Již jsme zaznamenali případy, kdy chtěl někdo animované postavičky využít pro svůj business. To se však může bez řádné licence prodražit.

Pokémon GO je mobilní herní aplikace založená na principu rozšířené reality. Prostřednictvím chytrého mobilu propojuje herní prostředí s reálným světem. Ve hře hledáme pokémony v reálném světě, ale vidíme je jen skrze náš mobilní telefon. Aplikaci si stáhlo již sto milionů lidí.

Filutové mezi podnikateli tedy zvažují, jak „hledače“ přivést právě ke svým dveřím. Takový nápad je velmi lákavý, ale může se vymstít.

Pokémon patří svým tvůrcům a to nejen název, ale i grafické řešení, prostě autorské dílo jako takové. Vlastník práv (kterým ve skutečnosti není společnost Nintendo, ale společnost Pokémon Company) tak může v prvé řadě požadovat, aby se kdokoliv zneužívání jeho díla či ochranné známky zdržel, aby všechny „falešné“ pokémony okamžitě odstranil a přestal je zneužívat ve svůj prospěch.

Může však požadovat i vydání bezdůvodného obohacení, tedy toho, co na využití Pokémonů někdo vydělal, a náhradu škody, kterou mu neoprávněné užití způsobilo. Kromě toho se pak lze přihlásit i o zadostiučinění, pokud by užitím pokémonů nějak byla snižována jejich hodnota. Zda je v tomto konkrétním případě možné snížit hodnotu takového díla, jako je pokémon, nechť každý posoudí sám. 

Ve Spojených státech však řeší i opačný pohled na věc. Neporušuje náhodou právo i Pokémon Company, když své postavičky umisťuje na nejrůznější místa bez souhlasu vlastníků? Může někdo zasáhnout do vašeho vlastnictví i v kyberprostoru? Co když se někdo vloupá na soukromý pozemek, jen aby odchytil vzácného Pokémona viditelného jen ve virtuální realitě skrz obrazovku mobilního telefonu? Může se jednat i o trestný čin. V USA dokonce za vniknutí na pozemek hrozí bezprostřední střelba z legálně držené zbraně. Lov pokémonů tak může být velmi nebezpečnou zábavou.