reklama

Češi by měli Izraeli říct: Takhle ne

  • Na rozdíl od většiny Evropanů mluví Češi o Izraeli se sympatiemi většími, než je v běžné, přestože i dějiny českých zemí provází antisemitismus.
  • Právě my bychom měli říct americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který chce jednostranně uznat Jeruzalém za hlavní město židovského státu, že takhle to prostě dělat nelze.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Když se sejde skupina Evropanů a hovoří o Izraeli, obvykle zní jeden hlas velmi odlišně, ten český. Na rozdíl od ostatních Češi o Izraeli mluví se sympatiemi většími, než je v Evropě běžné, přestože i dějiny českých zemí provází antisemitismus. Stačí připomenout pogromy z dob Karla IV. nebo hebrejský nápis na kříži se sochou Ježíše Krista na Karlově mostě, připevněný koncem 17. století s cílem ponížit pražské Židy. Pak se ale zejména Tomáš G. Masaryk zasloužil o zásadní změnu kurzu, nejznámějším momentem je jeho odvaha jít proti většinovému proudu.

Pak nastal opět řez, když bylo takřka všech sto tisíc českých Židů povražděno nacisty. V poválečném Československu se proto prosadilo přesvědčení, že je nutné podpořit vytoužený sionistický cíl, tedy vznik státu Izrael, a to i zbraněmi. Edvard Beneš už v roce 1946, necelé dva roky před vyhlášením izraelské samostatnosti, prohlásil: "Považuji zřízení židovského státu v Palestině za jediné možné a spravedlivé řešení světové židovské otázky." Zajímavé je, že po únoru 1948, alespoň pár let, v podpoře Izraele pokračovali i českoslovenští komunisté.

Polistopadové Česko na to vše navázalo a země se stala jednou z mála v Evropě, snad dokonce jedinou, která se nikdy nepřidala ke globálnímu trendu pranýřovat Izrael za kdejaký kiks a bagatelizovat palestinské teroristické útoky. Koncem roku 2012 nehlasoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jako jediný z Evropské unie pro uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN. Symbolem těchto vztahů jsou společná zasedání obou vlád, za premiéra Bohuslava Sobotky se konala dvakrát. Silácké řeči prezidenta Miloše Zemana o tom, že Češi musí přestěhovat ambasádu do Jeruzaléma, to jen zarámovaly, jakkoliv je diskreditovala do očí bijící prezidentova neschopnost tuto myšlenku pořádně zdůvodnit.

Když je nějaké přátelství pevné a dlouhé, nemá k němu patřit také upřímnost? Naše země trvá na tom, co chtějí i sami Izraelci, tedy že klíčem k míru ve Svaté zemi jsou dva státy, izraelský a palestinský, a že toho musí být dosaženo dohodou. Jenže pak nelze Jeruzalém označovat za jedinou, věčnou, nedělitelnou metropoli židovského státu, jakkoliv by to třeba člověk Židům stokrát přál. Protože tím Palestincům arogantně říkáme, ať na svůj nárok mít tam také svoje hlavní město zapomenou. Právě my bychom měli říct americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který chce jednostranně uznat Jeruzalém za hlavní město židovského státu, že takhle to prostě dělat nelze.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama