reklama

ThinkTank HN: Sobotka přijal návrh na Babišova nástupce v kabinetu, skončila vládní krize?

ThinkTank
  • Andrej Babiš navrhl za svého nástupce na ministerstvu financí poslance ANO Ivana Pilného. Premiér Bohuslav Sobotka s tím souhlasí. Je tím podle vás zažehnána vládní krize?
jarvis_591c99bc498e14905bad6db0.jpeg Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka zklidnili vládní krizi, dohodli se na novém ministru financí. Foto: ČTK

Odpovědi osobností na otázku

Slovem krize lze snadno pojmenovat dlouhodobý stav české politické scény v posledních cca 10 letech. Možná i déle. Kdy naposledy dovládl jedno volební období stejný premiér, v roce 2002?
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Není. To jsou - podle mého názoru - jen hrátky, aby se vlk nažral a Babiš zůstal celý. Je také otázka, co udělá pan prezident. Ale třeba se voliči vzpamatují a po krizi bude raz dva.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Jde o to, co nazýváme vládní krizí. Samozřejmě boj mezi ČSSD a ANO bude pokračovat minimálně do voleb, ale ty budou zřejmě až v řádném termínu a prezident nebude moci zasahovat do vlády přespříliš - např. jmenováním "úřednické vlády" (rozuměj SPOZ).
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Tato vládní krize končí, pokud prezident bude konat (dle ujednání koalice. a ústavy), odvolá A. Babiše, jmenuje na místo ministra financí pana Pilného a na pozici vicepremiéra se posune pan Brabec. Do voleb již žádná strana nebude chtít destabilizaci
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
To nebyla vládní krize, protože šlo všeho všudy o jedno křeslo a o to, jak moc může Zeman ohýbat Ústavu. Teď se budou do voleb handrkovat a krást si body, takže podobných šaškáren se můžem v budoucnosti nadít znovu.Leda by nyní přišly na řadu pohřby.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Nevidím žádné jasné ukončení krize. Tím by mohl být jen nějaký velmi radikální krok.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Vládní krize zatím neskončila. Pan prezident po cestě dospává, což chápu... Ale mohl dát pokyny... Zvláštní je, že se na Hrad ohlásil AB, jako by chtěl přepískat návrh na odvolání a jmenování podaný ústavně premiérem. Kontumačně výhra pro premiéra!
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Ještě nevíme, co dostal prezident za úkol od Ruska v Číně. Podle mě nebude chtít připustit takovou politickou prohru a vše bude pokračovat až do prezidentských voleb.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
V žádném případě neskončila.
Marek Vácha Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Desorientovaný volič žádá kvalitní objasnění: 1) zneužívání médií ABabišem 2) manýry a demokratičnost postupů všech účastníků 3) docela poučné divadlo - ano Dušane Třísko - a v čem přesně, s jakým závěrem?
Ondřej Jonáš Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Vypadá to tak. Ale patříme mezi nejkreativnější národy, také v uplynulých dnech jsme předvedli kreativitu - i v oblastech, kde by se nečekala. Tak uvidíme.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Vládní krize skutečně končí. K hrozící ústavní krizi (s prezidentem odmítajícím konat) zřejmě nedojde (pokud prezident odvolá Babiše a jmenuje Pilného). Obě volební kampaně (do Poslanecké sněmovny a prezidentská) nabudou bohdá obvyklejších obrysů.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Podle mne to nebyla krize ale docela poučné divadlo. Skutečná krize nejspíš vypukne až při sestavování 1. Babišovy vlády.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Není. Rozpory jsou hlubinné, dílčí personální výměna je neřeší. Premiér Sobotka usiluje o zachování politiky jako svébytného demokratického prostoru s pravidly hry. Andrej Babiš by jej nejraději zrušil, komplikuje mu život. Jeho snaha neustane.
Jiří Plocek Jiří Plocek
redaktor a publicista
Krize českého polistopadového ne-systému se teprve dere na povrch. Hlavní konflikt a porážka ČSSD přijdou - a budou dokonány ve volbách.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
Ano, vládní krize skončila jednoznačným vítězstvím premiéra Sobotky. Byl to týden vzrušeného vzepětí všech dobrých lidí a skončí nepochybně tím, že se v novém volebním průzkumu objeví, jak Babišovy preference ještě vzrostly.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Vládní krize tímto neskončila. Vládní krize buď vůbec nebyla, nebo stále trvá několik posledních let. Záleží na úhlu pohledu.
František Fuka František Fuka
publicista
Libor Stejskal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Drahoš má největší podporu u voličů, kteří ho znají, ukázal průzkum agentury STEM/MARK. Nejhůře v něm dopadl Topolánek

Posilování koruny se zastavilo. Česká měna je nejslabší za posledních šest týdnů, o dalším osudu rozhodne verdikt ČNB

Deset milionů zákazníků nemělo přístup ke svým bitcoinovým účtům. Investory trápí rychlé výkyvy ceny a útoky hackerů

Walt Disney kupuje filmová a televizní studia 21st Century Fox. Jejich cena se blíží českému státnímu rozpočtu

Nejsem Marek Dalík a jsem slušný, rovný člověk, říká expremiér a prezidentský kandidát Mirek Topolánek

reklama