reklama

I satiru na YouTube chrání svoboda slova

Čtěte více: YouTube | rasismus | svoboda slova
  • Nejslavnější youtuber PewDiePie si naběhl s videem, ve kterém mu za pět dolarů zatancovali indičtí chlapci před trasparentem s nápisem "Smrt všem Židům".
  • Kvůli tomuto špatnému vtipu hned dostal nálepku rasisty a přišel například o spolupráci s firmou Disney.
  • Pokud ale máme hájit svobodu slova, nemůžeme trestat někoho, kdo testuje její hranice.
jarvis_58a5f354498ec909014a4d52.jpeg Novinářka a moderátorka Alžběta Trojanová. Foto: Archiv HN

Nejspíš jste už slyšeli o člověku, který si říká PewDiePie. Tenhle Švéd, pravým jménem Felix Kjellberg, provozuje jeden z nejúspěšnějších kanálů na YouTube. Počet jeho odběratelů momentálně překročil 53 milionů a stále raketově roste. Odhadovaný roční příjem internetové celebrity se odhaduje přibližně na 380 milionů korun. Solidní výsledek na člověka, který se proslavil tím, že točil videa, jak piští u strašidelných videoher.

Kjellberg v poslední době začal místo herním videím dávat větší prostor hlavně sociálním komentářům. Samozřejmě pořád se bavíme o platformě YouTube, takže místo akademických řečí jsou to spíš praštěné humoresky. Na druhou stranu jejich obsah je mnohdy dospělý. A někdy možná až moc.

Nedávno si PewDiePie naběhl s videem, ve kterém se rozhodl prozkoumávat možnosti webové služby Fiverr. Koncept je prostý. Stránka sdružuje lidi, kteří jsou ochotni udělat práci v hodnotě pěti dolarů. Od návrhů log přes pomáhání s domácími úkoly až po veselá přání k narozeninám. Právě poslední zmíněné bylo Felixovi osudným. Ze srandy totiž poprosil dva indické chlapce, aby mu zatancovali před transparentem s nápisem "Smrt všem Židům".

Ačkoliv Fiverr nabízí možnost přání klienta odmítnout, kluci z Indie se do toho pustili z vervou. Výsledkem je až dada video, kde dva blázniví hoši vesele tancují, zatímco rozbalují tenhle nápis. Některé věci by nevymyslel snad ani šílený scenárista.

Problém ovšem je, že se videa chytla média a obvinila Kjellberga z antisemitismu. Kdokoliv, kdo jeho tvorbu zná, ví, že vše je myšlené jako satira. V některých případech pak dokonce jako přímá kritika médií a jejich honby za senzacemi. Jak se zdá, není to nic platné. Wall Street Journal například připravil neuvěřitelné video, kde vzal část, ve které si PewDiePie dělá legraci z toho, že ho média vnímají jako rasistu, a bez kontextu jej použil jako jasný důkaz toho, že PewDiePie skutečně rasista je. Kde je sakra v tomhle nějaká novinářská etika?

Vzhledem k tomu, že slavný youtuber patří mezi největší hráče na trhu, člověk by čekal, že to nebude mít takový vliv. Jenže PewDiePie kvůli hloupému videu přišel o spolupráci se společností Disney, a hned poté dokonce i samotné YouTube zrušilo plány na druhou sezonu webového seriálu Scare PewDiePie. Je to skoro až neuvěřitelné. Jako by se zapomnělo na to, že pokud máme hájit svobodu slova, nemůžeme trestat někoho, kdo testuje její hranice.

Celá kauza trochu připomíná přednášku Jona Ronsona na téma, jak jeden hloupý tweet dokáže zničit život. Internetová veřejnost zkrátka nechce nikoho na hraně.

Alžběta Trojanová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz