reklama

Dejte už s tou elektronizací pokoj...

  • Elektronizaci ve zdravotnictví se zatím nedaří.
  • Lékaři jsou zásadně proti a mají silnou vyjednávací pozici. Starší pacienti navíc nic takového nevyžadují.
  • Výhledově se ale bez ní ani v tomto segmentu neobejdeme.
Julie Hrstková. Julie Hrstková. Foto: HN - Matej Slávik

Existují věci, které se objeví dřív, než na ně nastane doba. Leonardo da Vinci mohl vymyslet supervrtulník, jenže neměl spalovací motor, tak zůstalo jen u nákresu. Česká S-karta pro sociální dávky teoreticky mohla fungovat, kdyby ovšem nevzbuzovala naprostý odpor, a to nejen u potenciálních uživatelů, takže bylo podstatně jednodušší a rozumnější ji zrušit. "Jen" to stálo peníze.

To samé platí pro elektronické recepty, které se v legislativě už mnoho let pravidelně objevují a zanikají. Samotná elektronizace zdravotnictví možná není až tak špatný nápad, když podle odhadů může v nemocnicích kvůli nežádoucímu vzájemnému působení léků, které pacienti užívají, skončit každoročně až 3400 lidí, z nichž asi 230 zemře. Jenže jediným viditelným výsledkem elektronizace pod taktovkou státu jsou utracené miliardy za nefunkční elektronické systémy a postupné bobtnání počtu institucí, jež mají nějaké to elektronické e v názvu. Namátkou třeba České národní fórum pro eHealth, Platforma pro elektronické zdravotnictví a výhledově třeba Národní centrum elektronického zdravotnictví.

Přesto by bylo chybou elektronizaci jednoznačně odsoudit. V ideálním světě by se lékař podíval do zabezpečené, leč dokonale informované a aktualizované databáze na to, s čím vším se pacient léčí, získal by přehled o tom, jaké léky bere, a věděl by přesně, které kombinaci by se měl jeho klient vyhnout. V reálném světě je ovšem pacient rád, že se k lékaři dostane, protože ti stávající stárnou a noví nepřicházejí. Což pacientovi možná až tak nevadí − upřímně léta praxe mnohdy ocení spíš než nový počítač a připojení na internet. Navíc realita dokonalé zabezpečení informací nezná a útoky hackerů jsou stále intenzivnější. Kdo by doopravdy chtěl, aby se v rámci "doktorleaks" jeho okolí dozvědělo, že bere prášky "na hlavu" nebo si třeba tajně léčí nějakou pěknou pohlavní nemoc?

Podle odhadů po zavedení e-receptů skončí na čtyři tisíce lékařů. Bezpochyby jde o značně nadsazená čísla, stejně jako třeba v případě nasazení elektronické evidence tržeb. Lékaři mají ale podstatně lepší vyjednávací pozici než hospodští − pokud zavře restaurace, je tady jiná, případně si lze uvařit. Když odejde lékař, samoléčba zjevně nebude tou správnou alternativou.

Elektronický recept a třeba i léčení na dálku prostřednictvím počítače jsou bezpochyby budoucností i ve zdravotnictví. Nová generace, která se "rodí" s chytrým telefonem v ruce, nebezpečí úniků informací vnímá jinak a elektronizaci vyžadovat bude. Zatím na ni ale evidentně nenastal čas.

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz