reklama

Zaklínání optimismem na burzách zabírá

Čtěte více: burza | optimismus | krize
  • Index S&P 500 je na historickém maximu, pomohl mu i obdobný rekord nejhodnotnější firmy světa Apple.
  • V konferenčních hovorech s investory používají šéfové firem slovo "optimismus" nejčastěji za dobu, po niž se tento netradiční ukazatel sleduje.
  • Co by se tedy mohlo pokazit?
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Světové burzy se koupou v záři slunce. Většina významných indexů je blízko maxim, ten nejdůležitější, S&P 500, se na historický rekord vyšplhal právě na začátku týdne. Akcie, které jsou do něj zahrnuty, mají poprvé v součtu hodnotu přes 20 bilionů dolarů, v korunách tedy při sílící americké měně více než 500 bilionů. Přes dva dramatické pády, první spojený s internetovou bublinou na přelomu tisíciletí, druhý vyvolaný nástupem nejhlubší poválečné recese, se tržní kapitalizace indexu od roku 1998 zdvojnásobila.

A podobný obrázek ukazují další burzy. Londýnská si užila pobrexitovou jízdu zčásti poháněnou slabší librou a na nejvyšší hodnotu si sáhla krátce po Novém roce, ta frankfurtská nemá daleko k rekordu z roku 2015 a celoevropský index už maxima překonal. Pražskou burzu můžeme jako obvykle vynechat, na tu skrz zimní smog mnoho světla nezasvítilo a její index má stále daleko i k tisícibodové hranici, což je z historického hlediska velmi nízko posazená laťka.

Co světové burzy nyní spojuje, je sázka na optimismus. Celkem všeobecné je očekávání vyšší inflace, kterou výše postrčí jak samotný hospodářský růst, tak − jak čekají především američtí investoři − větší utrácení státu. Komplikací může být zpřísněná měnová politika. Šéfka Fedu Janet Yellenová v půlročním projevu mluvila o potřebě vyšších úrokových sazeb, právě pokud budou vyšší inflační tlaky a trhu práce se bude dařit, jenže to už zaznělo tolikrát, že se z toho burziáni rychle oklepou.

Dobrá nálada vládne i mezi šéfy firem a je zřejmě nakažlivá. V konferenčních hovorech s investory používají slovo "optimismus" nejčastěji za dobu, po niž se tento netradiční ukazatel sleduje. Průzkum Bank of America Merrill Lynch ukázal, že výrazně klesá počet investorů, kteří čekají jen mírný růst ekonomiky, a naopak těch, kdo v blízké budoucnosti vidí přímo boom, je už čtvrtina. Na dlouhodobých minimech je i index VIX, populárně zvaný index strachu, protože je založen na výkyvech kurzů, které jsou v nejistých dobách vyšší. VIX se naposledy pořádně zhoupl po Trumpově zvolení, ale ani to se nedalo srovnat třeba s rokem 2011.

Takže co by se nyní mohlo pokazit? Právě to, že se nenaplní očekávání, která nyní převládají. V cenách akcií jsou už očekávání růstu započtena. Americké firmy nyní za dividendy a odkup akcií dají víc než sto procent zisku. To samozřejmě nejde dělat dlouhodobě, takže buď zisky spolu s ekonomikou porostou, nebo… nebo dividendy nevydrží. A pak se burza pořádně otřese. Už samotná skutečnost, jak dlouho nepřišla žádná citelnější korekce, pamětníky větších krizí pořádně znervózňuje.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz