Až dosud se Andrej Babiš choval velice rozumně. Přestože před rokem téměř vyhrál volby a byl reálně silnější než lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, hladce s ním uzavřel dohodu o vládě a rok se jí pokorně drží. Na první pohled.

Teď se situace ale mění. Přichází první opravdu ostrý střet Babiše se Sobotkou. (Pokud nepočítáme ty nenápadné a hlavně velmi rychle uhašené přestřelky, třeba na téma DPH). A vyzyvatelem je právě šéf ANO, ministr financí a majitel Agrofertu.

Od začátku bylo zjevné, že Babiš vstoupil do politiky s dlouhodobým plánem. Buď se mohl okamžitě s velkou agresivitou pustit do boje se zhruba stejně silnou ČSSD a snažit se urvat co možná největší kus moci, ale byl by to až příliš velký risk. Mohl by dopadnout podobně jako kdysi véčkaři. Babiš nestál o rychlé zisky v podobě několika málo prestižnějších ministerských křesel včetně možná i toho premiérského. Cenou by snadno mohly být nekonečně vyčerpávající bojůvky, které se zatím skoro vždy nakonec obrátily proti tomu, kdo je vyvolal. Stačí si vzpomenou na Jiřího Paroubka nebo Mirka Topolánka. Navíc by tím Babiš rychle ztrácel body v průzkumech popularity. Najednou by vlastně byl “jako oni”.

Babiš zvolil chytřejší cestu - začal pomalu a pečlivě budovat svoji politickou firmu. Podobně, jako kdysi své chemicko-zemědělské impérium. Byl ochotný od začátku vládnutí s ČSSD a lidovci ke spoustě kompromisů. Nedělal zbytečné problémy. Podle několika svědectví dokonce i při samotných jednáních vlády nebo špiček koalice hrál Babiš vždy roli toho druhého. Nepoužíval obvykle sílu. I když mnozí čekali opak, roli lídra plně přenechával Bohuslavu Sobotkovi. A to přesto, že by pro něj asi nebyl zas tak velký problém nevýrazného předsedu sociálních demokratů zastínit.

Jenže teď se cosi změnilo. V pátek se Babiš pustil do Sobotkova ministra zdravotnicví Svatopluka Němečka. Mladá fronta Dnes, kterou Babiš vlastní, uvedla, že Němeček chystá zavést zatím nepovolenou léčbu kmenovými buňkami, Němeček to popřel a označil za záměrnou provokaci ze strany Babiše a ten hned vracel úder. Sobotka pak musel na chvíli zahrát roli premiéra, Babiše velice jemně pokáral, sešel se s ním, oba si “vyměnili názory” a budou v tom ještě za pár dní pokračovat.

Je zjevné, co se děje, ale není zatím příliš srozumitelné, proč se to děje. Už delší dobu se mluví o tom, že Babiš chce pro své ANO právě křeslo ministra zdravotnictví. Sice bylo vždy problémové a ministři tam obvykle dlouho nevydrží, je to ale na druhou stranu také zajímavý byznys, do kterého velcí byznysmani začali v posledních letech docela úspěšně vstupovat.

Ve skutečnosti Babiš roli čísla 2 ve vládní koalici spíše hrál. Nemusel nikam spěchat, měl čas prozkoumat nový terén politiky, zanalyzovat slabiny protivníků a hlavně postupně připravovat zbraně.

Velmi dobře to ilustruje fakt, jak byl v pátek během několika málo hodin schopný použít proti ministru zdravotnictví několik citlivých informací. Ve svých tweetech naznačil, že Němeček má potíže s alkoholem a také, že před pěti lety jako šéf ostravské nemocnice nakoupil jeden z přístrojů o sto milionů dráž. Je to klascký Babišův styl. Informace pro něj mají obrovskou cenu. Velmi rád je sbírá. Nejraději na ty, kdo se mu staví do cesty.

Pro Sobotku je to důležité varování. Babiš mu ukázal nejen zbraně, ale i ochotu je použít. Poprvé v takové míře. A až bude mít Babiš důvod, až půjde o něco většího než o jednoho Němečka, bude evidentně připravenější než předseda ČSSD. Má velké noviny a rádio, má větší schopnost zalíbit se veřejnosti a má kolem sebe má výrazně loajálnější spolupracovníky, u nichž se nemusí bát, že ho svrhnou. A ještě ty miliardy.