reklama

Inovace krokem, nebo skokem?

Čtěte více: inovace | právo | technologie
  • Podle Martina Kašpara lze rozdělit přístup advokátních firem k inovacím na skokový a krokový.
  • Konzervativnější firmy inovují skokově, až když jsou donuceny. Advokáti, kteří inovují krokově, se o vývoj technologií v oboru zajímají neustále.
  • Za výhodu krokových inovací lze podle Kašpara považovat mimo jiné to, že neztratíte krok s konkurencí, nemusíte řešit velké změny najednou a máte jistotu, že vám žádné zjednodušení či zrychlení agendy neunikne.
jarvis_58f626ca498ebdf0c6d346e5.jpeg Martin Kašpar. Advokát, jednatel Praetor Systems. Foto: Archiv HN

Advokátní kanceláře pociťují sílící trend k přecházení na komplexní a efektivnější řešení softwaru pro řízení organizace. Kdo zůstane příliš konzervativní, brzy nebude konkurenceschopný v produktivitě ani v bezpečnosti dat.

Ze zkušenosti se stovkami advokátů v Česku i na Slovensku můžeme rozdělit přístup advokátních firem k inovacím na skokový a krokový. Konzervativnější firmy inovují skokově, až když jsou k tomu donuceny například tím, že většina konkurentů používá standard, jemuž se musí přizpůsobit, nebo si uvědomí, že fungovat i nadále dosavadním způsobem jim snižuje produktivitu a zvyšuje bezpečnostní rizika. Konzervativci překvapivě dlouho vystačí se sdíleným diskem, Excelem, nějakým hlídačem insolvenčního rejstříku a státním přístupem do datové schránky. Když však zjistí, co všechno advokátní systémy umí a kolik práce by jim ušetřily, rozhodnou se pro změnu, přestože se přechodu ze začátku obávají.

Při přechodu na nový advokátní systém je dobré si na začátku udělat pořádek v dokumentech. Advokáti mívají mnohdy adresáře podle klientů a v nich podsložky k jednotlivým případům nebo právním kategoriím. Představa, že by měli všechny dokumenty a data roztřídit a převést do nějakého advokátního systému, jim zpočátku připadá nereálná. Přitom je změna snazší, než očekávají.

Přechod na správu agendy profesionálním advokátním systémem přiměje právníky po dlouhé době zkontrolovat nejen uložení dokumentů a správnost jejich třídění, ale hlavně nastavené interní pracovní procesy. Je to jednodušší, než se na první pohled zdá, a není třeba mít z přechodu jakékoliv obavy. Z důvodu udržitelnosti a funkčnosti systému je třídění dat rozhodně žádoucí. Užitečné je také se ujistit, že najdu vše, co potřebuji, a jsem schopen s tím kdykoliv pracovat častěji než jednou za patnáct let. Užitná hodnota a přívětivost jsou pak hlavní racionální kritérium. Samozřejmě neméně podstatná je dlouhodobá strategie a investice do vývoje dodavatele systému. Je dobré nezapomínat ani na komfort všech skupin pracovníků, nejen manažerů.

Advokáti, kteří inovují krokově a o vývoj technologií v oboru se zajímají neustále, mají většinou zkušenost s více systémy a mohou srovnávat, takže nakonec dospějí k tomu nejlepšímu. Díky tomu bývají také nejnáročnější, ale zároveň i nejobjektivnější. Tito advokáti si první specializovaný software pořídili třeba již před dvaceti lety a považují ho pro řízení své kanceláře za naprostou samozřejmost. Často za sebou mají také již alespoň jednu změnu systému a s tím spojenou zkušenost, že přecházet na lepší a perspektivnější řešení se vyplatí.

Za výhodu krokových inovací lze považovat to, že neztratíte tempo ve srovnání s konkurencí, nemusíte řešit velké změny najednou a máte jistotu, že vám žádné zjednodušení či zrychlení agendy neunikne. Zkušený advokát rovněž nedá na líbivé pozlátko, ale ocení propracovanou funkcionalitu.

Seriál HN k projektu Inovativní právníci 2017 a konferenci ILSF 2017.

Martin Kašpar
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Češi pijí méně, zato si připlatí za kvalitnější alkohol. Po metanolové aféře se drží ověřených značek

Strany bojují s novými pravidly, která limitují cenu kampaní. A už přišly na to, jak "strop" 90 milionů překročit

Výroba slovenského létajícího auta začne za dva roky. AeroMobil již má několik vážných zájemců

České pivovary loni uvařily nejvíc piva v historii. Rostla domácí spotřeba i export

Dovolená v Česku až o 15 procent podraží. Dvoulůžkový pokoj u Lipna už nyní stojí i jako pobyt u moře

reklama