reklama

Trenér Sparty Andrea Stramaccioni: V Česku je fotbal sport, v Itálii je to součást každého člověka

ego!
  • Už jsme zkusili všechno, hráče staré i mladé, protočili skoro všechny domácí trenéry - a výsledek pořád nikde, řekli si na Spartě.
  • A tak povolali jeho: cizince.
jarvis_59b01220498e27ac67f55875.jpeg Trenér AC Sparta Praha Andrea Stramaccioni Foto: Lukáš Bíba

V zasklené lóži na stadionu fotbalové Sparty působí sympaticky a uvolněně, přestože říká, že má hlad a shání se po jídle. Domluvený rozhovor ale kouč nezkrátí ani o minutu. A pokud ho novináři po současných nelichotivých výkonech týmu otravují, Andrea Stramaccioni to na sobě nedá ani v nejmenším znát. Ochotně vyťukává kód u dveří a kvůli focení nás pouští přímo na trávník. Když tvrdí, že se mu v Praze moc líbí, nezní to jako fráze.

Ve frázích nemluví, ani když je řeč o tom, že se Spartě pod jeho vedením moc nedaří. Rozhodně nemá problém naznačit, že v kabině nejslavnějšího českého klubu neklape všechno tak, jak by mělo. Bývalý trenér milánského Interu je skálopevně přesvědčen, že uspěje.

Žil jste a trénoval ve velkých a nádherných městech, v Římě, Miláně a Aténách. Jak byste s nimi Prahu porovnal?

Praha na mě udělala mimořádný dojem. Byl jsem tu před 20 lety, a když jsem přijel teď, viděl jsem obrovskou změnu. Pocházím z Říma, jsem na to hrdý a to město miluji, ale Řím takový rozvoj za posledních 20 let rozhodně neprodělal. Ten pocit, když vidíte tu vydařenou proměnu, je vůbec nejlepší dojem, jaký z města můžete mít. Češi na to mohou být hrdí a Praha může být příkladem pro ostatní.

Co už jste z Prahy stihl vidět, co se vám líbí nejvíc?

Mohl bych mluvit o Karlově mostě nebo o Hradčanech, ale to zná každý. Dám jiný příklad, který se může zdát banální − modré parkovací zóny pro lidi, kteří v dané čtvrti bydlí. S manželkou si říkáme, že to je geniální nápad, a přitom tak jednoduchý. V Římě parkujeme doslova auto na autě.

Jezdíte po Praze jen autem, nebo jste už jel i hromadnou dopravou?

Ještě než jsem podepsal smlouvu, jeli jsme s manželkou z Můstku od zmrzliny Angelato k hotelu Pyramida, kde jsem tehdy bydlel. Hromadná doprava tu funguje skvěle. Teď s ní ale nejezdím, protože když vyjdu na ulici, často slyším: "Trenére, trenére." Jsem dost uzavřený člověk, nemám problém s tím se podepsat nebo vyfotit, ale nevyhledávám to. Moje žena však jezdí hromadnou dopravou pravidelně.

Andrea Stramaccioni (41)

◼ Fotbalový trenér, vedl Inter Milán, Udine a Panathinaikos Atény. S dorostem Interu vyhrál mládežnickou obdobu Ligy mistrů. Úspěch s týmem dospělých mu ale zatím chybí. Andrea Stramaccioni pochází z Říma a vedle fotbalu stihl také vystudovat práva.

◼ Do Sparty si jej vybral klubový šéf Daniel Křetínský, který díky svému podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu patří mezi dolarové miliardáře, potažmo mezi nejbohatší Čechy. Spartu si koupil v roce 2004, o vlastnictví klubu se dělí se skupinou J&T. Lukrativní Ligu mistrů si v ní ovšem společně užili naposledy v roce následujícím.

◼ Od italského trenéra si Křetínský slibuje, že Spartu mezi evropskou klubovou elitu navrátí.

Takže vás lidé na ulici často poznávají?

Ano. Jsou velmi slušní. Je to jiné než v Itálii a naprosto jiné než v Řecku.

V čem jiné?

Nikde jsem neměl špatnou zkušenost. Ale v Itálii a v Řecku je všechno mnohem vášnivější. Fotbal je v Itálii součástí kultury. Neznámého člověka se nejdříve zeptáte, jak se jmenuje, a hned poté, kterému klubu fandí. No a v Řecku, tam vás na ulici doslova nenechají projít. Když vás poznají, všichni na vás sahají. V Česku je fotbal sport, v Itálii je to osobnostní znak každého člověka.

V Praze jste neměl negativní zkušenost s lidmi? Nevyčítali vám třeba slabé výkony Sparty.

Ne, nikdy. I setkání s vlajkonoši Sparty bylo příjemné. Jsou velmi vášniví, což je samozřejmé, protože milují svůj klub a chtějí, aby hrál co nejlépe.

Zvládáte nějaká česká slovíčka?

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Ondřej Houska, Vojtěch Scheinost
Přeposlat
Diskuse

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

V Pietro Filipi je třeba hodně věcí změnit, říká nový majitel Michal Mička. Zlepšit chce pánskou kolekci

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Kdo mohl, už utekl. Venezuela je na pokraji bankrotu, ke dvěma milionům migrantů přibudou další

Tisíce lidí si připomněly události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

reklama