reklama

Smlouvat o tarif? Zakázano

  • Stranický úkol zlevnit telekomunikace plní ministr Jan Mládek po svém.
  • Navržený zákaz vyjednávání o cenách nedává kromě operátorů smysl takřka nikomu. A přitom prý už ze zákona odstranit nejde.
  • Tím tedy "reformní" úsilí ministra průmyslu zřejmě končí.
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Přesvědčení o tom, že Češi neumí smlouvat, je rozšířené už po generace. Ve srovnání s orientálními prodavači jsme jistě amatéři, možná si ani neumíme říct o množstevní slevu, když tomu logika velkého nákupu odpovídá a třeba Američan by to udělal. Ale i tak už jsme se skoro za tři desetiletí kapitalismu mnohému naučili, případně byli nuceni se naučit.

Obvykle se do vážného, nikoliv jen dovolenkově-rekreačního vyjednávání o ceně běžného zboží a služeb lidé pouští až ve chvíli, kdy mají nepříjemný pocit, že jsou za kavku určenou k drsnému oškubání. Je tak vlastně docela logické, že nejvíc se rozšířilo smlouvání v oborech, kde vládne slabá konkurence. Zatímco prodejce sezonního zboží ví, že buď půjde s cenou sám od sebe dolů, nebo své zásoby může vyhodit a vy si nakoupíte jinde, v oboru ovládaném pár hráči, kteří své kroky možná dokonce koordinují, je situace velmi, velmi odlišná.

Krásným příkladem takového odvětví jsou telekomunikace. Vládnou mu tři firmy, které si radši konkurují reklamními kampaněmi než službami či − bože chraň − cenami v letáčcích rozdávaných v prodejnách. Jejich ceníky jako by si z oka vypadly, fascinace číslovkou 749 panuje u všech tří operátorů už roky.

Je asi zbytečné opakovat, jak moc jsou v prostoru od Aše po Javorník telekomunikační služby předražené, to už zdokumentovala řada studií. Přitom protiargumenty lobbistů jsou chabé, ty o divokém českomoravském terénu, který nepřeje šíření mobilního signálu, vysloveně směšné. Řada lidí, kteří nemají to štěstí, že telefonují a "datují" za firemní tarif, se tak k jakžtakž únosné ceně dostala až poté, co jim operátor nabídl slevu. K tomu se jejich zaměstnanci odhodlají obvykle jen v situaci, kdy zákazník pokud možno věrohodně hrozí odchodem.

A v této situaci ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s elegancí sobě vlastní přináší na stůl nové téma: co takhle takovéto vyjednávání natvrdo zakázat? Hlavní problém je, že část populace, která je asertivní, má lepší ceny, soudí Mládek. Ministr neváhal přidat přelomovou myšlenku, že náklady za volání a data by se měly snížit i pro ty, kteří takto asertivní nejsou.

Hlavní problém! Konečně trefa do černého. Přesně tohle český telekomunikační trh právě teď potřebuje. V situaci, kdy platí novela oklešťující proti stavu před rokem 2014 práva zákazníků a dávající operátorům další páky k zakonzervování dnešní situace, to český volič jistě ocení.

Český volič… A teď jsme u rizikové části Mládkova plánu. Paragraf zapovídající Čechům smlouvání je součástí novely zákona o elektronických komunikacích, který má postavení zákazníků posílit, a ceny služeb tak snížit. To je i stranický úkol, který Mládkovi přidělil premiér Bohuslav Sobotka, jeho nadřízený ve vládě, když si uvědomil, jak citlivé téma je ve hře. A protože volební očistec je za dveřmi a hlasitým obráncem práv všech mobilně surfujících se stal i favorit voleb Andrej Babiš, musí Sobotka ukázat výsledky. Aspoň v podobě zákonných změn, které dávají smysl.

To ustanovení o zákazu smlouvání opravdu není, o tom málokdo z oboru − vynecháme-li sídla mobilních operátorů Brumlovkou počínaje − pochybuje. Hlas odborníků ale nebyl slyšet i proto, že "protismlouvací" nařízení bylo do návrhu zařazeno na poslední chvíli a velmi nestandardně tak neprošlo připomínkovým řízením.

Paragraf, kde se o zákazu "nabízet služby za jiné ceny, než jaké byly uveřejněny" mluví, je navíc těžko odstranitelnou minou. Na změny není čas, zní z ministerstva. Pokud vláda návrh posvětí, poslanci budou mít v krátkém předvolebním čase možnost buď novelu přijmout jako celek, nebo ji i s rozumnými ustanoveními pohřbít. A udělat tak definitivní tečku za "reformním" úsilím Jana Mládka a jeho kolektivu.

Tento výsledek je o to pravděpodobnější, že nejsme v situaci jako na podzim roku 2014, kdy parlamentem prošla novela oklešťující práva zákazníků. Tehdy poslance hřál ještě celkem čerstvý poslanecký mandát a mohli mít dojem, že se na nějaký ten přešlap zapomene. Naštěstí nezapomnělo.

A od dubna do voleb udrží pozornost i ti roztržitější voliči.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz