reklama

Nizozemsko se nezměnilo, což je strhující zpráva

Názory
Čtěte více: Nizozemsko | Wilders Geert | volby
  • Nizozemsko se semklo kolem muže, který prokázal vůdcovské kvality. A odmítlo ztrumpovatět, podlehnout protiislámskému a protievropskému vábení, jímž se v zemi tulipánů začal prosazovat křikloun Geert Wilders.
  • Výsledky ovládla Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, bude ale mít méně křesel v parlamentu než dosud, a bude tedy muset zahájit námluvy s menšími proevropskými pravicovými stranami.
  • Jinými slovy, v tomto ohledu se Nizozemsko nezměnilo. Ale právě to je strhující zprávou.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Zaplať pánbůh za výpady tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Nebýt jich, třeba podlé a nestydaté lži, že to byli vojáci nizozemského kontingentu, nikoli bosenskosrbští hrdlořezové, kteří v roce 1995 naráz povraždili osm tisíc zajatých bosenských Muslimů ve Srebrenici, přišlo by k volbám v Nizozemsku asi o dost méně než úctyhodných 81 procent oprávněných voličů. Jenže urážky a také drzost, s níž se novodobý sultán domáhal v této zemi prostoru pro agitaci mezi tamějšími Turky před referendem o autoritářském posílení svých pravomocí, přiměla mnohé obyvatele k tomu, aby vsadili na jistotu. Tedy na Marka Rutteho, premiéra, jenž dokázal před pár dny razantním způsobem vykázat dva neohlášené turecké vládní agitátory – jeden ministr se snažil přiletět, jiná ministryně dorazila autem přes německou hranici – ze země.

Wilders Nedostal doping od Trumpa ani brexitu

V nizozemských volbách zvítězili s jasným náskokem liberálové premiéra Marka Rutteho.

Krajně pravicový Geert Wilders je s velkým odstupem druhý.

Wilders dosáhl na podobný výsledek jako za posledních 10 let.

Jeho podpora tak po brexitu a vítězství Donalda Trumpa nenarostla.

Celý článek Ondřeje Housky čtěte ZDE.

Populista Wilders v Nizozemsku prohrál.

Nizozemsko se zkrátka semklo kolem muže, který prokázal lídrovské kvality.

A odmítlo ztrumpovatět, tedy nějak zvlášť houfně podlehnout protiislámskému, protievropskému vábení, jímž se v zemi tulipánů začal prosazovat křikloun Geert Wilders.

Volby v západoevropských zemích, zejména těch, kde platí poměrné systémy, nikdy nebyly pro ostatní na kontinentu zrovna zajímavé. Je to logické už kvůli malé srozumitelnosti, která z nich vyplývá.

Z úspěchu se nikdy neraduje pouze jedna strana a vláda, která pak vznikne, je vždy koaliční. To platí i o včerejších volbách.

Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) sice výsledky ovládla, ale bude mít méně křesel v parlamentu než dosud, a bude tedy muset zahájit námluvy s menšími proevropskými pravicovými stranami.

Jinými slovy, v tomto ohledu se Nizozemsko nezměnilo. Ale právě to je strhující zprávou.

Žijeme v době, kterou poznamenává růst nacionalismu a izolacionismu. Za měsíc budou Francouzi hlasovat o svém novém prezidentovi, na podzim se budou konat parlamentní volby v Německu a pak přijdou na řadu také v Česku. Kdyby se měly potvrdit katastrofické úvahy o dominovém efektu populismu, uvedeném podle mnohých pozorovatelů do chodu britským referendem o odchodu z Evropské unie a vítězstvím Donalda Trumpa v USA, musely by být dnes všechny reflektory upřené na Geerta Wilderse, vlajkonoše prostiestablishmentového hněvu.

Jenže Rutteho brilantní postup vůči Erdoganovi, navíc provedený bez zbytečných urážek Turků a jejich dějin, reflektory nasměroval jinam.

Myšlenka, že je nutné zachovat vstřícnost k imigrantům a cizincům, ovšem s tím, že vám nikdo nemá právo kydat hnůj na hlavu, zase není takovým otloukánkem, jak se zdálo.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Sobotka: Babiše dohání věci z minulosti, a chtěl by proto vést kampaň jako mučedník vyhozený z vlády

Konec intervencí může přijít od dubna kdykoli, řekl Rusnok. Koruna o půl procenta oslabila

Mironet má nárok na odškodné za zátah policie, tvrdí odvolací soud. Firma žádá přes 600 milionů

Nejmenší obchody by mohly získat náhradu nákladů za zavedení EET. Chtějí 10 tisíc, Babišovi to prý přijde rozumné

K Sobotkovi míří kritik mobilních operátorů Ondřej Malý. Stane se novým digitálním koordinátorem

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz