Díky přelomovému objevu českých vědců bude americká farmaceutická společnost Ignyta léčit pacienty se specifickým nádorem slinných žláz.

Profesoři Alena Skálová a Michal Michal z jedné z největších evropských patologických laboratoří už před několika lety zjistili, že se v tomto nádoru ukrývá stejný zmutovaný gen, jenž spouští rakovinu, jako ve vzácném nádoru prsu. Lék Entrectinib, který Ignyta vyrábí, dokáže najít tento zmutovaný gen a "vypnout" jej až v 80 procentech případů, takže se rakovina dál nešíří. Například nádor slinných žláz dokáže lék výrazně zmenšit do měsíce.

"Je to velký rozdíl proti běžné léčbě rakoviny, která nepůsobí přímo na nádor, ale vybije všechno," hovoří o chemoterapii, nejčastější onkologické léčbě, Skálová. Většina pacientů v klinické studii, kde se lék před vstupem na trh zkouší, jej podle ní snáší velmi dobře a nemá žádné velké nežádoucí účinky.

Upozorňuje ale na to, že medikament nedokáže zabránit návratu rakoviny a ta se u většiny pacientů znovu po několika letech objeví jinak, na což už tato léčba nestačí. "Důležité je, že se nemocným prodlouží život, a to až o desítky měsíců," uvádí vědkyně.

Medikament cílené onkologické léčby by mohl být na českém trhu už za dva roky a měl by se používat při léčbě všech nádorů se stejnou mutací, což jsou nádory slinných žláz, prsu, měkkých tkání atd.

"Je to velmi přelomové," říká Steven Potts, který má v Ignytě na starosti záležitosti globální medicíny a diagnostiky. "Na druhou stranu, tato mutace je v jednom ze sta nádorů slinných žláz nebo v jednom z pěti set nádorů prsu," dodává Potts.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se