reklama

Dřevostavby jsou nadčasové a poskytují mnoho výhod

  • Historie i současnost ukazují, že stavby ze dřeva mohou být nesmírně krásné a mohou mít mnoho podob od klasických roubených chalup a srubů s plně přiznaným základním stavebním materiálem v jeho ryzí podobě, po moderní designové stavby, které ani na první pohled nemusí prozradit, že dřevo je jejich základem.
  • Záleží na vkusu, místě a záměru.
Dřevo rozhodně není přežitým materiálem, stavebnictví se k jeho využití vrací ve stále větší míře. Pozitiva tohoto materiálu jednoznačně převažují. Dřevo rozhodně není přežitým materiálem, stavebnictví se k jeho využití vrací ve stále větší míře. Pozitiva tohoto materiálu jednoznačně převažují. Foto: Shutterstock, výrobci a archiv redakce

V minulosti se dřevostavby budovaly především tam, kde byl dřeva dostatek, respektive kde se dřevo nabízelo jako nejvýhodnější stavební materiál. Dnešní důvody pro stavbu ze dřeva jsou posunuty k poněkud jiným hodnotám, mezi něž patří i módní vlny a ekologie. Módu ponechám stranou, s ní ať se každý vypořádá po svém, ale ostatní argumenty pro volbu dřevostavby si probereme podrobněji.

Dřevostavby jsou šetrné k životnímu prostředí, o tom není pochyb. Dřevo je přírodní stavební materiál, který v podstatě jako jediný nelze obviňovat z účasti na produkci skleníkových plynů a podílu na globálním oteplování. Stromy totiž během svého růstu absorbují více CO2, než bylo vyprodukováno při jejich poražení, zpracování, dopravě a následném využití. Pokud se tedy nepřeváží na enormní vzdálenosti a při zpracování se nepoužívají krajně ekologicky nešetrné materiály a postupy. Někdo by mohl sice podotknout, že vzrostlý strom je pořád užitečnější, když dále roste, než když je použit ke stavbě, ale ani strom neroste věčně a statistiky jasně ukazují, že roční přírůstky dřeva jsou u nás mnohonásobně vyšší, než stihneme ve stavebním průmyslu zpracovat. Obnovu porostů tedy při správném hospodaření s lesy a dřevem zvládneme zajistit s přehledem, aniž bychom nutně museli přírodě ubližovat.

Dřevo je materiálem plně obnovitelným a řekněte sami, o kterém dalším stavebním materiálu to můžeme prohlásit? Ve chvíli, kdy dřevostavba doslouží, lze obvykle většinu odpadu energeticky využít, anebo alespoň nechat poměrně rychle rozložit bez ekologické zátěže.

Lidí, kteří volí dřevostavbu primárně z ekologických důvodů, není málo, ale pro většinu tento argument přece jen sám o sobě stále ještě není dostačující. V domě se má především dobře bydlet, pokud možno ne zbytečně draze a rozhodně co nejpříjemněji a bez zbytečného ohrožení zdraví, nebo dokonce života. Jak tedy dřevostavby obstojí v těchto argumentech?

Bydlení za pár měsíců

Při volbě stavby jakéhokoliv domu patří mezi nejsilnější argumenty cena a rychlost výstavby, která je s finanční otázkou také nezřídka spojena, ať už před zahájením výstavby bydlíte ve svém, nebo v pronajatém. V případě pronájmu jde hlavně o to, abychom se co nejdříve zbavili závazku platit za bydlení někomu jinému a své prostředky přesměrovali do hypotéky a zlepšování komfortu nového bydlení. V případě předchozího bydlení ve svém pak obvykle jde o to původní nemovitost co nejdříve prodat nebo pronajmout, a vylepšit tak cash flow domácnosti, případně uhradit investice spojené s novým domem.

