O viru Petya (resp. jeho nejnovější inkarnaci NotPetya) toho bylo napsáno již dost, takže jen shrnutí nových informací: Podle NATO CCDCOE (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) za tímto kybernetickým útokem stojí nějaký stát, nebo minimálně státem podporovaná skupina. Ukrajinská bezpečnostní služba SBU (СБУ - Служба Безпеки України) si nebere servítky a otevřeně z účasti na útoku obviňuje Rusko.

Některé varianty viru Petya/NotPetya jsou destruktivní a neumožňují dešifrování dat. U jiných to možné je. Autoři viru vydali prohlášení, v němž požadují výkupné čtvrt milionu dolarů za soukromý klíč, který data umožní dešifrovat. Na žádost Motherboardu pak skutečně dokázali jeden zaslaný soubor dešifrovat.

Hlavním vektorem šíření viru na Ukrajině byl backdoorovaný update pro účetní program M. E. Doc, v zemi populární.Ukrajinské bezpečnostní složky zabavily nakažené servery. V tomto konkrétním případě šlo přímo o nakažený soubor u distributora, nicméně v této souvislosti se sluší poznamenat, že prakticky žádný účetní software v České republice nedistribuuje své instalační soubory bezpečným způsobem. 

Vzhledem k neutuchající popularitě ransomwaru bude mít další velký update Windows 10 vestavěnou základní ochranu proti nim. Pokud zapnete funkci Controlled Folder Access, soubory v konkrétních složkách bude možné měnit pouze whitelistovanými aplikacemi. Tato funkce a řada dalších bezpečnostních vylepšení budou součástí podzimního Creators Update, který je plánován na září nebo říjen tohoto roku. Některé z nich jsou již nyní dostupné pro účastníky Windows Insiders programu.

Android připravený o ochranu

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se