reklama

Kdo jsi a co jsi udělal s lidovci?

Názory
Čtěte více: KDU-ČSL | ANO | ČSSD | sněmovna
  • Neexistuje žádný důvod, proč by lidovci měli představovat třetí sílu. Ptal jsem se několika známých, co vlastně KDU-ČSL kdy prosadila. Nikdo si nic nevybavil.
  • Neexistuje ani žádný důvod, proč by ČSSD neměla jít do vlády s KSČM. Komunisté jsou relikt minulosti žijící si pohodlně z protestních hlasů.
  • A koneckonců jaký je důvod, že má být ČSSD ve vládě s ANO? Žádný. Co Babiš vybere na daních, socialisté zase rozdají.
Jakub Horák. Jakub Horák. Foto: Archiv Jakuba Horáka

Lidovci v koalici se STAN nepřekročí 10 procent a nedostanou se do sněmovny. ČSSD prohlásí bohumínské usnesení za vyhaslé a začne tajně jednat o vládě "pro lidi" s KSČM. Andrej Babiš nabídne ODS ministerstvo zahraničí, vnitra a zemědělství a sestaví nakonec vládu s nimi a s piráty, kteří dostanou obnovené ministerstvo informatiky a digitalizace. Tváří v tvář oranžovo-rudé vládě to voliči ODS nakonec překousnou. Takhle může vypadat příští vláda a je otázka, jestli to nakonec nebude přehlednější.

Vlastně neexistuje žádný důvod, proč by lidovci měli představovat třetí sílu. Ptal jsem se několika známých, co vlastně KDU-ČSL kdy prosadila. Nikdo si nic nevybavil. Ví se, že operují na ministerstvu zemědělství a rozdělují dotace, to je ovšem na třetí sílu trochu málo. A je naivní se domnívat, že kvůli Hermanovu setkání s dalajlamou je najednou začnou volit fanoušci Václava Havla.

Neexistuje ani žádný důvod, proč by ČSSD neměla jít do vlády s KSČM. Komunisté jsou relikt minulosti žijící si pohodlně z protestních hlasů. Účast ve vládě by je zničila, protože by se protestní hlasy kanalizovaly jinam. Čím dříve půjdou do nějaké vlády, tím pro politický systém lépe.

A koneckonců jaký je důvod, že má být ČSSD ve vládě s ANO? Žádný. Co Babiš vybere na daních, socialisté zase rozdají. Jistě, jeden důvod tu je, totiž Kalousek, ale to je možná ten poslední. V podstatě jde o upgrade opoziční smlouvy, která funguje jen díky tomu, že jsme v příznivém ekonomickém cyklu. ČSSD bude ve volbách mobilizovat proti ANO, ale co je to za mobilizaci, když nakonec s Babišem plánuje sestavit vládu? Kupte si jedno a dostanete k tomu zdarma to druhé, co nechcete – to nemůže fungovat věčně.

Žádné řešení není ideální, nicméně současná velká koalice, kdy jeden předseda o druhém vykládá že něco ojebal, druhý o prvním že nikdy nepracoval, ale sedí spolu ve vládě, je podivná a velmi přispívá k současnému hodnotovému zmatení.

Hermiona Grangerová: Je to vzrušující porušovat pravidla, že jo? 

Ron Weasley: Kdo jsi a co jsi udělala s Hermionou Grangerovou?

Lidovci pravidla porušili. Darwinova cena je ironické ocenění pro lidi, "kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem". Ale jedna věc se Bělobrádkovi musí přiznat – odvážné to je.

 

Jakub Horák
Přeposlat
Diskuse
reklama

Středoškoláci se budou učit, co firmy opravdu potřebují. Změna výuky se dotkne téměř každého druhého

Za internet z USA mohou Češi zaplatit jako za nové auto. Matky českých operátorů si přitom často účtují mnohem méně

Sílící koruně navzdory. Export míří k čtyřbilionovému rekordu, na euro už přechází i malé firmy

Čeští poslanci ve službách Kremlu. Vzniká hnutí odporu kolem Bendy, děsí se, kam až Moskva uvidí

Mugabe zatím odmítl rezignovat. Po jeho konci by ale Zimbabwe mohl vést tyran zvaný Krokodýl

reklama