Ať už jsou důvody pro novou výstavbu jakékoliv, všichni patrně budeme chtít, aby nový vysněný dům stál a mohl posloužit svému účelu co nejrychleji. Rychlost výstavby je tedy velmi důležitá a v tom se situace dřevostaveb oproti minulým letům značně změnila. Zatímco dříve se stavby často realizovaly na místě, a to od porážky stromů, vysychání dřeva po jeho konečné zpracování, což vyžadovalo značné množství umu a času, dnešní technologie umožňují, aby na stavbu byly dovezeny celé velké a přesně opracované dílce či komponenty, ze kterých může hrubá stavba vyrůst i během dvou dnů. A urychlení se díky přípravě ve výrobním závodě dočkají i další práce, včetně instalací rozvodů elektřiny, vody a dalších.

Hotový dům tak může být obyvatelný v ideálním případě i za tři měsíce, záleží na zvolené technologii, požadavcích, projektu a serióznosti realizační firmy.

Nejnáročnějšími fázemi výstavby tak jsou především vyřizování stavebního povolení a projekční i technologická příprava. To první snad od ledna příštího roku už skutečně urychlí a zjednoduší nový stavební zákon, to druhé záleží na výběru kvalitních a zkušených partnerů a dodavatelů.

Do pozitiv ohledně rychlosti výstavby můžeme připočíst i to, že lze stavět prakticky po celý rok. Stavbu tak nelimitují nízké ani vysoké teploty, jisté omezení je spojeno s vlhkostí, respektive deštivým počasím. Pokud je však dřevo správně ošetřeno a jsou dodrženy vhodné technologické postupy, pak ani sychravé počasí nemusí stavbu výrazně omezit, či dokonce ohrozit.

18 mil. m3
tvoří roční přírůstky dřeva v ČR. Těžba je však o 2-3 miliony nižší.

Dřevo
je úžasný stavební materiál s výjmečnými vlastnostmi zvyšujícími komfort v bydlení.

Výhodou suchého procesu výstavby je také to, že je dřevostavba vhodná k nastěhování ihned po dokončení. Není třeba čekat na vyschnutí a dozrání stavebních materiálů, samozřejmě s výjimkou laků a částí, kde je dřevo kombinováno s jinými stavebními prvky, například při volbě zděných vnitřních příček.

Ekonomika, zdraví a komfort

Dřevo je z pohledu bydlení velmi příjemným materiálem, který nejenom voní, ale vytváří i jakousi tepelnou pohodu. Mnohem rychleji se vyhřeje a v místnosti vystavěné ze dřeva, nebo alespoň dřevem obložené, vystačíte i s nižší teplotou, aniž by vám byla zima. To už samo osobě ovlivňuje nejenom komfort, ale i provozní náklady. A jsme opět u peněz a částečně i ekologie. Nejlevnější energie je zkrátka ta, kterou není třeba vyrobit. Tepelně izolační vlastnosti dřeva jsou rovněž celkem příznivé, pokud je stavba zhotovena správně, tedy bez takzvaných tepelných mostů. Dodatečná izolace je samozřejmě možná, ale stavebník se pak už musí rozhodnout, zda chce dřevo zachovat spíše vně objektu, nebo si ho chce vychutnat spíše uvnitř. Vnější zateplení zajistí i jakousi dodatečnou ochranu proti povětrnostním vlivům. Ať už ale budete volit zateplení z jakékoliv strany, vždy musíte mít na paměti, že je třeba pečlivě volit takové řešení, které nebude dřevo zatěžovat vlhkostí.

Někdo dřevu vyčítá, že nemá dostatečné tepelně akumulační vlastnosti, ale i to lze řešit, například právě volbou vnitřních zděných příček.

Pokud dáváte přednost přírodní materiálům, ani pak není izolace nebo doplnění tepelné akumulace nemožné. Své "znovuobjevení" zažilo konopí, dřevovláknité izolace, sláma, hliněné omítky, korek a další. Svou dřevostavbu tak můžete přizpůsobit požadavkům moderní doby, aniž byste museli sahat po chemii a ekologicky nešetrných materiálech.

Základem dlouhé životnosti je sucho

Lidé dnes často váhají, zda jít do dřevostavby s ohledem na obavy z životnosti budovy. Městský člověk má možná někdy přehnaně velký strach z hniloby a dřevokazných hub, červotoče i dalšího hmyzu, který by si na dřevě rád pochutnal. Nicméně dřevo, které je suché, může odolávat zubu času stovky let a při kombinaci s moderními technologiemi a izolacemi pak lze dřevostavby kombinovat i s prvky, se kterými to dříve, právě kvůli ohrožení životnosti dřeva, nebylo vůbec možné. Hmyz ani houby si pak na něm nepochutnají.

Z pohledu zdroje vlhkosti lze ohrožení dřevostaveb rozdělit do tří skupin. První ohrožení představuje srážková voda, která ohrožuje stavbu především shora a ze stran. Srážkovou vodu lze eliminovat kvalitní vodotěsnou střechou s dostatečnými přesahy, které chrání dřevěné obvodové stěny a samozřejmě i vhodným, pravidelným ošetřováním dřeva. Pokud se přes veškerou péči srážková voda na dřevěnou konstrukci dostane, je třeba zajistit její co nejrychlejší odtok a prouděním vzduchu dřevo rychle vysušit.

Druhé ohrožení přichází naopak odspodu a je jím zemní vlhkost. Zde pomůže dostatečně vysoký nenasákavý (kamenný nebo betonový) sokl, kvalitní izolace a případně drenáž okolí základové desky. Výška soklu by měla být přímo úměrná nadmořské výšce stavebního pozemku a řešení bezprostředního okolí stavby. Je totiž třeba zajistit i to, aby se voda do dřeva nedostávala odstřikováním od podloží během deště.

Třetím vlivem je voda, která se uvnitř domu ocitne vlivem havárie vodovodních instalací. Havarijní vodě se můžeme bránit například tím, že první prahový trám roubené stěny "neutopíme" v podlaze, ale uložíme ho na zvýšený základový věnec z betonu, aby dřevo mohlo odvětrávat. Největším nepřítelem dřeva je dlouhotrvající vlhkost. Pokud po náhlém zaplavení nebo havárii vody zajistíme rychlý odtok a následné vysušení, nemusíme se o životnost stavby obávat.

Rekonstrukce, dostavby a přestavby

Výhodou kvalitních dřevostaveb je jejich stavebnicový systém, který urychlí nejenom jejich stavbu, ale i opravy a přestavby. Ostatně mnoho starých, historicky cenný chalup, které byly rozebrány a přemístěny na jiné místo, ať už do skanzenu, nebo kvůli tomu, že musely ustoupit jiným stavbám, jsou toho důkazem. I po stovkách let lze takovou stavbu částečně nebo zcela rozebrat, poškozené části opravit či nahradit a následně znovu sesadit. A ani mnohé podstatně modernější stavební systémy na bázi dřeva na tom nejsou v tomto ohledu hůře.

Díky suché výstavbě a snadnějším dodatečným úpravám není problém měnit dispozice domu nebo rozšiřovat dům s pomocí přístaveb, či dokonce nástaveb, aniž by bylo třeba staticky ohrozit základy a přízemí. Dřevěné prvky totiž spodní obvodové stěny výrazně nezatíží.

Jiří Petr
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Textilka Pegas Nonwovens změní majitele, investorovi R2G Rohan budou patřit čtyři pětiny jejích akcií

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Zemřela herečka Květa Fialová. Představitelce filmové Tornádo Lou bylo 88 let

Zisk společnosti Philip Morris ČR vzrostl o čtvrtinu na 1,6 miliardy. Podpořilo ho zvýšení cen i růst trhu cigaret

reklama