Na rozlehlé zahradě vedle neobarokní vily na pražských Vinohradech se každý pátek večer odehrává netradiční podívaná. Skupinka lidí ve sportovním oblečení si rozebere vychlazené lahve piva a začne s nimi cvičit jógu. Když se jim podaří udržet balanc s "lahváčem" na hlavě, mohou se za odměnu v další pozici pořádně napít. Pivní jóga je současný celosvětový hit a sem do pražského coworkingového centra K10 ji přivezl cvičitel Charles Du.

Vedle neobvyklých stylů jógy má 33letý Američan čínského původu rád i nevšední způsob práce. Bývalý zaměstnanec NASA a Applu se kromě cvičení živí provozováním on-line vzdělávací společnosti, což mu umožňuje cestovat a při tom pracovat na dálku. Řadí se tak mezi takzvané digitální nomády. Do Prahy se dostal v rámci programu Remote Year, jehož účastníci žijí každý měsíc v jiném městě. Za rok procestují jihovýchodní Asii, Evropu i jižní Ameriku.

Během cest narostete

"Smyslem mého života je osobní růst. A toho nejlépe dosahuji na cestách, když potkávám nové lidi a získávám zajímavé zážitky. I proto jsem se přihlásil do tohoto programu, který svádí dohromady talentované lidi z různých zemí a umožňuje jim po celý rok společně cestovat a pracovat," líčí Charles Du u jednoho z řady stolů na zahradě coworkingového centra K10.

Remote Year

Program založil před dvěma lety Američan Greg Caplan. Chtěl dát profesionálům z celého světa možnost společně cestovat a pracovat. Účastníci navštíví za rok 12 měst, včetně Prahy, kde program v roce 2015 začal.

Kolem posedávají s počítači hloučky lidí, kteří využili slunečného počasí k práci na čerstvém vzduchu. Velká část z nich jsou další cizinci, kteří s programem Remote Year jezdí po světě. Každý měsíc se tu vystřídá nová skupina 60 až 80 Američanů, Australanů, Britů a dalších národností. "Máme díky tomu skvělou příležitost poznat spoustu profesionálů z různých branží z celého světa a porovnávat s nimi zkušenosti z našeho prostředí. Jejich přítomnost navíc může pomoct rozvíjet byznys každého našeho člena," říká Piero Šesták, šéf sdílených kanceláří K10.

Pracovní místo tady mají účastníci programu v ceně stejně jako dopravu, ubytování a volnočasové aktivity. "Snažíme se vytvořit jim takové zázemí, aby se nemuseli o nic starat a mohli se soustředit na práci a poznávání daného místa. Vymýšlíme pro ně program, který není typicky turistický, ale jde spíš o proniknutí do místní kultury," přibližuje Tereza Hornová, provozní manažerka pražské pobočky firmy Remote Year.

Noční práce kvůli posunu času

Programu se účastní hlavně lidé z USA, kde nápad vznikl, ale zapojit se může i kdokoliv jiný, komu jeho povolání umožňuje pracovat na dálku a kdo si může dovolit platit za "all inclusive" služby měsíčně 2000 dolarů (asi 44,5 tisíce korun). Pro našince se to může zdát hodně, ale pro řadu cizinců jsou to menší výdaje, než jaké mají doma.

"Záleží, odkud pocházíte. Například lidé z New Yorku či Kalifornie, kde jsou vyšší životní náklady, při zapojení do tohoto programu často ještě ušetří. Jakou částku to ve výsledku bude stát, odvisí ale i od životního stylu a toho, kolik výletů navíc podnikáte," popisuje jedna z účastnic Jamie Smallová.

Digitální nomád přivezl do Prahy pivní jógu. Díky nomádství je každý měsíc v jiné zemi

Jednatřicetiletá Američanka z Floridy je příkladem toho, že digitálním nomádem nemusí být jen lidé na volné noze, ale může se jím stát i zaměstnanec. Pracuje pro společnost Arcadis, která se věnuje poradenství v oblasti environmentálního inženýrství. "Nejsem jediná z naší firmy, kdo absolvoval tento program. Když jsem přišla za svým šéfem s touhle myšlenkou, tak ji okamžitě podpořil," vypráví Smallová.

Překvapilo ji prý, jak snadné je zvládat práci na dálku. Jediný problém měla se změnou časových pásem, jelikož se i na cestách řídí americkým východním časem. Během pobytu v Asii tak Smallová musela pracovat v noci, aby mohla komunikovat s kolegy doma. V Evropě je to ale podle ní díky menšímu časovému posunu o mnoho jednodušší.

Z Twitteru za vlastním byznysem

Řada lidí využívá program Remote Year i jako příležitost rozjet byznys. To je i případ 34leté Christiny Thelinové ze San Francisca, která si založila e-shop s ručně vyráběnými bytovými doplňky. Kvůli vlastnímu podnikání se rozhodla opustit lukrativní práci pro sociální síť Twitter a vyrazit do světa hledat zajímavé dodavatele.

"Velkou výhodou je, že se nacházíte ve skupině profesionálů z řady oborů, se kterými můžete spolupracovat. Je mezi nimi také spousta IT expertů, což mi hodně ulehčilo rozjezd e-shopu. V každém městě jsou navíc lokální zástupci firmy Remote Year, kteří mi pomohli domluvit spolupráci s místními dodavateli," líčí Thelinová.

Vedle ní na terase K10 sedí 26letá novinářka Zoë Weinerová z New Yorku, která se živí psaním pro ženské lifestylové magazíny.

"Být freelancerem v New Yorku je velmi osamělá práce. S výjimkou rozhovorů jsem celé dny trávila psaním z gauče svého malinkatého bytu. Největším lákadlem tak pro mě bylo, že budu moct pracovat v komunitě podobně smýšlejících lidí," říká Weinerová, která by stejně jako Thelinová chtěla rozjet vlastní projekt. Ráda by si založila platformu pro digitální nomády zaměřenou na duševní zdraví.

Za půl roku se nejspíš osudy těchto lidí zase rozejdou. Na jedné věci se ale shodnou všichni: i po konci společně stráveného roku by rádi dál alespoň částečně pracovali na cestách. Ať už v rámci programu Remote Year, který absolventům umožňuje znovu navštívit vybrané destinace, nebo na vlastní pěst.

Digitální nomád přivezl do Prahy pivní jógu. Díky nomádství je každý měsíc v jiné zemi