S přimhouřením očí může i obyčejná salátová okurka připomínat obušek. Jako obušek ostatně čas od času slouží. Potvrdilo se to opět v nedávné televizní debatě lídrů českých parlamentních stran o Evropské unii. „Já opravdu nepotřebuji mít určené, jak má být zakřivený banán nebo okurky,“ ohradil se proti přílišné „bruselské regulaci“ předseda ODS Petr Fiala.

Okurkovo-banánový argument zazněl ještě několikrát. Větší antibruselské klišé aby člověk pohledal. Člověk nemusí být hned „vlezdobruselista“, aby si dokázal zjistit, že standardy, které hlídaly, aby se na evropské pulty nedostávalo „ošklivé“ ovoce a zelenina neplatí už dobrých pět let. Evropská komise si to dokonce přičítá k dobru jako jedno ze svých antibyrokratických opatření. Změna nepopulární směrnice prý omezuje plýtvání s potravinami a šetří firmám až 970 miliónů eur ročně. Na okraj zmiňme, že nešlo o estetické cítění konzumentů ovoce a zeleniny, ale hlavně o formu ochranářského opatření.

Jak ochránit kadeřníky

S evropskou byrokracií a „diktátem Bruselu“ je to vůbec zajímavé. Na jedné straně (podle průzkumů Eurobarometru) 74 procent unijních občanů pokládá EU za přebyrokratizovanou, na straně druhé se Evropská komise chlubí tím, že od roku 2005 zmizelo v rámci iniciativy REFIT bezmála 6000 právních předpisů, byrokratická zátěž se snížila přesně o 26,1 % a firmám a občanům to prý ročně šetří přes 32 miliard eur. Někdy ovšem deklarované omezování přílišné regulace vyznívá až komicky. Třeba když se evropští politici plácají po zádech, jací jsou to kabrňáci, když se nakonec rozhodli nepředložit nový právní předpis „v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro kadeřníky“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se