reklama

A co byste od operátorů čekali?

Čtěte více: mobilní operátor | slib | zákon | ČTÚ
  • K tomu, abychom zlepšili postavení zákazníků, nutit nepotřebujeme, slyšeli jsme od operátorů.
  • Skutečnost je jako obvykle jiná.
  • Rychlejší převoditelnost čísel přijde až ve chvíli, kdy si to zákon vynutí.
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Máme za sebou rok, kdy to vypadalo, že ceny a kvalita mobilních služeb budou rozhodovat volby. Na tři dominantní operátory, kteří vládnou českému trhu, zdánlivě dolehl tlak, jaký nepamatují. Silná slova zněla od předsedy vlády, přílišná vstřícnost vůči telekomunikační lobby dostatečně zdůrazněná komunikačním diletantismem podřízených byla důvodem pro výměnu ministra průmyslu. Regulátor vystupoval asertivněji než kdy jindy. Jako by se schylovalo k velké bouřce s potenciálem zavedené pořádky když ne smést, tak aspoň důkladně změnit. A výsledek?

Česko je stále na chvostu mezinárodních srovnání. Ať už jde o cenu, kterou zákazníci za volání a dnes především internet platí, nebo o to, jak intenzivně datové služby využívají. Nezměnila se ani hloubka propasti mezi firemními zákazníky, kteří si užívají výhodných nabídek, a domácnostmi, které na vyúčtování vidí násobné částky. Ťafku dostalo jen ministerstvo průmyslu, které pod novým vedením už nešlo operátorům na ruku a "shodou okolností" právě ono jako první ústřední úřad dostalo při vyjednávání nové smlouvy výrazně horší nabídku. Přitom jiná ministerstva se mohla chlubit tím, jak levně volají i "datují", a šetří tak veřejné rozpočty.

Nesplněný slib operátorů. K rychlejšímu převodu čísla je donutí až zákon

Zažili jsme i pokusy ušetřit tím, že se lidé sdruží. Nakoupí ve velkém, uleví tím operátorům od administrativy i dalších nákladů a na oplátku budou volat za ceny jako velké firmy. Postup jako vystřižený z návodu lobbistické organizace operátorů ale skončil na nezájmu operátorů. Přitom se o sdružování pokusilo druhé největší město v republice i zavedený spotřebitelský časopis. Žádná revoluce se neodehrála ani na poli virtuálních operátorů, kteří by mohli nabídkový "skoromonopol" projevující se vysokými cenami rozbít. Ve vyspělých zemích to přitom funguje. A to ČTÚ ve snaze "virtuály" podpořit a vynutit si dodržování podmínek plynoucích z aukce kmitočtů dokonce vytáhl kartu nejsilnější − hrozbu odebrání licence.

Že operátoři svorně porušili vlastní slib z jara a nezrychlili převoditelnost čísel bez toho, že by je k tomu nutil zákon, tak už ani nepřekvapí. Pobaví jen výmluva na regulátora, který prý podmínkám zlepšujícím postavení zákazníků nedal zelenou. Ještě že od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže máme čerstvé ujištění o tom, že žádný z operátorů na českém trhu nezneužívá dominantního postavení a že žádné tajné dohody neexistují. S tímto vědomím se účty platí mnohem líp.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama