reklama

Troška bitcoinu v mém portfoliu

Čtěte více: kryptoměna | bitcoin | investice | kurz
  • Bitcoin je daleko rizikovější měna než euro nebo dolar, nikdo netuší, zda bude dál růst, nebo propadne.
  • Přesto dává smysl mít bitcoin v portfoliu.
  • V krizi by se totiž mohl chovat jinak než ostatní měny, čímž se rozloží riziko.

Devět let jsem pracoval v bance. Před sebou jsem měl terminál agentury Bloomberg, na kterém jsem denně sledoval kurzy eura, koruny nebo dolaru. Nevěřil bych, že k hlavním měnovým párům přibude jeden navíc. Zatím ještě není tak důležitý pro podnikové finance, ale přiznejme si, že ho po očku sledujeme všichni. Nebo o něm alespoň čteme. Skoro stejně jako o koruně.

Jde o kurz bitcoinu vůči dolaru. Po oněch devíti letech vím, že kdo říká, že umí predikovat kurz eura k dolaru, pěkně kecá. A bitcoin je ještě daleko rizikovější měna. Historická třicetidenní kolísavost bitcoinu k dolaru je jedenáctkrát větší než eura vůči dolaru. I na počet transakcí je to pořád proti páru euro−dolar jedno velké nic. Přesto je bitcoin zajímavý. Nikoliv na výnos − nevíme, kam půjde. Je ale zajímavou diverzifikací osobního portfolia.

Technologie, na které bitcoin běží, ho povyšuje nad ostatní. Ověření převodu zajišťuje síť navzájem propojených počítačů (blockchain). Není potřeba žádný centrální platební systém. Ruku do ohně za to, že to nikdy nikdo nehackne, nedám. Nevím ani, zda proti bitcoinu nepůjdou v budoucnu vlády. Zakážou mi jednou moji peněženku na mobilu? Kdoví. O kolik ještě bitcoin propadne nebo vzroste, netuším. Jen mi přijde, že se v krizi nemusí chovat stejně jako ostatní aktiva. A proto mi dává smysl ho mít v portfoliu.

Aleš Michl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Vejce na českém trhu jsou kvůli obchodníkům a drůbežářům už dražší než v zemích, kde vypukl skandál s insekticidem

Čeští podnikatelé vydělávají na boomu bitcoinů. Sami si ale myslí, že se trh s kryptoměnou přehřívá

Levnější byty v Praze nebudou, říká ředitel Geosanu Beneš. Se svým týmem se chce zaměřit na energetickou náročnost budov

Praha bude hostit summit prestižní Singularity University. Do Česka se tak sjede vizionářská elita

reklama