reklama

Polemika: Potřebuje Česko víc Ukrajinců? ANO

  • Jedním z hlavních problémů je, že na trhu práce chybí určité profese, které téměř není možné získat, a to bez ohledu na výši nabízené mzdy.
  • Otevřených pracovních pozic, které se zaměstnavatelé marně snaží obsadit, je už přes dvě stě tisíc.
  • Kvůli nedostatku pracovníků musí firmy odmítat zakázky nebo jsou penalizovány odběrateli za to, že nedodávají včas a v požadovaných objemech.
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu ČR Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu ČR Foto: HN - Jan Štembera

Pro české firmy bude samozřejmě vždy jednodušší, rychlejší a hlavně levnější zaměstnávat české občany. Domácím pracovníkům není třeba překládat, zajišťovat ubytování a nemusí se sžívat s často odlišnou mentalitou a pracovní disciplínou. O několikaměsíčním čekání při imigračním řízení ani nemluvě. Najímání cizích pracovníků firmy zvažují, až když jsou k tomu donuceny situací na trhu práce. Přesně v téhle situaci se teď nacházíme. Naše ekonomika roste už několikátým rokem skoro nejrychleji v Evropě a nezaměstnanost máme vůbec nejnižší z celé EU. Otevřených pracovních pozic, které se zaměstnavatelé marně snaží obsadit, je už přes dvě stě tisíc.

Jedním z hlavních problémů je, že na trhu práce chybí určité profese, které téměř není možné získat, a to bez ohledu na výši nabízené mzdy. Typickým příkladem jsou obráběči nebo nástrojaři pracující na počítačově řízených strojích. Kvůli nedostatku pracovníků musí firmy odmítat zakázky nebo jsou penalizovány odběrateli za to, že nedodávají včas a v požadovaných objemech. Jediným rychlým protikrizovým řešením v této chvíli je dovoz pracovní síly ze zahraničí, jako to dělají všechny ekonomicky vyspělé země s podobným problémem.

Nezaměstnaní z EU k nám nechtějí

Optimální je vybírat v našem civilizačním okruhu, z kulturně a jazykově nám nejbližších zemí. Některé firmy zkoušely najímat i pracovníky z EU, což by bylo administrativně jednodušší a rychlejší. Zaměřily se na státy s vysokou nezaměstnaností, jako je Řecko nebo Španělsko. Náboráři tam nezaměstnaným nabízeli srovnatelné podmínky, jaké měli ve svých rodných zemích. Moc úspěšné to nebylo. Tamní lidé jsou optimisté, mají pocit, že se krize brzy přežene a není nutné se kvůli ní stěhovat. A poslední kapkou bylo, kam až v zimě u nás může klesnout teploměr. Proto jsou firmy rády, že se s minulou vládou domluvily na možnosti dovozu ukrajinských pracovníků, a věří, že vláda Andreje Babiše v tom bude pokračovat.

Ukrajinci jsou u nás ochotní pracovat. Navíc přicházejí pouze na dobu, po kterou je tu pro ně práce. Až nebude, odejdou, stejně jako se to stalo po roce 2008, kdy opustili zemi poté, co ji zasáhla globální hospodářská krize. O to, že berou práci Čechům, se není třeba obávat. Firmy musí dodržovat zákoník práce a zákon o zaměstnanosti. Ty jasně říkají, že prioritně musí nabízet místa Čechům, a teprve když doloží, že o místo není zájem, mohou ho otevřít cizincům. Mzda pro cizince musí být stejná, jakou by pobíral Čech. Platí pravidlo "za stejnou práci, stejnou mzdu". Kdo by ho porušoval, vystavoval by se riziku vysokých pokut od inspektorátu práce.

Využijme konjunkturu, vydělejme si na krizové roky

Je ale jasné, že dovoz pracovníků naše problémy z dlouhodobého pohledu nevyřeší. Může jen krátkodobě pomoci v nejtěžší době. Ale i to má svoji hodnotu. Firmám to umožní současnou konjunkturu využít na maximum a vydělat si na krizové roky, které jistě přijdou, otázkou je kdy.

Dlouhodobé řešení nedostatku pracovníků, které se bude s demografickým vývojem jen zhoršovat, si musí firmy najít především samy. Posledních 28 let nás naučilo, že spoléhat se na stát se u nás příliš nevyplácí. Zaměstnávání cizinců není všespasitelné, zdá se, že řešením může být zintenzivnění digitalizace, automatizace a robotizace. Díky konjunktuře posledních let si firmy konečně vydělaly dost na to, aby se mohly do těchto investičně náročných projektů pustit. Těm, které to zvládnou, to umožní dostát svým závazkům i navzdory nedostatku pracovníků. Navíc to významně zlepší jejich produktivitu, ve které stále výrazně zaostáváme za vyspělou Evropou. Jako v životě, i v ekonomice platí, že všechno dobré (silný hospodářský růst) je v něčem špatné (vyčerpaný trh práce) a všechno špatné (nedostatek zaměstnanců) je k něčemu dobré (nutná modernizace ekonomiky).

Radek Špicar
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama