Dotační programy přilákaly do odvětví řadu společnotí

Zpočátku rozsáhlé dotační programy přilákaly do solárního odvětví mnoho nových hráčů a tempo inovace každým dnem akcelerovalo. Později se nicméně ukázalo, že na trhu je značný převis nabídky a celá řada firem se rychle ocitla ve finančních nesnázích, které s nástupem globální finanční krize jenom gradovaly.

Neproduktivní společnosti krachují či ukončují činnost

Od roku 2009 ve Spojených Státech a Evropě zkrachovalo kromě nejznámější Solyndry přes 100 dalších firem zabývajících se vývojem a výrobou solárních panelů. Z dnešního pohledu je však tato očista solárního odvětví vnímána pozitivně, neboť vedla k výraznému snížení cen solárních panelů a ke značnému nárůstu jejich efektivity.

V roce 1977 čítaly produkční náklady solárních panelů v průměru 76,7 dolarů za watt. Dnes se pohybují pouze okolo 0,30 dolaru za watt a očekává se, že číslo není rozhodně konečné. V roce 2011 se Německo, průkopník v oblasti solární energie, zařadilo mezi první země, které dosáhly tzv. grid parity, kdy se ceny energie z fotovoltaických elektráren vyrovnaly cenám energií z klasických zdrojů.

Grid-parity

Solární energie se nákladově srovnala s klasickými zdroji

Podle letošního výhledu Deutsche Bank pro solární odvětví byla grid parita dosažena už i v 10 amerických státech a do konce příštího roku bude dosažena i ve zbylých 40. Analytici Deutsche Bank odhadují, že do roku 2017 dosáhne grid parity 80% světového trhu. S rostoucí konkurenceschopností solární energie už začalo mnoho států, především v Evropě, omezovat své štědré dotační programy, protože už pomalu přestávají dávat smysl.

Budoucí očekávání je více než pozitivní

Další nedávná studie s názvem Current and Future Cost of Photovoltaics predikuje, že náklady na produkci solární energie v Evropě do roku 2025 poklesnou přibližně o třetinu na 4-6 ct/kWh a na 2-4 ct/kWh, zhruba o dvě o třetiny oproti současným úrovním, do roku 2050. Při produkčních nákladech elektrické energie z konvečních zdrojů mezi 5 a 10 ct/kWh to znamená, že do deseti let bude většina energie produkovaná z velkých solárních parků levnější než energie produkovaná konvečními elektrickými elektrárnami.

Jaké jsou hlavní důvody pro významný budoucí růst solární energie se můžete dočíst v našem předešlém článku Jaká je budoucnost solární energie?

Vzhledem k vysoké volatilitě jednotlivých solárních společností se jeví jako nejlepší způsob investice do výše uvedených trendů nákup solárních veřejně obchodovatelných fondů. Ty v průměru od začátku roku zhodnotily o více než třetinu své hodnoty. Vypadá to, že solární odvětví právě dospělo a doba, kdy alternativní zdroje energie už nebudou déle alternativními, je za dveřmi.

Autor: Jan Kaška, David Krejča

www.AuraInvest.cz

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.