reklama

Volný obchod, rovnost, bratrství

Čtěte více: CETA | Kanada | Evropská komise
  • Trochu pozměněné heslo Velké francouzské revoluce by se teď mělo stát novým heslem Evropské unie.
  • Evropský parlament schválil sedm let vyjednávanou obchodní dohodu CETA mezi Evropskou unií a Kanadou.
  • Bohužel to ale vypadá, že období liberalizace světových obchodních vztahů tím na kontinentě na dlouhý čas končí a svět zachvátí vlna protekcionismu. S tím bychom se neměli smířit.
Komentátor HN David Klimeš. Komentátor HN David Klimeš. Foto: HN - Matej Slávik

Trochu pozměněné heslo Velké francouzské revoluce by se teď mělo stát novým heslem Evropské unie. Evropský parlament schválil sedm let vyjednávanou obchodní dohodu CETA mezi Evropskou unií a Kanadou. Bohužel to ale vypadá, že období liberalizace světových obchodních vztahů tím na kontinentě na dlouhý čas končí a svět zachvátí vlna protekcionismu. Symbolem ochranářské rétoriky se stal nový americký prezident Donald Trump, byť i v Evropě najdeme výrazné zbojníky proti údajnému teroru nadnárodních korporací. Ale s tím se Evropa přece nemůže smířit. Jen neustálá podpora volného obchodu do všech světových stran může být tím správným evropským programem.

Obchodní dohoda minulý rok těsně před cílovou páskou málem umřela, když se proti postavilo malé Valonsko. Nakonec se rozpory podařilo překonat a nyní europoslanci stvrdili dohodu, která může zvýšit obchodní výměnu mezi EU a Kanadou až o pětinu. To ale není konec. Dohodu musí ještě schválit jednotlivé národní parlamenty a není vůbec vyloučené, že některý neodolá pokušení stát se dalším Valonskem. Proti CETA nejsou jen praví i leví radikálové, dohoda rozštípla i evropské sociálnědemokratické hnutí. Zatímco němečtí či slovenští sociální demokraté byli pro, francouzští či čeští byli proti. Jak bude vypadat schvalování třeba v Česku, když europoslanci největší vládní strany nyní hlasovali proti dohodě? Vyzve premiér Bohuslav Sobotka ČSSD k odporu proti dohodě v Poslanecké sněmovně? Doufejme, že ne.

Bojem o dohodu s Kanadou by se ale unijní usilování o rozšiřování volného obchodu nemělo vyčerpat. Smlouvu potřebujeme i s dalšími, jako je Japonsko či Nový Zéland. A koneckonců i s USA. Původní dohoda TTIP vychvalovaná Barackem Obamou asi už nejspíše umřela, ale je třeba se neurážet a bombardovat Trumpa dalšími nabídkami. Dřív či později Bílý dům pochopí, že dohoda je i v jeho zájmu.

Ekonomicky Trumpova ochranářská politika nedává smysl. Získal sice voliče z "rezavého pásu" Středozápadu atakem na obchodní dohody, které jim sebraly práci. Ale už jim neřekl, že jejich místa v průmyslu by i bez těchto dohod zmizela. A až jednou Američané pochopí, že jejich nepřítel není volný obchod, ale špatná struktura ekonomiky, pak by tu měla být EU, která rychle přispěchá s další nabídkou obchodní dohody. Přesně dle hesla: Volný obchod, rovnost, bratrství.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz