reklama

Babiše dohnala temná minulost

  • Andrej Babiš už nemůže tvrdit, že ho soudy očistily od podezření ze spolupráce s StB.
  • Vliv kauzy na volební výsledek ANO ale zřejmě nebude velký.
  • Pravděpodobnost, že by demokratické strany byly ochotné jít do hypotetické vlády premiéra Babiše, ovšem klesla.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Andrej Babiš už nemůže tvrdit, že nebyl agentem StB s krycím jménem Bureš. Tedy tvrdit to může, ale nikdo mu to nemusí věřit. Slovenský Ústavní soud zrušil předcházející verdikty, které Babiše očišťovaly. Je to přelomové rozhodnutí. Nejenže má dalekosáhlý význam pro posuzování dokumentů z archivů komunistické tajné policie, ale může mít závažné politické důsledky, především pro sestavování nové české vlády po nadcházejících volbách.

Každému samostatně uvažujícímu člověku je od včerejška jasné, že padá Babišova legenda o "účelovkách", které na něj šije "zkorumpovaná hydra". Když ho začala česká policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, mohl ještě vykřikovat věty o "předvolebním načasování" či "nedůvěryhodných policajtech" a leckdo mu to mohl i věřit. Ale když nyní fakticky obviňuje z "účelovky" i slovenský Ústavní soud, může to brát vážně jen ten, kdo má místo mozku koblihu z Penamu.

Má to bohužel i zahraničně politický rozměr. Babiš v médiích včera vykládal, že v tom má prsty mafie a slovenský Ústavní soud se snaží ovlivnit volby v Česku. To je nehorázná urážka sousedního státu a nebylo by možné se divit, kdyby se Bratislava razantně ohradila diplomatickou cestou. V každém případě se legenda o Babišovi coby oběti "matrixu" rozpadá. Je evidentní, že realita je mnohem prostší než konspirační teorie: Andreje Babiše ve všech ohledech dohání jeho krajně problematická minulost.

Jak to ovlivní české sněmovní volby, je velkou otázkou. Lze se ale přiklonit spíše k názoru, který na Twitteru publikoval komentátor Seznamu Jindřich Šídlo: "Brzdil bych nadšení. Lidem, kteří volí ANO, je úplně jedno, jestli Babiš byl, nebo nebyl agentem čehokoliv." Motivace Babišových voličů spočívá skutečně spíš v tom, že si myslí, že předseda ANO dokáže stát řídit lépe než dosavadní politická reprezentace. Elektorát ANO se navíc v poslední době posunul směrem doleva, k bývalým voličům ČSSD a KSČM s nižším vzděláním a převážně staršího věku, tedy k lidem, kteří nejsou tak citliví na prohřešky z doby komunismu, jako voliči zjednodušeně řečeno "pravicoví". Jistý efekt sice kauza Bureš mít může, ale že by se stala pověstnou poslední kapkou, která důvěru v Babiše zlomí, je spíše nepravděpodobné.

Větší význam bude mít aktualizace Babišova "estébáckého" příběhu pro situaci po volbách. Jde o to, že pro ty demokratické strany, které dosud − ač to samozřejmě popíraly − tiše uvažovaly o tom, že by do hypotetické vlády premiéra Babiše šly, nyní nebude názorová otočka tak snadná. Kdyby postrčily do premiérského křesla člověka nejen obviněného z podvodu, ale i vážně podezřelého ze spolupráce s StB, to už by byla pro jejich voliče asi příliš silná káva. O něco se tím tedy zvyšuje pravděpodobnost, že by se Babiš mohl pokusit dohodnout na nějaké formě podpory s komunisty a okamurovci, což je samozřejmě scénář mírně řečeno temný. Další variantou je, že Babiš může nakonec přece jen do premiérského křesla za sebe poslat někoho jiného z ANO a formálně zůstat mimo kabinet, což dosud rezolutně odmítal. Bude samozřejmě záležet především na volebním výsledku, ale premiérské křeslo se po včerejšku Babišovi rozhodně nepřiblížilo − spíš naopak.

Ze širšího pohledu je dobře, že skrze kauzu Bureš postavil slovenský Ústavní soud spory o spolupráci-nespolupráci s StB z hlavy na nohy. Babiš byl evidován nejprve jako kandidát tajné spolupráce a posléze jako agent, jeho jméno se objevuje ve svazcích na 12 místech. Soudy ale dosud vycházely z výpovědi estébáka Juliuse Šumana, který v rozporu s dokumenty tvrdil, že Babiše nenaverboval. Ústavní soud ovšem konstatoval, že důvěryhodnost estébáků je mírně řečeno nevelká. V dalších sporech (nejen v tom Babišově, který se rozjede nanovo) budou výpovědi, které mohou být motivovány ledasčím jiným než pravdomluvností, posuzovány s velkou rezervou. To je velmi zlé pro Babiše, ale obecně je to skvělá zpráva. Pokud by měla mít výpověď estébáků hodnotu finálního nezpochybnitelného důkazu, mohli bychom také nakonec dospět k závěru, že vlastně žádná StB neexistovala a vše bylo jen loutkové divadlo. Nebylo. I když Andrej Babiš by byl asi ochoten před volbami tvrdit i to.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama