reklama

Když přírodě docházejí herci: Festival Příběhy Země upozorňuje na téma udržitelné budoucnosti

  • Od 6. do 12. října 2017 proběhne mezinárodní filmový festival s názvem Příběhy Země.
  • Krátké i celovečerní filmy se budou promítat na čtyřech místech: v Městské knihovně v Praze, Kině Dlabačov, na Ovocném trhu a Mariánském náměstí.
  • Tématem akce není jen ekologie, ale otázka komplexní udržitelnosti rozvoje.
Dochází nám herci Dochází nám herci Foto: archiv festivalu Příběhy země

Na webových stránkách mezinárodního filmového festivalu Příběhy Země se odpočítávání pomalu blíží nule. V pátek 6. října 2017 na Ovocném trhu proběhne oficiální zahájení druhého ročníku dokumentárních filmů o udržitelné budoucnosti života na naší planetě.

Akci, která představuje například filmy o přírodě v kontrastu s technologickým pokrokem a nešetrným chováním lidí, provází kampaň s heslem "Dochází nám herci". To odkazuje k alarmujícím údajům o počtu zvířecích druhů, které jsou na pokraji vyhynutí. Ohroženými se stávají kvůli absurdnímu lidskému chování: zvířecím zápasům, pytláctví a černému trhu s kožešinami či kostmi.

Jakmile ze zemského povrchu zmizí úplně, natáčení přírodopisných filmů o životě divoké zvěře se stane minulostí a africké savany či indonéské pralesy budou zet prázdnotou. Festival Příběhy Země proto vyzývá společnost, aby přestala být lhostejná k okolnímu světu. "Filmy, které festival přináší, jsou zejména o nás lidech, kteří máme jedinečnou moc udělat svět lepším, nebo jej zničit. Jsou to příběhy o dobru a zlu, o minulosti i budoucnosti," uvádí František Štefan, zakladatel a ředitel festivalu.

"Akce vybízí k diskusi a zamyšlení nad programem 17 cílů udržitelného rozvoje, který stanovila OSN. Téma nezahrnuje pouze ekologii, jeho součástí je rovněž vzdělávání, otázky elektromobility, ekonomika a další oblasti," komentuje Josef Kokta, marketingový poradce festivalu, s tím, že Příběhy země nejsou pouze happeningem ekologických aktivistů, nýbrž mají mnohem širší přesah a vyšší ambice.

Podle něj je od pilotního ročníku festivalu, který minulý rok proběhl pod názvem Ekotopfilm, pozorovatelný znatelný vývoj v povědomí o udržitelnosti ve společnosti. "Jsme například svědky rostoucího zájmu o besedy a přednášky. Více se zapojuje mladá generace, dokonce i děti a firmy, které do svých programů začleňují udržitelné cíle," pokračuje Kokta.

Letošní ročník festivalu odstartuje v Praze, pokračovat bude v dalších 40 městech po celém Česku. Promítat se bude celkem 853 filmů z 81 zemí, mezi nimi nebude chybět ani snímek Leonarda DiCapria s názvem Before the flood (česky Je s námi konec?). Proběhne také soutěž o divácký film, hlasovat pro vítěze divácké ceny festivalu bude možné prostřednictvím aplikace.

Akci pořádá společnost Ekotopfilm, která vznikla roku 2016 a inspirovala se podobnými festivaly v zahraničí. Jejím posláním je pomáhat nacházet řešení pro udržitelnou budoucnost planety díky filmům, zábavě a poznání. Čestným prezidentem festivalu je Steve Lichtag – rodným jménem Zdeněk Loveček, český filmový producent, režisér a spisovatel.

bbp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama