Druhá polovina roku 2015 se nesla ve velice volatilním duchu. Postupně přicházely zprávy z Číny o zpomalování tamní ekonomiky, což zapříčinilo pokles cen na komoditním trhu.

Dále v důsledku převisu nabídky ropy se cena černého zlata propadla hluboko pod 50 dolarů za barel. Akciový trh navíc zažívá jeden z nejhorších startů do nového roku.

Současná situace naznačuje, že na trhu není ‚‚něco‘‘ v pořádku.

Funkce zlata a ropa jako ukazatel

Je možné záhadné „něco“ predikovat pomocí aktuální ceny komodit? To nelze potvrdit, ovšem zlato a ropa tuto funkci z historického hlediska vykazovaly.

Vyjádří-li se cena jedné unce zlata v barelech ropy, mohou obě komodity posloužit jako indikátor krizových podmínek na světovém trhu.

Zlomovou hodnotou tohoto indikátoru je 20, což lze demonstrovat na grafu níže.

2016_01_27_zlato_to_ropa

80. léta – ropa a černé pondělí

V 80. letech minulého století (první červený sloupec) lze identifikovat hned dvě nestandardní situace na trzích.

V prvním případě šlo o přebytek ropy, ke kterému došlo po ropných šocích v 70. letech. V druhém případě se jednalo o černé pondělí na americkém akciovém trhu. Tehdy byl zaznamenán největší jednodenní propad akciového trhu v historii*.

Krize v 90. letech

V 90. letech si krizí posupně prošlo Mexiko, Rusko a země z Asijského kontinentu. Mexická krize byla první krizí, jež byla způsobena prudkým odlivem kapitálu ze země, Asijská krize se nesla v podobném duchu a Rusko v roce 1998 bylo nuceno vyhlásit státní bankrot.

21. století ve znamení dalších krizí

Je nutné podotknout, že indikátor je pouze orientační. Na přelomu 20. a 21. století propukla horečka informačních technologií, což vyústilo v prasknutí tzv. Dot-com bubble. V této historické periodě se však ukazatel pohyboval pod hodnotou 10.

Dalšími hroty, jež vyčnívají nad hodnotou 20, jsou hospodářská krize z roku 2008 a evropská dluhová krize ze začátku druhé dekády 21. století.

Krize na obzoru?

V současnosti se indikátor pohybuje nad hodnotou 35, což lze z historického hlediska interpretovat jako probíhající či přicházející krizi. Je nutné mít na paměti, že ukazatel je výrazně ovlivněn současnou situací na trhu s ropou, jejíž cena spadla na několikaletá minima.

Důvodem propadu je měnící se energetický mix, těžba břidlicové ropy a zvýšená těžba ropy OPECu v rámci boje o tržní podíl. Na trhu vzniká přebytek až 1,5 mil. barelů denně, což zapříčiňuje zmiňovaný pokles cen.

Nelze tedy predikovat, zdali se i v tomto případě indikátor nemýlí nebo pouze poukazuje na nestandardní situaci na trhu s černým zlatem. Ukazatel však úspěšně předpověděl čtyři z pěti posledních krizí.

Autor: Sven Subotič, David Lojkásek | aurainvest.cz

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.