reklama

Grilování u jezírka. Architekti navrhli zahradu, v níž je možné žít

  • "U domu na okraji Prahy měli zahradu hotovou, ale stále v ní něco postrádali," říká zahradní architekt Ferdinand Leffler.
  • "Brzy na to majitelé přišli. Nechtěli ji mít jen na sekání trávy, chtěli v ní žít."
jarvis_5954ee98498e5f1eca5894dc.jpeg Klínec, Zahrada se žabkou Foto: archiv Atelier Flera

Pergolu a zahradu si majitelé vybudovali sami, ale k pobytu je příliš nelákaly. Sezení bylo utopené pod střechou, výhled na úchvatnou krajinu Brd minimální.

"Pojďte ven, nemůžete být pod tou stříškou, vyzval jsem je. Pergolu jsme protáhli na zahradu a novou část pokryli kamenem a žulou − tím se celá plocha jakoby změkčila," říká architekt. Mezi původní a novou pergolou vyrostl dominantní gril s propracovaným komínem. Má dobrý tah, kouř při grilování neobtěžuje. Je­-li chladněji, ohniště funguje i jako zdroj tepla.

Terasa však nemusí být "jen" místem pro přípravu jídla. "Zahradní gril, nebo dokonce venkovní kuchyně, kde bývá i sporák a lednička, je silný důvod, proč trávit v zahradě víc času. Nebojme se vybavit altánek nebo pergolu promítacím plátnem a můžeme tu sledovat s přáteli i sportovní klání. Rád dostávám lidi do zahrad."

Tady zve k pobytu venku poměrně velká terasa, jen zčásti pod střechou, orámovaná dřevěnými lavicemi: "Dřevo mám rád," říká autor projektu, "jak stárne, dodává zahradám poměrně rychle patinu a ještě jim sluší. Výhled na Brdy je bonus navíc."

Tady to sice nešlo, ale za ideální považuje architekt umístit grilovací prostor poblíž vodní hladiny. "Co může být lepší než grilovat u jezírka? Děti se koupou, občas za nimi skočíte, mezitím chystáte jídlo." Ani zde však vodní hladina nechybí: "To byl nejlevnější vodní prvek, jaký jsem kdy udělal: základem je ocelová obruč, uložená na betonové podlaze, natřené izolací, náplň zajišťují především deště. Na zahradu jsme tak dostali požadovanou hladinu vody a stálo to zhruba šest tisíc. Z toho mám taky radost. Letos už břehy minijezírka obrostou, bude z toho koukat už jen ta hladina."

Klínec, Zahrada se žabkou

◼ Autoři projektu: architekti Ferdinand Leffler, Martina Sargasová, Markéta Hadačová, Atelier Flera
◼ Realizace: 2014

Golfový trávník s česnekem

Původní zahrada − převažující anglický trávník − byla zcela v duchu majitele, vášnivého golfisty. Paní to však chtěla oživit: "Do zahrady jsme vysadili šalvěje, ozdobné česneky a trávy. Velké plochy trávníku zůstaly jen tam, kde si to majitelé nejvíc přáli. Obrovský ,povinný' trávník jsme předělili záhonem, a tak vznikly dva ,travní pokojíčky' − s houpačkou a sezením −, mezi nimi je cestička. Plocha se tím rozčlenila a zahradě to hodně pomohlo. Lidé se bojí, že když nebude převládat trávník, bude zahrada náročná na údržbu. Tak to vůbec není. Pouze dvakrát do roka je potřeba zastřihnout pár trav a trvalek."

Radost má architekt i z dalších věcí: "Kompostér jsme schovali do vrbového koutku a ze sušáku, který si paní přála, se stal designový prvek."

Velkou změnou prošel i samotný vstup do domu. Je pojatý jako procházka stínomilnou zahrádkou.

Dalším překvapením, které před zvědavci z ulice zakrývá dubový paraván s vinnou révou, je snídaňová teráska: "Vybudovali jsme ji místo původní nevyužívané terasy, zcela ,odstřelené' od zahrady. Vznikl tak příjemný koutek k rannímu posezení."

Majitelé se naštěstí nebojí stromů, což je u řady lidí s malými zahrádkami problém. "Mají strach, že jim zastíní celou zahradu −, ale to je hrozná škoda. Když už strom opravdu naroste moc, v nejhorším případě ho pokácíte, ale službu vám udělá, a ještě se u něj ohřejete. A můžete vysadit nový. Někdy stačí se nebát překročit obecné zvyklosti, nemít problém se zahradou, která vypadá trochu jinak než u sousedů. Nikde není psáno, že to, co je hojně rozšířené, je pěkné a účelné."

Jarmila Jelínková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama