Víte, čím Česko ztrácí každoročně 4,3 miliardy korun? Špatným hospodařením s půdou. Situační a výhledová zpráva Půda ministerstva zemědělství z roku 2015 používá pojem degradace půdy. Ta vede k omezení či zničení produkčních a mimoprodukčních funkcí půdy. Jak se to děje?

Používáním těžké mechanizace na 88 procentech půdy dochází k jejímu utužování. Špatným hospodařením s vodou v půdě a orbou po svahu dochází k erozi a následně ke ztrátě organické hmoty. Chemické přípravky na ochranu rostlin půdu kontaminují. Ročně tak − včetně zastavování půdy − způsobujeme úbytek 21 milionů tun ornice. Přitom pouhých deset centimetrů půdy se tvoří sto let a v jedné hrsti zdravé půdy existuje více živých organismů, než je lidí na světě.

Je to tichý, nenápadný a plíživý proces. To, že je devět desetin půdy v Česku v kritickém stavu, není vidět. Většina populace ale v dnešní informační éře nevidí hospodaření s půdou jako problém. Přitom si přeje konzumovat jen zdravé potraviny − a ty bez zdravé půdy nemáme šanci vypěstovat.

Většina toho, co jíme, obsahuje zbytky přípravků používaných v zemědělství, které půdu znečišťují. Až v 80 procentech ovoce a zeleniny, které dle mnohých doporučení tvoří základ zdravého stravování, se nachází zbytky pesticidů, které pomáhají proti škůdcům rostlin a jejich chorobám. Vše se zdá být v pořádku, množství těchto látek nepřekračuje stanovené normy, ale jejich vzájemné působení, tzv. koktejlový efekt, nám škodí. Pesticidy se totiž nacházejí nejen v půdě, ale i ve vodě a ve vzduchu.

Rezidua nalézáme ze sta procent v masově produkovaných ananasech, broskvích či grapefruitech, ale i celeru či růžičkové kapustě. Z devadesáti procent v hroznovém vínu, jahodách nebo pomerančích; z osmdesáti procent v banánech, paprikách nebo hruškách. Než se navíc takto produkovaná jablka dostanou na náš stůl, jsou ošetřena dvaceti postřiky a tři čtvrtiny jablek testovaných státní inspekcí před třemi lety obsahovalo zbytky pesticidů. Jablka jsou ošetřována fungicidy proti strupovitosti, zoocidy proti škůdcům a jabloňové sady herbicidy proti plevelům. Například tak rozšířeného herbicidu jako RoundUp se v naší zemi spotřebuje 900 tun ročně. Rezidua z něho se dostávají do pitné vody a přibývá chronických zdravotních problémů, včetně neplodnosti, rakoviny a Alzheimerovy choroby. Přešla vás na výstavně krásná jablíčka chuť? Tak si je alespoň oloupejte.

Není se co divit příklonu spotřebitelů k biopotravinám a samozásobitelství. Letošní reprezentativní sociologický výzkum za obyvatele Česka ve věku 18 let a více zjistil, že 40 procent domácností něco pěstuje, a to z 90 procent vlastní zeleninu. Představuje to ovšem pouze 5 procent jejich celoroční spotřeby, která má vzestupnou tendenci. A tak celkově v letech 2005 až 2015 přibylo lidí nakupujících zeleninu a ovoce, trhu se daří. Jak se ale daří nám?