by byl prodej Počerad přinejmenším dost nediplomatickým krokem. Už vůči Sobotkovi, který vedení ČEZ veřejně podporuje.

Prodej Počerad by dodal další munici Babišovi nejen v kritice ČEZ, ale i sociální demokracie. Ani jedno z toho nemá vedení ČEZ zapotřebí. Pokud skutečnost, že neprodali uhelnou elektrárnu, jakkoliv pomůže Sobotkovi, bude to bod i pro energetickou firmu. A prodat Počerady může později − třeba po volbách, bude-li mít podporu nového premiéra.

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

Praze hrozí, že zmizí ze seznamu UNESCO kvůli budovám na Pankráci. Závisí na rozhodnutí magistrátu

Zaorálek: Zemanovy bonmoty o novinářích jsou nevhodné, naznačili mi v zahraničí. Dosud dobrou pověst Česka kazí i Babišova kauza

Vláda dala zelenou vysokorychlostní železnici, dá na ni 650 miliard. Rychlé vlaky spojí Prahu s Drážďany nebo Brno s Vídní

Facebooku unikla pravidla cenzury. Násilí na zvířatech a dětech je v pořádku, výhrůžky Trumpovi ne

reklama