Dámy a pánové, vítejte na veletrhu novinářských měrných jednotek a přirovnání! Zapomeňte na hektary a tuny, to jsou nudné jednotky, které čtenáře nezaujmou. A zaujmout čtenáře, to je posláním médií dneška. Zaujmout a pobavit, to je hlavní, jak říkáme u nás v Institutu neotřelých jednotek.

Čtenář, laskavý či nikoli, si totiž asi nedokáže představit, jak vypadá třebas sedmnáct a půl tisíce lidí. Proto mu to ulehčíte tím, že je to tolik lidí, kolik má Bruntál obyvatel. A čtenář hned ví, hned se má o co opřít, protože zatímco sedmnáct a půl tisíce lidí pohromadě asi neviděl, Bruntál si snadno představí každý. To máme od benzinky: Novotní, ti jsou doma čtyři, vedle Šmíd, ti jsou dva, Kuchyňkovi, těch je pět… Teda vlastně už ne, co se ten kluk jejich odstěhoval do Krnova… A tak hezky krok po kroku, barák po baráku a sedmnáct a půl tisíce lidí má rázem nějakou podobu. Když přijde na věc, tak je jeden každý z nich "s příběhem", a to se cení.

Když není třeba příběh, tak aspoň emoci. Sedmnáct a půl tisíce lidí by zabralo plochu 4300 metrů čtverečních (pokud se na jeden metr čtvereční vejdou čtyři lidé). Což je 0,43 hektaru. Ale kdo dneska ví, kolik je hektar, že? Jen pár zemědělců. Naštěstí je jeden hektar přibližně tolik, kolik je plocha fotbalového hřiště. A jsme doma, to zná každý, protože každý má doma televizi a v ní už aspoň jednou fotbalové hřiště viděl! Na jedno fotbalové hřiště by se tedy vešlo nějakých 2,32 Bruntálu. Václavské náměstí má plochu zhruba čtyř fotbalových hřišť nebo též dvaatřiceti olympijských bazénů (50 x 25 metrů). Obyvatelstvo Bruntálu, přesunuto z Václaváku, by tedy zabralo tři a půl takových bazénů, pokud by šlapalo vodu. Pokud ale bazén vypustíme, mohou silnější Bruntálci vzít ty slabší na ramena a utvořit tak dvě vrstvy, protože bazén má hloubku pěti metrů.

Připadá vám to jako hodně blbé přirovnání? To jsme zatím jen u ploch a počtů. Do systému základních jednotek pro média v této oblasti patří ještě Orlická přehrada a Lipno. Spolu s olympijským bazénem tvoří trojici jednotek, které vyjadřují plochu nebo objem, to jak se to zrovna hodí. Mimochodem, pokud budete připravovat text pro zahraniční čtenáře, pamatujte si, že 30 Václaváků = 0,0000017825684 Texasu, jak spočítalo naše oddělení přepočtů.

Ale pozor! Zatímco se délka měří na obligátní "délku Václaváku" a jednotky řádově větší (Praha napříč, délka všech tramvajových linek, vzdálenost z Prahy do Brna, Česká republika napříč, třikrát okolo zeměkoule apod.), výška má své speciální výškové jednotky: petřínskou rozhlednu, Žižkovu sochu, žižkovský vysílač a Eiffelovu věž. Proto pozor, abyste se neztrapnili a nepoužili třeba "výšku fotbalového hřiště". Eiffelova věž zároveň slouží jako velmi neotřelá jednotka hmotnosti - věděli jste například, že Evropané vyprodukují ročně odpad o váze čtyř tisíc Eiffelovek? Zatímco čtyřicet milionů tun je příliš abstraktních, váha Eiffelovky (10 100 tun) je snáze představitelná, protože to je něco, s čím má čtenář každodenní zkušenost, že? A pokud náhodou představivost zakolísá, pomůžeme si upřesněním, že to je 2525 čtyřtunových slonic, a to už si přece umí představit každý! Shodou okolností by toto množství čtyřtunových slonic plus minus zaplnilo Václavák, takže vidíte, jak nám to krásně do sebe zapadá.

Když přijde řeč na IT a objemy dat, namísto dříve používané a dnes již zastaralé jednotky "CD disk" (zároveň vhodné jako demonstrace jevu zvaného pleonasmus) máme novou: "nejlépe vybavený model iPadu". Že se to číslo neustále mění, je jedno, vždyť kdo by napřesrok četl dnešní články. Obzvlášť když tam bude napsáno, že objem dat představuje zaplněnou paměť 29 miliard nejlépe vybavených iPadů. Tedy prostě strašně moc hodně, bez ohledu na to, kolik paměti bude ten který rok nejlepší iPad mít.

Na závěr naší drobné exkurze do světa žurnalistických měr a vah by to chtělo nějakou pořádně neotřelou jednotku. Co třeba tlak? Jak představit čtenářům něco tak velkého, jako je tlak 2500 barů? 25,5 kilometru vodního sloupce asi není to pravé, tak proč nepoužít standardizovanou jednotku "kávovar", že? A máme to: Je to síla sto šedesáti sedmi kávovarů!

Co na tom, že sto šedesát sedm kávovarů vedle sebe, na sobě nebo za sebou vyvine stejný tlak jako jeden kávovar, takže to srovnání kulhá na obě nohy… Prostě velký tlak lomeno tlak v kávovaru rovná se počet kávovarů. Ostatně když jeden řidič nadýchá 1,5 promile a druhý taky 1,5 promile, tak pro média nadýchali dohromady 3 promile a byli téměř v kómatu. Kdyby se ale srazily dva autobusy, každý vezoucí čtyřicet lidí z koštu, rázem bychom měli do titulku krásnou zprávu: "Účastníkům nehody naměřili policisté dohromady 10 procent alkoholu v krvi!"

Protože čtenáře je potřeba nejen informovat, ale hlavně zaujmout! My ty divné přepočty a přirovnání neděláme pro sebe, my to děláme pro vás!