reklama

Tisíce turistů ruší dovolené na Bali. Tamní ekonomika přichází o 18 milionů dolarů denně

  • Dovolenou na Bali zrušilo podle tamních úřadů nejméně 15 tisíc turistů.
  • Většina obyvatel ostrova je na příjmech z turismu přímo závislá.
  • Ekonomika ostrova přichází každý den, kdy je zavřené letiště, o 18 milionů dolarů.
Sopka Agung se probudila po 50 letech. Sopka Agung se probudila po 50 letech. Foto: Reuters

Úřady na ostrově Bali podle stanice CNN odhadují, že jen za tři dny poté, co vulkán začal chrlit popel, zrušilo své dovolené nejméně 15 tisíc turistů.

Většina lidí na Bali je přitom na příjmech z turismu přímo závislá. "Každý den, kdy je mezinárodní letiště zavřené, přijde tamní ekonomika o 18 milionů dolarů," řekl CNN analytik Keith Loveard z jakartské společnosti Concord Consulting.

To nejhorší pro turistický ruch na Bali podle něj přijde o Vánocích a na přelomu roku. Turisté kvůli obavám o bezpečnost pojedou na dovolenou jinam.

Největší ztrátu způsobilo uzavření letiště indonéským vlajkovým aerolinkám Garuda. Kvůli uzavírce uvízlo na ostrově podle agentury AFP až 120 tisíc turistů. Corinne Pngová ze společnosti Crucial Perspective odhadla, že až třetinu letů z balijského mezinárodního letiště provozuje právě Garuda. Její ztráty, když letiště nefunguje, jsou až 300 tisíc dolarů denně.

Také malajsijské aerolinky AirAsia čelí velké ztrátě – zhruba 250 tisíc dolarů denně.

Letiště bylo uzavřeno kvůli popelu ze sopky Agung. Ten by se mohl dostat do motorů letadel. V současné chvíli letiště obnovuje provoz podle směru větru. Letadla mohou odlétat, pokud oblak popela míří na druhou stranu ostrova. V oblasti však stále platí nejvyšší stupeň varování před případnou velkou erupcí.

"Nejhorší by bylo, kdyby Agung chrlila popel s přestávkami mnoho měsíců," uvedla Pngová. To by podle ní znamenalo častá uzavírání letiště a významný počet zrušených letů.

Současný chaos rovněž může zhatit plán indonéské vlády, která chce do roku 2019 přilákat do země 20 milionů turistů ročně. Více než 40 procent z nich přitom míří do destinací na Bali. V loňském roce navštívilo Bali pět milionů turistů.

Hrozba výbuchu sopky na Bali je bezprostřední. Letiště je zavřené
Hrozba_vybuchu_sopky_na_Bali_je_bezprostredni._Letiste_je_zavrene.png

 

Jan Hejl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama