reklama

Trh práce přináší radost i starost

Čtěte více: trh práce | nezaměstnanost | inflace | mzdy | ČNB
  • Nezaměstnanost je v Česku nejnižší od roku 1997. Hlad po pracovní síle těší zaměstnance, kterým díky tomu rostou rychleji mzdy.
  • Firmám naopak současný stav přidělává vrásky. Trh práce je stále větší bariérou pro jejich další růst.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Foto: Generali

Data z trhu práce opakovaně ukazují, že míra nezaměstnanosti je v české ekonomice nejnižší napříč celou Evropou. Počet lidí bez práce je na dvacetiletém minimu a uchazeči nemají problém najít zaměstnání. Příležitostí je dostatek a hlad firem po pracovní síle vede k rychlejšímu růstu mezd, což jsou pro zaměstnance veskrze radostné zprávy.

Zaměstnavatelům trh práce naopak dělá čím dál hlubší vrásky. Kromě zmíněného tlaku na mzdy, jejž by firmy vzhledem k přibývajícím zakázkám ještě mohly vstřebat, je problémem nedostatek pracovní síly. Ta schází jak do množství, tak do vhodné kvalifikace. A právě tento nedostatek zaměstnanců zmiňují firmy coby hlavní bariéru pro svůj další růst.

Patrná je zásadní věc: jakkoli pokles nezaměstnanosti patří mezi klíčové cíle hospodářské politiky, Česko už se v tomto ohledu dostalo do stavu nerovnováhy. Nízká nezaměstnanost je pověstným chlebem o dvou kůrkách. Inflační tlaky, pramenící z trhu práce, dělají starost České národní bance. Finanční trhy v důsledku toho čelí růstu úroků a posilování koruny.

Vláda by tak v rámci svých možností měla vytvářet prostředí motivující ke zvyšování kvalifikace a pružnosti pracovní síly. Bude se to hodit pro horší časy. Dnešní stav nebude trvat věčně a vlastně to ani není žádoucí.

Radomír Jáč
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama