reklama

Červené pro začátek grilovací sezony: El Regreso Merlot se výborně hodí k masu

ego!
Čtěte více: víno | tipy | nápoje
  • Když zmíníte Merlot před zkušenějším pijanem, asi trochu nakrabatí čelo.
  • Je v tom ale trochu snobství i neznalosti.
jarvis_591457a8498ed7c7ba09d1dc.jpeg Má tenkou ostružinovou barvu, aroma dřevotřísky nasáklé borůvkovou šťávou, chuť pikantní a čerstvou. Foto: archiv

Mám Merlot ráda. Je to příjemná tradiční odrůda, která se pěstuje na kopcích v Bordeaux a obvykle končí v cuvée s dalšími odrůdami, například s Cabernetem Sauvignon. Merlot patří mezi vína přátelská jak na vinicích, tak v lahvi. A na to trošku doplatil, když se kvůli tomu začal v 80. letech masově pěstovat v takzvaném Novém světě. Hlavně v Americe, a to Severní i Jižní. S nadsázkou řečeno, Merlot se stal takovým červeným Chardonnay. Prostě vínem, které za pár dolarů koupíte ve vinotéce a v restauraci si ho unuděné ženy na mateřské objednávají jako "sklenku červeného".

Málem to Merlotu zkazilo pověst. Naštěstí jen málem! Ale stále platí, že když ho zmíníte před zkušenějším pijanem, asi trochu nakrabatí čelo. Tím spíš, řeknete-li "Merlot z Argentiny". Je v tom trochu snobství i neznalosti, neboť vinařů je dnes v Argentině a Jižní Americe tolik (a tak rozdílné kvality), že je těžké se orientovat. Taky se moc neorientuji. A tak když mi známí nedávno nalili "výborný Merlot z Lidlu, a představ si, velmi levný!", byla jsem hodně skeptická. Ale když jsem se napila, hned jsem věděla, že jsem vedle. Je to milé a zajímavé víno.

Tak jistě, El Regreso Merlot 2015 není lahev, kterou si otevřete na výročí svatby. Ani ten typ vína, které necháte dvě hodiny dýchat v dekantéru a celou tu dobu o něm vyprávíte návštěvě. Ale je to skvělé červené třeba pro začátek grilovací sezony, výborně se hodí k masu. Cena 149 korun za lahev je víc než přijatelná.

Má tenkou ostružinovou barvu, aroma dřevotřísky nasáklé borůvkovou šťávou, chuť pikantní a čerstvou. Je to tím, že neleželo na sudu, takže si zachovalo hezké taniny a svěží kyselinu. Pochází z kraje Patagonie, z údolí Uco, odkud se do světa exportuje spíše odrůda Malbec. Ale tenhle Merlot je naprosto v pořádku, věřte. Navíc lahev má hravou a přitom elegantní vinětu, přesně takovou, jakou mám na novosvětských vínech ráda. "Don't cry for me Argentina!" zpívá Eva Perónová v muzikálu Evita. Já zapláču, až tohle víno v supermarketu dojde.

Senta Čermáková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se o ně poperou. Úroky porostou pomaleji, než se čekalo

Říkejte mi Babiš. Šéf hnutí ANO po nuceném odchodu z vlády rozjel volební kampaň v regionech

V Česku se pátrá po bakterii, která na jihu Evropy ničí kilometry plantáží. Nakažené mohou být sazenice ze Španělska

Kolem zkrachovalé vagonky Legios krouží podnikatel Strnad. K jejímu získání vede ale dlouhá cesta

Sociální sítě Miloše Čermáka: Pět věcí, které bychom měli dělat, i když nám o nich tvrdili, že se dělat nemají

reklama