reklama

Sláva vítězům, čest Zemanovi

  • Prezident v současném zápase prohrál na celé čáře. Z pohledu výsledku, technického provedení, uměleckého dojmu i fair play.
  • Prezidentské play-off je sice relativně daleko, ale základní část soutěže má Zeman rozehranou o dost hůře, než sám čekal.
  • Není zcela vyloučeno, že pouhá "čest poraženým" na něj zbude i začátkem ledna příštího roku.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Sláva vítězům, čest poraženým. Oblíbené sportovní úsloví se dá při hodnocení vládní krize uplatnit přesně z poloviny. Oslavovat moc není koho, ale čest bychom měli v každém případě vzdát Miloši Zemanovi. Prezident to tentokrát projel na celé čáře. A to nejen z pohledu výsledku zápasu, ale i technického provedení, uměleckého dojmu a fair play. Proberme to postupně.

Výsledek zápasu: Zeman odmítl nabízenou remízu, tedy variantu, aby z vlády odešel jak Babiš, tak Sobotka. Domníval se, že dokáže odstranit jen Sobotku a Babiše zachránit. Výsledek je přesně opačný. Sobotka zůstává, Babiš musí jít. Pro Zemana je to porážka bez vstřeleného gólu.

Technické provedení: Prezident začal originální finesou. Vymyslel si bizarní výklad ústavy spočívající v tom, že demise premiéra neznamená nutně demisi vlády. Když ale Sobotka kličku prokoukl, technická úroveň Zemanovy hry notně upadla. Nakonec se zoufale doptával u Ústavního soudu, jestli opravdu musí odvolat ministra, když mu to premiér navrhne, což ústavní právníci zhodnotili uštěpačně tak, že se prezident fakticky dotazuje, zda v Česku ještě stále platí ústava. Jako zdržovací taktika je to asi dobré, ale vyhrát tak nelze.

Umělecký dojem: Zemanovi od začátku nestačilo Sobotku porazit, chtěl ho ponížit. Teatrálně přijímal demisi, kterou premiér nepřinesl, tykal mu, popoháněl ho holí. Jenže, jak už to bývá, kdo chce moc, nemá nic. Energie Zemanovy pomstychtivosti se obrátila proti němu samotnému − Sobotka nejenže se nepoložil, ale nakonec vytloukl ze situace maximum. A na Zemanovi zůstala šmouha viníka neestetické hry.

Fair play: Prezident od začátku nebyl neutrálním rozhodčím, evidentně kopal na straně Andreje Babiše. Nikdo si sice už nemohl myslet, že Miloš Zeman je nadstranickým prezidentem, za kterého se vždy prohlašoval, ale až taková jednostranná preference jedné strany sporu se voličům líbit nemusela.

Sumář zápasu: 1. Zeman ztratil podporu v ČSSD, která proti němu zřejmě postaví vlastního kandidáta. 2. Nedobrým výkonem poškodil Andreje Babiše, jehož součinnost přitom potřebuje při úsilí zůstat na Hradě dalších pět let. 3. Jeho výkon se nelíbil 61 procentům lidí, dokonce 43 procentům těch, kteří ho v posledních prezidentských volbách volili. Katastrofa ve všech ohledech. Prezidentské play-off je relativně daleko, ale v základní části soutěže to má Zeman rozehrané asi o dost hůře, než sám čekal. Není zcela vyloučeno, že "čest poraženým" na něj zbude i začátkem ledna příštího roku.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

Praze hrozí, že zmizí ze seznamu UNESCO kvůli budovám na Pankráci. Závisí na rozhodnutí magistrátu

Zaorálek: Zemanovy bonmoty o novinářích jsou nevhodné, naznačili mi v zahraničí. Dosud dobrou pověst Česka kazí i Babišova kauza

Vláda dala zelenou vysokorychlostní železnici, dá na ni 650 miliard. Rychlé vlaky spojí Prahu s Drážďany nebo Brno s Vídní

Facebooku unikla pravidla cenzury. Násilí na zvířatech a dětech je v pořádku, výhrůžky Trumpovi ne

reklama