3. část seriálu Rekonstrukce státu k prvnímu výročí vlády.
V prvním díle jsme zhodnotili vládu jako celek, v druhém díle prosazování protikorupčních zákonů hnutím ANO a v příštím, posledním, díle se podíváme podrobněji na aktivitu KDU-ČSL.

Ministerstva ČSSD mají za úkol připravit klíčové zákony: zákon o financování politických stran, novely zákona o NKÚ a o střetu zájmů a také upravit některé paragrafy v poslaneckém návrhu zákona o registru smluv. Novelu zákona o NKÚ právě dokončuje ministr Jiří Dienstbier jen s minimálním zpožděním, ostatní zákony se protahují o více než půl roku. Premiér Bohuslav Sobotka nám na nedávné schůzce mimo jiné potvrdil, že stojí za průtahy se zákonem o financování politických stran, který ministerstvo vnitra (ČSSD) napsalo již vloni v květnu.

Spolupráce s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ČSSD vypadala slibně v červenci. Tehdy jsme se sešli s premiérem, pověřenými poslanci a zástupci ministerstev za ČSSD. Hlavním výstupem byla shoda na parametrech návrhu zákona o registru smluv a slib, že ministerstvo vnitra podle parametrů upraví zákon tak, aby se o něm mohlo hlasovat ještě v září.

To se, jak víme, nestalo. Premiér se následně vyjádřil, že slib nebyl až tak závazný, a dlouho se s námi nebyl ochoten sejít. První setkání po více než půl roce proběhlo až 26. ledna, přestože jsme o setkání požádali již v říjnu po obecních volbách. Pro srovnání – za stejné období si na Rekonstrukci státu našel čas Andrej Babiš celkem čtyřikrát.

Při jednání o registru smluv měli sociální demokraté dvě podmínky – vyřazení veřejně obchodovatelných polostátních firem (primárně jde Bohuslavu Sobotkovi o ČEZ) a zpracování RIA. RIA znamená, že se návrh pošle všem subjektům, na které bude dopadat, aby odhadly náklady a rizika. U poslaneckých návrhů, jakými je tento, není RIA povinná, analýza nákladů byla již v minulosti u původní verze z větší části udělána, a tak se člověk těžko brání dojmu, že jde jen o snahu získat od úředníků, kteří se zákonu zuby nehty brání, nějaké hausnumero, se kterým budou moci návrh poslat k šípku. Ale to se uvidí až za měsíc.

U zákona o financování stran nám Bohuslav Sobotka na lednovém jednání bez uzardění oznámil, že odmítá nezávislou kontrolu financování politických stran, přestože se právě k tomuto opatření sám dobrovolně veřejně zavázal. Na lednovém jednání Bohuslav Sobotka odmítal říci, kdy bude ochoten s koaličními partnery projednat zákon o financování politických stran, s tím, že je dost času. Pod veřejným tlakem a tlakem koaličního partnera hnutí Ano přece jen zařadil jednání o tomto protikorupčním opatření na únorové jednání koaliční rady.

Jediným sociálním demokratem, který aktivně pracuje na zákonech, k nimž se většina poslanců ČSSD před volbami voličům zavázala, tak zůstává Jiří Dienstbier, který právě dokončuje prováděcí návrh zákona o NKÚ (ke změně ústavy, která leží v Senátu). S dalším zákonem, novelou zákona o střetu zájmů, se ale dostal oproti původním legislativním termínům do povážlivého skluzu.

Úřad vlády také oznámil, že od ledna zveřejňuje smlouvy nad 50 000 Kč, zatím ale žádná na webu není.