reklama

O lithium tu přece vůbec nejde

Čtěte více: lithium | Volby 2017 | politika | těžba
  • Tématem voleb se naprosto nepředvídatelně stalo lithium.
  • Státní podnik Diamo o těžbu zájem neměl, o lithium se čtyři roky nezajímala ani vláda.
  • Čechy Čechům a lithium také, tvrdí nyní politici. Za dva týdny, po volbách, ovšem po lithiu nevzdechne ani ministr životního prostředí.
Julie Hrstková. Julie Hrstková. Foto: HN - Matej Slávik

Cože to vlastně bude tématem letošních voleb? Drahé byty? Máslo? Ale kdeže, nakonec se zdá, že to bude lithium, kov, o kterém doopravdy nikdo nic neví, kromě toho, že se bez něj neobejdou baterie, o kterých také většina lidí absolutně netuší, jak se vyrábí. Nicméně všichni vědí, že lithium, to je něco drahého, něco, díky čemu by se z České republiky mohla stát − finančně samozřejmě − druhá ropná Arábie typu Emirátů, Kataru. Případně že by se Češi (a možná i Moravané) mohli finančně proměnit třeba v dynastii Saúdů a do konce života žít z renty, pardon, z lithia. Po lithiu je prostě poptávka a to, že ho naši předci nevytěžili, je plusem pro nás, novou ekonomiku, která už vyčerpala přísun peněz z privatizace, investic, oslabené koruny a vůbec všech možných pokusů, takže nezbývá než se vrátit k jádru, respektive k lithiu. A za to, že někdo těžbu "zaprodal cizákům", si zaslouží nejen projednávání na vládě a v parlamentu, případně veřejnou pohanu v televizní debatě, ale bezpochyby i úděl horší než smrt, ať už si pod tím představíme cokoliv.

A teď co doopravdy víme o smlouvě, o které volební lídr ANO Andrej Babiš tvrdí, že jde o krádež za bílého dne, a u které úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec za každou cenu potřebuje najít viníka, na kterého by mohl ukázat prstem, nebo snad ještě lépe samopalem, který by podle něj měla mít každá pořádná česká rodina? Není úplně jasné, proč memorandum o porozumění mezi ministerstvem průmyslu a držitelem licence na průzkum, australskou firmou European Metals Holdings, podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček minulý týden, pár dní před volbami. Z materiálu MPO s názvem Jak to bylo doopravdy vyplývá, že "by projekt neměl být zdržován, aby Českou republiku ve snaze vybudovat řetězec zpracujících firem nepředběhl konkurenční projekt na ložisku lithia Jadar v Srbsku." Nelze se zbavit dojmu, že v zemi, která mnoho desítek let dobíhala a předbíhala Západ, aby nakonec skončila klopýtajíc a sípajíc v závěsu, mohlo jakékoliv dobíhání klidně počkat.

Současně ale platí, že první licenci na průzkum vydalo ministerstvo životního prostředí s ministrem Pavlem Drobilem (ODS) v červenci 2010. Poslední, čtvrtou licenci vydalo stejné ministerstvo v dubnu letošního roku pod vedením Richarda Brabce (ANO). Ten ovšem tvrdí, že licenci vystavil "místně příslušný úředník v Ústí nad Labem", který to udělat prostě musel, protože mu to nařizuje zákon. Tím chce Brabec říci, že o tom nic nevěděl, i když ono sporné memorandum viděl, a dokonce v reakci na dotaz MPO písemně odpověděl, že memorandum považuje za správný krok. Jako správný jej ale zcela evidentně neuměl odprezentovat svému nadřízenému Andreji Babišovi, takže se raději přidal k tiskové konferenci, kde se slovo lithium nejčastěji spojovalo se slovem skandální.

Další otázkou je, proč lithium nezkoumá a případně nebude těžit státní firma Diamo, když je to tak výhodný kšeft, že se stal tématem předvolební debaty. V roce 2010, kdy už bylo dávno po volbách, Diamo zájem o licenci na průzkum nemělo. Nemělo ji zřejmě ani v dalších letech, kdy resort životního prostředí vydal další licence a kdy do celého procesu mohl státní podnik kdykoliv zasáhnout. Stejně jako vláda s účastí ANO a ČSSD, které nyní lithium uchopily jako volební téma. Ze zákona platí, že právo první noci (tedy povolení k těžbě) má ten, kdo dělal průzkum. Proto je aktuálně Diamo ze hry, pokud tedy nepočká do roku 2025 a nepožádá o souhlas k těžbě (do té doby to mohou udělat jen Australané). Těžbě by ale musel předcházet nový důkladný průzkum. Předtím kvůli podmínkám licence vydané ministerstvem nic takového udělat nemůže.

Přijde tedy stát o biliony korun, když nebude těžit lithium sám, jak politici nyní tvrdí? Předběžný průzkum zatím stál kolem 350 milionů korun (soukromou firmu, nikoliv stát), náklady na těžbu a zpracování mají dosáhnout 10 miliard korun. Předběžná australská studie proveditelnosti počítá se ziskem 11,6 miliardy za 21 let. Odhadované náklady a výnosy nepočítají s inflací, vývojem ceny lithia na světových trzích a poptávkou po něm. Na rentu z lithia pro všechny to fakt nevypadá.

"Uděláme všechno pro to, aby lithium a další cenné kovy zůstaly v českých rukou," hřímá předvolebně Babiš. Ano, Čechy Čechům a lithium také. Schválně, kdo si na něj vzpomene za dva týdny? Nový ministr, nebo neznámý úředník z Ústí, až bude podepisovat další papír, o který politici projeví zájem možná až v další předvolební kampani?

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama