reklama

Sociální sítě Miloše Čermáka: 9 + 1 otázka, které položte těm, jež máte rádi. Včetně sebe

Autor HN
Čtěte více: Čermák Miloš | literatura
  • Můžete nahlédnout do své budoucnosti.
  • Pět minut budete sledovat sami sebe přesně za deset let.
  • A můžete si vybrat, jakých pět minut to bude. Co si vyberete?

Představte si, že dostanete nabídku: můžete nahlédnout do své budoucnosti. Pět minut budete sledovat sami sebe přesně za deset let. Víte dvě věci. Zaprvé: to, co uvidíte, je skutečná budoucnost. Stane se to, bez ohledu na to, zda se to dozvíte či cokoliv do té doby uděláte.

Zadruhé: za deset let budete ještě naživu, takže odpadá ta hlavní neznámá, zda nějakou budoucnost vůbec máte.

A teď ta otázka. Můžete si vybrat, jakých pět minut to bude. Může to být v pondělí ráno, ve středu v poledne nebo o víkendu večer. Kdykoliv chcete. Ale zároveň platí, že uvidíte jen přesně těchhle pět minut. Ani o minutu víc nebo míň. A druhou šanci nedostanete. Jakých pět minut si vyberete?

Moje odpověď: asi v sobotu ráno, řekněme v osm. Je to čas, kdy se dá s největší pravděpodobností očekávat, že budu někde poblíž lidí, které mám rád. Že neprožiju "svých pět minut v budoucnosti" někde v přecpané tramvaji, v poloprázdném baru, práci či kanceláři. I když ani to se nedá vyloučit. A nedá se vyloučit ani to, že někdo by tyto možnosti uvítal. Nebo nějaké úplně jiné.

Kouzlo otázky je v tom, že vás bude bavit na ni hledat odpověď. Alespoň většinu lidí to baví. A že se už při přemýšlení o ní sami o sobě možná dozvíte i to, co jste nevěděli. Ani nemluvě o tom, když vám odpověď dají druzí. Blízcí, kamarádi. A vy se budete ptát, proč zrovna takhle, a ne jinak a jestli jste si jisti tímhle, a ne tamtím. Věřte, vyzkoušeno za vás.

V roce 2003 napsal americký spisovatel Chuck Klosterman knihu Sex, drogy a čokoládové čočky s podtitulem Manifest nízké kultury. Byla v ní kapitola tvořená výhradně otázkami. Jmenovala se "23 otázek, které dávám každému, koho potkám, abych se mohl rozhodnout, jestli ho budu mít opravdu rád".

Dvě nebo tři otázky na této straně jsou z tohoto seznamu převzaté, pár dalších inspirovaných.

Už dřív jsem v jiném textu a v jiných souvislostech napsal, že žijeme v době, kdy umět klást otázky je těžší a zajímavější než mít na ně odpovědi. Nejlepší otázky jsou ty, na něž odpovědi nenajdete ani na Googlu.

Tady jsou:

otazky

(Inspirováno knihou Sex, Drugs, and Cocoa Puffs: A Low Culture Manifesto, Chuck Klosterman, nakladatelství Scribner, 2003), milos.cermak@economia.cz

Miloš Čermák
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Sobotka: Babiše dohání věci z minulosti, a chtěl by proto vést kampaň jako mučedník vyhozený z vlády

Konec intervencí může přijít od dubna kdykoli, řekl Rusnok. Koruna o půl procenta oslabila

Mironet má nárok na odškodné za zátah policie, tvrdí odvolací soud. Firma žádá přes 600 milionů

Nejmenší obchody by mohly získat náhradu nákladů za zavedení EET. Chtějí 10 tisíc, Babišovi to prý přijde rozumné

K Sobotkovi míří kritik mobilních operátorů Ondřej Malý. Stane se novým digitálním koordinátorem

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz