reklama

Drsňáci z Commandos: Vojenský letní tábor je lepší než počítačová hra, shodují se kluci, kteří na Vysočině trénují útok

ego!
Čtěte více: tábor | děti | armáda
  • "Táta se zbraní štítí, ale nakonec mě sem pustil," říká 12letý Aleš, účastník tábora Commandos.
  • Tři tucty dětí tu prožívají své vysněné prázdniny.
  • Budí je siréna, řádí při nočních "vymlacovačkách" a za trest dělají "žabáky".
Aleš při hře Deadmatch – v lesích u Rokytnice nad Rokytnou. Aleš při hře Deadmatch – v lesích u Rokytnice nad Rokytnou. Foto: Michal Novotný

Tohle je mnohem lepší než počítačová hra. Lesem ostražitě našlapuje skupina postav v maskáčích. Impozantní kvéry v pohotovostní poloze. V rukou menších bojovníků, kteří doplňují urostlejší chasníky, působí mohutné zbraně až komicky, ale pot se řine ze všech. Nejen kvůli tropické teplotě, která v srpnovém dni vyšplhala výrazně přes třicítku. Je to i kvůli napětí: tam někde mezi stromy na druhé straně lesní cesty se skrývá nepřítel. Nikdo nechce být zasažen a skončit na "mrtvolišti".

Útočné pušky, samopaly i pistole jsou airsoftové, střílí se kuličkami podobnými antiperlím, které při zásahu jen štípnou. Trefu by měl každý čestně ohlásit a zařadit se mezi "mrtvoly" na kraji lesa. "S terminátory to nikoho nebaví," podotýká Chief Commander čili vedoucí army campu Commandos Jakub Přibylík v narážce na filmového smrtícího robota, kterého nešlo zneškodnit. I když i rádoby nástupci Arnolda Schwarzeneggera se mezi hráči airsoftového Dead Matche prý občas najdou a po zasažení tvrdí, že "žijí" dál. Hra by měla skončit až vystřílením celé nepřátelské jednotky.

Velitelské iniciativy se mezi jehličnany ujímá 16letý Michal, který je na army táboře už poněkolikáté a jako jediný z oslovených kluků je z rodiny profesionálního vojáka. "Obejdeme je tím křovím po stranách a secvakneme je zezadu. Máte čas? Spustíme to v 15.22."

"Ty nás vedeš na jatka!" pokřikuje vtipálek čety, 11letý William, jenž má na automatické pušce zpola smazanou nálepku s obrázkem jakéhosi opeřence. "To je z Angry Birds, dala mi to tam ségra, abych prý měl zbraň hezčí. Úplně se mi to ještě nepodařilo setřít."

Ratata. Za chvíli se porostem ozývá křik útočících a štěkání samopalů, které je mnohem tišší než u těch skutečných. William s "rozzlobeným ptákem" se drží takticky vzadu. Mrtvoliště se pomalu plní bojovníky obou stran. Unavení hoši padají do mechu a jehličí opravdu jako bez života, po intenzivní "vymlacovačce" jsou ve vedru docela vyřízení.

Snajpři i šmoulové

V rekreačním areálu Březová, který kdysi patřil třebíčské fabrice na výrobu pletacích strojů Elitex, právě vrcholí už 12. sezona zdejších táborů s vojenskou tematikou. Na Vysočině u obce Rokytnice nad Rokytnou je pořádá společnost Stan, specializující se na letní pobyty pro děti a školy v přírodě. Army campy ale nejsou to jediné, co se tady v létě koná.

Probíhají tu také tábory pro nejmenší nazvané "Šmoulové: Svět skřítků" nebo "SpongeBob: Vodní zábava", větší děti si zase mohou hrát na Pána prstenů či Star Wars nebo strávit část prázdnin s koňmi, případně vyžít se ve sportování či herecké průpravě. Firma vybudovala v údolí u potoka Římovka středisko, jež připomíná Disneyland. Letos přibyl u lanové dráhy a lezecké stěny rozlehlý dřevěný hrad, vedle rybníka je bazén, buduje se fantasy park s umělými skálami.Odpočinek v mrtvolišti. Za chvíli dorazí svačina.

"Army zóna" leží pro umocnění zážitku trochu stranou a atrakce civilů odsud nejsou přes stromy vidět. Mají své strážní věže, makety protiletadlových kanonů a obrněných transportérů, vojenské stany, kde se spí po šesti až po šestnácti na jednoduchých dřevěných postelích. "Nejhorší ze všeho je pořád poslouchat tu sirénu," prohodí 14letý Pavel. Ani mechanický ječák, který malé ozbrojence ráno budí a svolává ke každému nástupu, ale gymnazistu z Jihlavy neodradil od opakování pobytu mezi Commandos, který poprvé absolvoval vloni.

"Tenhle tábor je pro každého kluka nebo holku, kteří se trochu zajímají o airsoft. Samozřejmě je tu i dost těch, kteří ulítávají na vojenské technice nebo historii," vysvětluje vedoucí Jakub Přibylík ze severomoravského Příbora, zapálený hráč airsoftu a letošní absolvent oboru aplikovaná matematika na Vysoké škole báňské v Ostravě. Nyní hledá práci a instruktora na tomto táboře dělá druhou sezonu.

Pro nezasvěcence: airsoft je sport pocházející z Asie, kde se rozvinul v 80. letech 20. století (zvláště v Japonsku, kde nebylo možné vlastnit skutečné zbraně.) Hráči po sobě střílejí lehkými plastovo-keramickými kuličkami ze zbraní, které jsou imitacemi těch skutečných. Mohou u toho být oblečeni jen tak ve sportovním nebo napodobují reálné armády, jejich výstroje i taktiku.

Populární bundeswehr

Na strážní věži se sice ve větru třepotá česká vlajka, kterou tam před chvílí, druhý den tábora, zapíchl již zmíněný Michal se spolubojovníkem Dominikem, co do zevnějšku je ale v Březové poněkud nesourodá jednotka. Kluci tu pobíhají v imitaci polních stejnokrojů nejen české, ale i americké, britské nebo německé armády.

Zatímco si možná otcové některých ještě hráli na partyzány bojující proti německým fašistům (maximálně s kapslíkovkami, o airsoftu neměli ani zdání), u dnešních kluků nevzbuzuje Německo žádné averze. "Když jsem byl malej, viděl jsem starší kluky v maskáčích bundeswehru a líbilo se mi to. Takže jsem si později jedny taky koupil," vysvětluje 16letý Ondřej, proč nosí na paži nášivku s černočervenožlutou vlaječkou.

Náhle zaryčí nepříliš příjemně znějící klakson a k mrtvolišti se po lesní asfaltce dokodrcá zelená multikára s bíločerným říšským křížem. Je přestavěná na repliku obrněného vozidla wehrmachtu ze 40. let 20. století. Veze svačinu, mrtvoly rychle ožívají a řadí se u vehiklu.

V Březové se v jiných turnusech konají také tábory zvané Battlefield camp, kde tématem bývají skutečné či fiktivní bitvy druhé světové války a používají se dobové rekvizity. Německé přibližovadlo, které tu zůstalo z potyček na Battlefield campu, nyní slouží členům Commandos. V repertoáru místních táborů jde o tu úplně nejvzdálenější historii.Drsňáci z Commandos

Kluci z Commandos ale nijak dramaticky neprožívají ani současnost. Přestože média už několik let referují o zhoršené bezpečnostní situaci ve světě, malá anonymní anketa mezi účastníky tábora ukázala, že chlapci a jedna dívka od 10 do 17 let většinou zásadnější ohrožení necítí. Na otázku, zda by v nejbližších letech mohl některý stát Českou republiku vojensky napadnout, odpovědělo ze 37 dětí kladně jen 14. Z nich devět uvedlo jako potenciálního agresora Rusko, čtyři teroristickou organizaci Islámský stát a jeden jmenoval USA.

Lehká většina (20 dětí) ovšem na druhou naši otázku − jestli by měla být znovu zavedena roční povinná vojenská služba − odpověděla pro leckoho možná překvapivě: ano. Včetně nejstaršího účastníka, 17letého Miloše. "Kluci by si měli projít tím, čím si prošli jejich tátové. Už jenom kvůli tomu pocitu," prohlašuje student průmyslovky z Brandýsa nad Orlicí, který má na rameni maskáčů české armády nášivku SFOR, někdejší jednotky NATO, která měla za úkol stabilizovat situaci v 90. letech v Bosně a Hercegovině. "Mám to od strejdy, který tam působil," říká Miloš s hrdostí.

Není to bezduchá střílečka

O šest let mladší Jakub z Karlíka u Prahy pro povinnou vojnu nehlasoval. "Na jednu stranu by bylo dobré, kdyby se lidi na vojně naučili střílet, pro případ, že by někdy v budoucnu byla válka, ale asi bych ji zpátky nedával, když už ji jednou zrušili," říká hoch, který už letos jeden tábor absolvoval − judistický.

Airsoft si doma občas zahraje se starším bratrem, z domova zbraň nemá. V Březové si půjčil airsoftový Kalašnikov AK. 47 za 700 korun včetně střeliva a ochranných brýlí. To Aleš z Berouna, jemuž tu starší kluci přezdívají Američánek, si přivezl vlastní monstrum M4, útočnou pušku, která je ve výzbroji americké armády. "Šetřil jsem si na ni z kapesného a z peněz za vysvědčení už od šesti let, kdy jsem si přečetl v Ábíčku článek o army táborech. Nikdy jsem si nic jiného nekoupil, protože jsem se už tehdy rozhodl, že si pořídím airsoftovou zbraň," vypráví hoch s pečlivě učísnutou patkou, jenž podle svých slov investoval do před rokem zakoupené karabiny 10 tisíc korun. "Loni tady byl kluk dokonce s výbavou za 20 tisíc, za kterou by se nestyděl ani profesionální voják. Já mám pušku za tři tisíce a myslím, že i s ní se ostatním v akci vyrovnám," podotýká vedoucí Přibylík.

Povely instruktorů sice mají nekompromisní tón, ale k šikanóznímu drilu z amerických vojenských filmů to má daleko.

Česká legislativa ovšem nedovoluje, aby si airsoftovou zbraň koupil člověk mladší 18 let. Dětem je tedy obstarávají rodiče. Podle zákona nesmí nezletilci z airsoftů střílet ani se s nimi pohybovat bez dozoru dospělé osoby. "Tohle je na táborech zajištěno, proto je právně vše v pořádku. Policie v minulosti řešila jen případy, kdy někdo z airsoftových zbraní střílel po vlaku nebo po zvířatech," říká Josef Starý, organizátor airsoftových akcí, jenž také vlastní takto specializovaný obchod. Sporným momentem je také hraní v přírodě: vystřílené plastové kuličky − a někdy jich je docela velké množství − zůstávají v lese a nikdo je neuklízí. Proto airsoft zrovna nemilují lesníci.

Majitel "M čtyřky" Aleš si musel právo stát se malým airsofťákem doma vybojovat. "Táta se zbraní štítí, protože byl na vojně. I válečné počítačové hry mám povolené až poslední rok. Pak jsme se ale doma domluvili, že mi hry ani ten tábor nebudou zakazovat, když to budu brát jako sport, a ne jenom jako střílení po lidech," vypravuje školák, který byl na táboře Commandos už loni a nejvíc prožíval noční misi. "Čtyři hodiny jsme čekali, kdy přijde nepřítel, měli jsme hlad, bylo nám zima a chtělo se nám spát." Nakonec na ně zaútočili kluci ze sousedního tábora.William (vpravo) v očekávání nepřátelské palby

V Březové se přes léto pořádá několik army campů s různou tematikou, některé i současně ve stejném turnusu. Kromě Commandos třeba Counter Strike, kde protiteroristická jednotka ničí zloduchy, jinou počítačovou hrou je inspirovaný camp Bratrstvo neohrožených, který se odehrává za druhé světové války podobně jako zmíněný Battlefield, jenž ale někdy zabrousí i na vietnamská bojiště z přelomu 60. a 70. let. "Army tábory Stan nejsou jen bezduchou střílečkou. Naopak, má zde své silné místo i výchovný aspekt, týmovost, fair play, pomoc mladšímu i slabšímu," píše se v propagačním letáku, jenž zve do Březové.

Nevím, jestli bych to zvládl

Kluci si hráli na vojáky a válku odjakživa, airsoftové vybavení, výstroj z military obchodů a army tábory, s nimiž se v posledních letech roztrhl v Česku pytel, tyhle hry pozdvihly na velice přitažlivou úroveň. Rozhovory s dětmi v Březové ale napovídají, že z většiny zřejmě profesionální vojáci či snajpři nevyrostou. "Já vztah k vojenství moc nemám, ale baví mě chodit si zastřílet s kamarády, je to prostě zábava," nabízí 16letý airsofťák Dominik z Brna odpověď, kterou jsme v různých obměnách slyšeli vícekrát.

Profesionálním vojákem se nechce stát ani Dominikův vrstevník Michal, jehož rodiče u armády pracují. "Dva v rodině stačí. Mě víc zajímá politika a jako voják bych se jí podle zákona věnovat nesměl," vysvětluje student střední školy v Olomouci, jenž sám sebe v politickém spektru řadí mezi konzervativce. Stranu, která by mu vyhovovala, ale prý ještě nenašel.

Přestože kluci z Commandos musí za pozdní příchod na nástup či nesplnění jiných "rozkazů" dělat "žabáky", tedy dřepy s výskokem, oceňují, že jinak jsou na ně zdejší instruktoři docela mírní. Jejich povely a instrukce sice mají nekompromisní tón, ale k šikanóznímu drilu z amerických vojenských filmů to má daleko. "To jsem rád, nevím, jestli bych zvládl, kdyby byli drsnější," říká 11letý Jakub poté, co bravurně zdolal náročnou lanovou dráhu.

Nad hlavou nám s burácením přelétává gripen z čáslavské základny, ale tady na zemi vládne prázdninová pohoda. Kolem kluků procházejí holčičky v růžovém z vedlejšího tábora princezen a zvědavě po klucích v maskáčích pokukují. Hrdí bojovníci je ale  ostentativně přehlížejí.

Vladimír Ševela
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Firmy ve světě vyplácejí největší dividendy v historii. Pražská burza patří k nejatraktivnějším v Evropě

Mandátový a imunitní výbor nevěří policistům. O Babišovi a Faltýnkovi rozhodne, co poslancům řekne žalobce

FlixBus tlačí na RegioJet. Jestli v boji podlehneme, přesuneme všechny autobusy do Německa, říká Jančura

Sloupek Martina Malého: Bolševická privatizace slov aneb Jak si komunisti přivlastňovali slova a otáčeli je tak, že se z nich stala karikatura

Apple opouští projekt samořízeného vozu. Podle NY Times se soustředí jen na samotnou technologii

reklama