reklama

Sen fotbalové Sýrie o postupu na šampionát a konci války

Názory
  • Brutální občanská válka těžce postihla i celý syrský sport včetně tak populární kopané.
  • Přesto národní mužstvo drželo naději na postup na světový šampionát v roce 2018.
  • V jeho týmu vedle sebe dokázali hrát fotbalisté, kteří se postavili na stranu povstalců, i ti, kdo sympatizují s Asadem.
Když jde o fotbal, dokáží i rozhádaní Syřané držet spolu Když jde o fotbal, dokáží i rozhádaní Syřané držet spolu Foto: Reuters

Fotbalová horečka v Sýrii dostoupila vrcholu. Národní mužstvo dokázalo před dnešním druhým, odvetným zápasem play-off s Austrálií v Sydney živit naději na historický postup na Mistrovství světa v kopané 2018. Tým reprezentující válkou rozvrácenou zemi přitom dokázal postoupit z kvalifikační skupiny bez dostatečného finančního zázemí, peněz od FIFA i sponzorů či domácího stadionu, kdy z bezpečnostních důvodů hrál „domácí“ utkání v Malajsii a prakticky před prázdnými tribunami. Není tedy divu, že nejen syrští fanoušci v této souvislosti mluví doslova o pohádkovém příběhu. 

Syrští fotbalisté ale také čelí kritice, že se stali propagandistickými nástroji režimu Bašára Asada a že nejsou ničím jiným než užitečnými hlupáky. Sami hráči však toto nařčení odmítají, resp. o tom nemluví. A hrají. Za Sýrii. A potvrzují to i dvě hlavní syrské hvězdy, Omar as-Sóma a Omar Charbín. První se na začátku konfliktu postavil na stranu povstalců, druhý za Asada. Nakonec se opět sešli v útoku a spolu pak vyřadili bohatý Katar. A když Omar as-Sóma svým gólem v posledním zápase kvalifikační skupiny proti Íránu zajistil historický postup, tak se komentátor státní syrské televize dojetím rozplakal.

A že fotbal dokáže spojit i politické odpůrce, ukazují Syřané žijící v Austrálii. Pět tisíc z nich, tedy více než třetina z tamní syrské diaspory tvořené také uprchlíky, si zakoupilo lístek na dnešní zápas. V samotné Sýrii pak byly v největších městech instalovány velkoplošné obrazovky, u kterých opět fandily tisíce lidí, bez ohledu na odlišnou víru i na pokračující válku.

Brutální konflikt pochopitelně těžce postihl i celý syrský sport včetně tak populární kopané. Vrazi z tzv. Islámského státu uřízli hlavu čtyřem fotbalistům, dalších čtyřicet v uplynulých šesti letech zahynulo, někteří skončili za podporu povstalců ve vězení a asi dvě stě hráčů, mezi nimi i ti nejznámější raději odešli do zahraničí, zejména do Iráku. Některé stadiony pak začaly sloužit k vojenským účelům nebo jako uprchlická centra a utkání se hrála prakticky jen v metropoli Damašku a v Latákíji.

Návrat fotbalistů i fanoušků na začátku letošního roku na stadion v Aleppu, městě, které se stalo symbolem válečného utrpení Syřanů, ale symbolizuje naději. První derby v této metropoli stejnojmenné provincie po pěti letech totiž do ochozů přivedlo obyvatele západního Aleppa kontrolovaného Asadovými jednotkami i východní části města, kterou až do konce roku ovládaly povstalecké skupiny v čele s islamisty. A lidé, unaveni devastující válkou, si už nepřejí nic jiného, než konec konfliktu, který si vyžádal statisíce mrtvých a miliony obyvatel vyhnal z domovů.

Fotbalový příběh nakonec neskončil happy-endem. Sýrie v Sydney prohrála 2:1 v prodloužení a na světovém šampionátu bude chybět. Tažení syrských fotbalistů v kvalifikaci ale mnohým dalo naději. Třeba i podobnou té, že džihádisté budou poraženi, že boje v zemi konečně ustanou a do poničených měst a vesnic se znovu vrátí život. Jejich fotbalové idoly totiž nehráli ani za povstalce, ani za Asada, ale za Sýrii.

Robert Mikoláš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama