reklama

Dojde republikánům s Trumpem trpělivost?

  • Další den, další Trumpův průšvih.
  • Tentokrát vyšlo najevo, že Trump v únoru naléhal na šéfa FBI Comeyho, aby nevyšetřoval ruské vazby odvolaného poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.
  • Vyplývá to ze zápisků, které si Comey pořídil hned po setkání s Trumpem.
Komentátor HN Teodor Marjanovič. Komentátor HN Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Už je těžké držet v hlavě pohromadě, jak jdou po sobě skandály amerického prezidenta v souvislosti s jeho podezřelými vazbami na Rusko. Zkusme to jednou větou.

Co loni začalo obdivem Donalda Trumpa k Vladimiru Putinovi a hackerskými útoky ruských tajných služeb na lidi ve volebním štábu Hillary Clintonové, se přes odvolání nového poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna (lhal viceprezidentovi Miku Penceovi ohledně svých telefonátů s ruským velvyslancem), odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho (vyšetřoval Flynna a ostatní, zda s Rusy nějak domlouvali jejich hackerské útoky) a prozrazení tajného špionážního zjištění o teroristických hrozbách ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi (stalo se tak před týdnem při Trumpově setkání v oválné pracovně Bílého domu) dostalo až k odhalení Comeyho noticek, zapsaných hned po jeho setkání s Trumpem den po Flynnově odvolání letos v únoru, z nichž vyplývá, že Trump na Comeyho mezi čtyřma očima naléhal, aby tajná služba FBI Flynna už dál nevyšetřovala.

Dlouhé, že? A to je v té větě jen to nejpodstatnější. Nad prezidentem USA, lídrem svobodného světa, se stahují mračna v podobě ústavního vyjádření nedůvěry. "Tohle − odhalení, že Trump chtěl po šéfovi FBI, aby zastavil vyšetřování Michaela Flynna − už zavání Watergatem," uvedl včera republikánský senátor John McCain.

Pro republikány je to tuze frustrující. Mají v Bílém domě svého prezidenta a také většinu v obou zákonodárných sborech, tedy Senátu a Sněmovně reprezentantů. Co víc by si mohli přát? Je to ideální situace, aby mohli po osmi letech vlády Baracka Obamy prosadit některé svoje vytyčené konzervativní cíle, konkrétně v podobě osekání daní, deregulace ekonomiky a samozřejmě prosazení nové zdravotnické reformy, která by nahradila tu nazývanou Obamacare.

Ale jejich záměry teď nikoho zrovna moc nezajímají, novináři se jich pořád dokola ptají jen na to, kdy už jim konečně dojde trpělivost a připojí se k těm, kteří chtějí uvést ústavní vyjádření nedůvěry prezidentovi do chodu.

Trumpův ruský průšvih, který už beztak smrdí na sto honů, nabere jistě na obrátkách, pokud bude James Comey pozván do Kongresu, aby svoje zápisky představil veřejnosti a o celé věci podal svědectví. Takovým zápiskům, byť psaným rukou, americký systém tradičně přikládá důležitost a věrohodnost.

Zkrátka, vyvázne Trump z kaskády svých skandálů? Celé to je v rukou jeho republikánů, tedy toho, jak dlouho se budou považovat za "jeho".

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

Praze hrozí, že zmizí ze seznamu UNESCO kvůli budovám na Pankráci. Závisí na rozhodnutí magistrátu

Zaorálek: Zemanovy bonmoty o novinářích jsou nevhodné, naznačili mi v zahraničí. Dosud dobrou pověst Česka kazí i Babišova kauza

Vláda dala zelenou vysokorychlostní železnici, dá na ni 650 miliard. Rychlé vlaky spojí Prahu s Drážďany nebo Brno s Vídní

Facebooku unikla pravidla cenzury. Násilí na zvířatech a dětech je v pořádku, výhrůžky Trumpovi ne

reklama