reklama

Trump hodil Flynntu do žita

Čtěte více: Trump Donald | vláda | poradce | USA
  • Flynn naznačil Rusům, že Trump se s nimi bude chtít nějak dohodnout po dobrém.
  • Může za tím být i Trumpův vděk za ruské hackerské útoky na Hillary Clintonovou.
  • Flynn je pryč, ale otázky kolem Trumpovy loajality ne.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Poradce pro národní bezpečnost USA není jen tak nějakým poradcem. Stojí v čele Národní bezpečnostní rady, tedy velkého úřadu sídlícího v Eisenhowerově administrativní budově hned u Bílého domu ve Washingtonu. Úkolem rady je vyhodnocovat a prezidentovi pak předávat zpravodajské informace o všem, co souvisí s válkou a mírem, tedy s bezpečností USA, jakož i jejich občanů v zahraničí. Je to zkrátka člověk, jehož slovo má váhu.

Michael Flynn pokořil rekordy v krátkosti fungování v roli poradce pro národní bezpečnost. Byl jím pouhých 24 dní. Důvod asi už znáte, valí se ze všech médií, ale pro pořádek jej krátce shrňme. Flynn skončil, neboť viceprezidentovi Miku Pencovi lhal o obsahu svého telefonického hovoru s ruským velvyslancem ve Spojených státech Sergejem Kisljakem. Americké zpravodajské služby hovor zachytily v rámci rutinního odposlouchávání ruských diplomatů v USA. V telefonátu, který se konal koncem prosince, tedy ještě před Trumpovou inaugurací, řešili třeba to, jak bude probíhat první zdvořilostní hovor mezi novým prezidentem a Vladimirem Putinem.

Leč pak přišla řeč na diplomatické sankce, které po listopadových prezidentských volbách nařídil Barack Obama. Ruští hackeři totiž zjevně na popud Kremlu kradli demokratům e-maily a pak je umísťovali na server WikiLeaks. Obsah těch e-mailů názorně ilustroval vše, co se tak nějak říkalo o Hillary Clintonové: že je oportunistická a bezskrupulózní. Přispělo to k její porážce. Obama nechal v reakci na takové nevídané ovlivnění amerických prezidentských voleb vyhostit pětatřicet zaměstnanců ruské ambasády v USA.

Flynn − a teď pozor − Kisljakovi sdělil, ať se Rusko pokud možno nadále krotí ve svých odvetných krocích. Po Trumpově nástupu prý stejně nastane jiná doba, kdy bude možné se na všem dohodnout. To neměl říkat už proto, že porušil zákon. Dokud vládne jeden prezident, tedy v tomto případě Obama, nesmějí jiní američtí činitelé podkopávat oficiální linii.

Ale hlavně: když v následujících týdnech věc začala prosakovat do médií, Flynn nejenže tuhle část hovoru s Kisljakem popřel, ale zjevně ji zamlčel i ve chvíli, když se jej na ni ptal viceprezident Mike Pence. Ten pak poskytl rozhovory pro různé televize, kdy také říkal, že o sankcích nepadlo v hovoru s Kisljakem ani slovo. Čili Pence teď samozřejmě vypadá jako hlupák. Flynn zkrátka musel odejít, byť patřil mezi loajalisty, tedy ty první lidi na americké scéně, kteří Trumpa podpořili.

Jenže tím příběh těžko může skončit − lépe řečeno doufejme, že tím neskončí. Nevíme to hlavní. Postupoval Flynn v rozhovoru s Kisljakem podle Trumpových instrukcí? Věděl Trump od počátku o všem v souvislosti s tím telefonátem a pak jen nějak − už třeba kvůli své zjevné chaotičnosti − nedokázal zabránit tomu, aby Flynnova komunikace s Pencem dopadla tak zoufale? Jinými slovy, je Trump nějak Putinovi zavázán, třeba právě kvůli e-mailové "výpomoci" ve volbách, a opravdu se chystá zrušit nejen Obamou zavedené vyhošťovací sankce, ale třeba i hospodářské sankce uvalené na Rusko za jeho brutální postup na Ukrajině? Toť jádro věci. A buďme si jisti, že se nás proto kauza týká, přestože vypadá zdánlivě banálně, prostě jen jako nějaká personální aférka v nové administrativě Spojených států. Případná trumpovsko-putinovská "dohoda o všem" by jistě zahrnovala i expanzi ruského vlivu v naší části Evropy. To je to, oč Kremlu jde.

Zaráží především jedna věc. Vladimir Putin opakovaně popřel, že by měl s hackerskými útoky něco společného. Pak ale překvapivě neodpověděl na facku v podobě vypuzení svých diplomatů. Řekl jen, že si počká na nástup nové administrativy. Takže kdekdo v Rusku si může klást otázku, kdy tedy přijde už nějaká ta adekvátní reakce, pakliže platí, že za nic nemůžeme? Putin nějakou dohodu s Trumpem prostě potřebuje, aby nemusel čelit případným nepříjemným otázkám.

A Trump? Mohlo by se nám zdát, že je dobře, když hodil svou proruskou "flynntu" do žita. Jenže to by pak nesměl pořád vést proputinovské řeči jako minulou neděli v jedné televizi, když na moderátorovu poznámku, že "Putin je vrah", odpověděl: "Vrahů je hodně. Myslíte si, že je naše země bez viny?" Byla to věta jako z repertoáru nejlevicovějších protiamerických aktivistů. Michael Flynn je v žitě, ale otázka Trumpových závazků Putinovi zdaleka ne.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz