reklama

Ropný kartel OPEC je v pasti

Čtěte více: ropa | OPEC | ceny
  • Organizace zemí vyvážejících ropu postupně přichází o nástroje, jak udržet cenu "černého zlata" na stávající úrovni, nebo ji ještě zvýšit.
  • Vyjednat ještě výraznější omezení těžby než nyní by bylo obtížné, stejně jako přimět americké těžaře, aby dobrovolně těžili méně.
jarvis_59889670498e42ee07edecdd.jpeg Analytik společnosti BH Securities Martin Vlček Foto: HN – Honza Mudra

Cena americké lehké ropy WTI se překuluje nahoru a dolů přes hranici 50 dolarů za barel. Zdánlivě je vše v pořádku. Kartel OPEC se ale možná ocitá v pasti. Na pouhé udržení ceny ropy na současných úrovních začíná používat slovní munici čím dál silnějšího kalibru, a pomalu mu tak dochází náboje.

Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo tento týden vyzval severoamerické těžaře, aby byli rozumní a těžbu dobrovolně omezili. Ti k tomu ale nemají ekonomický důvod. Trh v USA přirozeně vybral ty nejsilnější, kteří dokážou prosperovat i při současných cenách ropy. Domluva OPEC a nečlenů, kteří se k dohodě o omezení těžby přidali nebo přidání zvažují, se severoamerickými těžaři je velmi nepravděpodobná i z politických důvodů. Země typu Ruska, Íránu nebo Venezuely mírně řečeno nepatří k největším přátelům USA. Spojené státy ostatně na tyto země často uvalují sankce.

Velmi náročné by bylo i dojednání ještě výraznějšího omezení těžby. Případný růst ceny ropy by navíc vedl k další ztrátě tržního podílu zemí OPEC, protože by severoameričtí těžaři vyšších cen rychle využili k dalšímu zvýšení produkce. OPEC sice pravděpodobně uspěje v přidání dalších zemí k existující dohodě, nicméně tento krok už je pravděpodobně v cenách zahrnut. Sezonně nejslabší týdny pro ceny ropy se přitom neúprosně blíží.

Martin Vlček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama