reklama

Jak Babiš jde skrze porážky k vítězství

  • Zimola už nebude hejtmanem, jenže ANO vypadne z krajské koalice.
  • Výsměch babišovcům ale není namístě.
  • Jihočeská historka zapadá dokonale do mytologie konstruované Andrejem Babišem: "Oni kradnú, a proto se nás chtějí zbavit."
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, řeklo by se. Jihočeské ANO mydlilo schody sociálnědemokratickému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi tak dlouho, až uklouzlo samo. Zimola už nebude hejtmanem, ovšem ANO vypadne z krajské koalice. Jenže výsměch babišovcům není na místě. Celá věc má tři roviny. Věcnou, reálpolitickou a symbolickou. A v součtu Babišova strana rozhodně neprohrává.

Věcně vzato je dobře, že Jiří Zimola už nebude jihočeským hejtmanem. Umožnil, aby jistý Martin Bláha coby šéf jihočeských nemocnic pobíral roční odměny ve výši přes sedm milionů korun, což je nehoráznost takových rozměrů, že by se měl Zimola pakovat, i kdyby mu tentýž Martin Bláha nestavěl na Lipně rozměrnou chatu. I když jejich vztah není popsatelný jazykem trestního práva, můžeme za použití jazyka obecného konstatovat, že jánabráchismus je ještě eufemistické pojmenování sociálně-ekonomického kontraktu těchto jihočeských mandarínů. Z toho plyne mezipoin­ta: první, kdo na Zimolu zatlačil, bylo jihočeské ANO. Což si budou voliči pamatovat.

V aktuální reálpolitické rovině samozřejmě ANO prohrává. Jihočeská ČSSD předvedla, že se umí báječně orientovat v politické aritmetice. Zimola prohlásil, že "chlapsky" odstupuje. (Mimochodem, co je na tom vlastně chlapského? To žena chycená při nepravosti by měla říci, že odstupuje "žensky"?) A ČSSD rychle dojednala novou koalici. Koalici bez Zimoly, ale hlavně bez ANO. Nevadí prý, že koalice má 28 hlasů v 55členném zastupitelstvu, tudíž je stabilní asi jako vysoce radioaktivní prvky či mezigenerační manželství. Jede se dál, močálem černým podél bílých skal. V Lidovém domě možná bouchlo nějaké to šampaňské na oslavu, jak hezky se jim to na jihu povedlo. Tamní babišovci se vyautovali a budou tři roky mimo dosah hlavních krajských pěnězovodů. A v osobě Jiřího Zimoly mizí z vysoké politiky po Michalu Haškovi a Jeronýmu Tejcovi poslední aktér "lánského puče", který neotočil. Po téhle stránce se Sobotkovi a spol. vede báječně.

Jenže k jejich smůle nastupuje poslední rovina − symbolická. Celá lokální historka krajského formátu zapadá dokonale do mytologie konstruované Andrejem Babišem: "Oni kradnú, a proto se nás chtějí zbavit." A tahle rovina bude zřejmě rozhodovat v říjnových sněmovních volbách. Rovina reálpolitická, na které ČSSD vítězí, se v tomto kontextu jeví být spíše šikmou plochou.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Češi pijí méně, zato si připlatí za kvalitnější alkohol. Po metanolové aféře se drží ověřených značek

Strany bojují s novými pravidly, která limitují cenu kampaní. A už přišly na to, jak "strop" 90 milionů překročit

Výroba slovenského létajícího auta začne za dva roky. AeroMobil již má několik vážných zájemců

České pivovary loni uvařily nejvíc piva v historii. Rostla domácí spotřeba i export

Dovolená v Česku až o 15 procent podraží. Dvoulůžkový pokoj u Lipna už nyní stojí i jako pobyt u moře

reklama