reklama

Už ani přátelé Su Ťij nemohou dál mlčet

Čtěte více: Barma | Su Ťij | armáda | násilí | protest
  • Neformální, ale faktická lídryně Barmy Su Ťij je nositelkou titulu Velvyslanec svědomí, udělovaného organizací Amnesty International.
  • Žádný Velvyslanec svědomí nemůže nikdy přestat usilovat o dodržování, podporu a obranu lidských práv.
  • Lidé, kteří podporovali Su Ťij v jejím boji za barmskou demokracii, jsou nyní z jejího postoje vůči násilí na Rohinzích hluboce zklamáni.
V barmské armádě nepochybně působí lidé, kterým vyhovuje, že rozhořčení padá na hlavu Su Ťij. V barmské armádě nepochybně působí lidé, kterým vyhovuje, že rozhořčení padá na hlavu Su Ťij. Foto: Reuters

V Arakanském státě na severozápadě Barmy se dál vyvíjí humanitární krize a přibývá zpráv, podle nichž se barmská armáda na příslušnících etnika Rohingů dopouští neslýchaného násilí, vraždí a bez ohledu na lidské životy rozmisťuje nášlapné miny. Je to důvodem, proč už ani přátelé Aun Schan Su Ťij – která coby zvláštní státní poradkyně a de facto prezidentka zodpovídá také za tyto občany – nemohou dál mlčet.

Nesčetně jejích příznivců po celém světě včetně mě pracovalo desítky let na tom, aby byla Su Ťij propuštěna z domácího vězení. Usilovali jsme o to, aby se občanům Barmy, dnes oficiálně Svazové republiky Myanmar, dostalo svobody, spravedlnosti a základních lidských práv. A tuto inkluzivní kampaň jsme vedli ve prospěch všech, kdo v Barmě žijí, nehledě na jejich rasovou a náboženskou příslušnost či právní postavení.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Bill Shipsey
Přeposlat
Diskuse

Číňanům nejde o byznys, ale o evropské technologie a vliv. Česko by mělo jejich investice kontrolovat, varuje část senátorů

ANO bude mít předsedy sedmi výborů, Demokratický blok čtyř, dohodly se strany. Kontrolní výbor připadne opozici

Zeman nám sdělil, že ve státních médiích pracují šílenci a ruské vedení to vlastně nepopírá, píše ruský tisk

Odboráři ve Škodě hrozí největší stávkou v historii Česka, zastavit výrobu by mohli až na tři týdny

Rusnok připustil možné oslabení nezávislosti ČNB. Na určování výše inflace by se podle něj mohli podílet politici

reklama