reklama

Je to slušnej chlap, poslal peníze na nemocné děcko, to by Kalousek neudělal!

Názory
  • To se takhle protnou dvě věci.
  • Ministr financí Babiš má mrzení ohledně ne zcela křišťálově čistých finančních operací.
  • V tutéž dobu řeší nešťastní rodiče devítiměsíční Niny situaci, jak zaplatit hospitalizaci, která vyjde na milion a čtvrt. Babiš pošle na jejich veřejnou sbírku milion.
  • Že to je průhledné jako prázdný půllitr? Ale tak už to na světě chodí.
Martin Malý. Martin Malý. Foto: HN - Jan Rasch

To se takhle potkají dvě věci najednou.

Ministr a miliardář Babiš má nějaké mrzení ohledně nějakých ne zcela křišťálově čistých finančních operací, a notně si v tom šlape.

Novinářům vyhrožuje, píše stížnosti jejich nadřízenému (včetně echt zupáckého "doufám, že z toho vyvodíte pro konkrétní novináře osobní postih"), dělá bububu na vlastní novináře, veřejně pohrdá demokratickými postupy a orgány ("já se nezodpovídám Kalouskovi")...

Zkrátka se chová jako podnikatelský šíbr z 90. let, ovšem na druhou stranu mu sbor PR poradců souběžně hlásí, že by mohla obliba klesnout.

I přesto, že to v očích elektorátu nandal těm šíbrům a opravdu pracuje.

Tak se Babiš vypraví do Otázek VM, tam devětadvacetkrát řekne "Kalousek" a nakonec s takovým tím výrazem, co má číšník přistižený při připisování piv na účtenku, prohlásí, že tak teda dobře, že nic špatného neudělal, ale že teda jako dá ty peníze na charitu.

V tutéž dobu řeší nešťastní rodiče devítiměsíční Niny situaci, kdy je pro jejich vážně nemocnou dceru lék, je i klinika v Münsteru ochotná jí ten lék podat, ovšem je třeba zaplatit hospitalizaci, a ta vyjde na milion a čtvrt. Pojišťovna to možná zaplatí, ale než to zaplatí, tak už může být pozdě, tak se rozhodli vybrat peníze ve veřejné sbírce.

A teď se tyhle dvě mimoběžné události protnuly: Andrej Babiš poslal na tuhle sbírku milion, a nezapomněl se tím veřejně pochlubit. Což je takový krok jako že… jestli mi rozumíte… Smíšené pocity hadr! Tak jako je fajn, že zbývá vybrat "už jen" sto tisíc. Být tím rodičem, tak jsem rád, že má dcera má díky tomu šanci přežít, i kdyby mi ty peníze poslal samotný Babinský. Nebo Kalousek. Ale na druhou stranu vědět, že si tímhle krokem Babiš kupuje odpuštění a politické body, to je hodně velká chucpe.

Helejte, kdyby ty peníze, co měl dostat finančák, zaplatil finančáku a pak ze svého páchal dobročinnost, je to jiná. Kdyby to poslal anonymně jako občan Babiš, ne veřejně jako ministr Babiš, tak je to taky něco jiného.

Takhle se nemůžu zbavit pocitu, že to je takové typicky československé: Pošleme dárcovskou esemesku na charitu - ale ze služebního mobilu! A ještě se tím pochlubíme!

No a přes to všechno to vypadá, že to Babišovi u elektorátu opravdu pomůže. Že tohle gesto jeho voliči nepřečtou v kontextu a místo toho zazní sborem: "Jó, je to slušnej chlap, všichni jsou proti němu, a on přitom poslal peníze na nemocné děcko, to by Kalousek nikdy neudělal!"

Že to je průhledné jako prázdný půllitr a může na to skočit jen někdo, kdo si nevidí dál než na špičku vlastního nosu? No jistě že je. Ale tak už to na světě chodí: kdyby lidi neskákali na naprosto průhledná pozlátka, nefunguje lotynka, nebudou fungovat různé "rychlé půjčky" s úrokem půl bambilionu - a nezvolili by někoho, kdo nemá program a nabízí jen dvě hesla: "Bude líp" a "Za to může Kalousek".

Kalousek, Kalousek, Kalousek!

Martin Malý
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Babiše bychom měli žalovat. Ztráta důvěryhodnosti by byl konec nezávislosti ČT, říká Wollner

Živě: Babišovo hnutí si zvolilo nové vedení. Kandidáta na prezidenta vybere až v referendu

Mobilní veletrh v Barceloně ovládnou telefony bez rámečků. Vrátila se i legendární Nokia

Babišův nepostradatelný. Faltýnek hlídá, aby ANO fungovalo, jak šéf potřebuje

Metr na operu Jiřího Černého: New York chce Rusalku znova a znova

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz