reklama

Test: HAL3000 Ryzen 5 je rychlík s motorem od AMD, jen by mu slušela i grafika stejné značky

Čtěte více: PC | počítač
  • Procesory Ryzen se prosazují do běžně dostupných počítačů, plně se vyrovnají Intelu.
  • HAL3000 má v sobě kartu GeForce 1060 od Nvidie, nové karty AMD se teprve chystají.
  • Počítač za 32 tisíc korun zvládne část her i v UltraHD rozlišení, jeho síla se projeví i mimo hry.
Herní počítač HAL3000 Ryzen 5 Herní počítač HAL3000 Ryzen 5 Foto: HAL3000

S příchodem nových herních konzolí PlayStation 4 Pro a na listopad chystaným Xboxem One X znovu získává na důrazu otázka, zda má smysl kupovat herní počítače s trojnásobnou a vyšší cenou. Model Hal3000 Ryzen 5 vybavený součástkami „střední třídy“ je dobrý kandidát na hledání odpovědi.

Fanoušci hraní na PC mají samozřejmě nachystané argumenty – hry pro PC jsou většinou levnější, výkon ve hrách je snadné nastavit úpravou detailů ve hrách, a hlavně: stolní počítač má mnohem větší možnosti použití než konzole, na kterých se nedá stříhat video nebo psát ve Wordu. A jak to je s prvním počítačem vybaveným procesorem Ryzen 5, který jsme mohli otestovat?

Skříň s červenýma očima

Vnitřní výbava herních počítačů je v dané cenové kategorii zhruba stejná, a tak je logické, že výrobci o zákazníky bojují i designem. Na část zákazníků to samozřejmě neplatí, ale důraz na kvalitní počítačovou skříň a zároveň na „líbivé“ podsvětlení nelze přehlédnout. Protože je HAL3000 lokální značka, je logické, že i exteriér staví na běžně dostupných komponentech.

Základní vzhled dává počítači skříň typu midi tower Sharkoon DG7000 v provedení s červeným podsvícením a velmi dobře řešeným větráním. Na čelním panelu jsou dva podsvícené 12cm větráky, na zadním panelu je 14cm větrák. Příjemná je i přítomnost hned 4 USB portů na čelním panelu. Hlavním lákadlem skříně, a také důvodem její vyšší ceny, je plně prosklená levá bočnice z temperovaného skla. Díky ní je krásně vidět na komponenty uvnitř. Výrobce si navíc dal záležet na montáži, která je naprosto příkladná.

Jedinou vadou na kráse skříně je nálepka, která říká, že pokud skříň otevřete, přijdete o tříletou záruku na počítač. Samotná záruka je přitom nadstandardní, nejen délkou, ale také tím, že si výrobce počítač odveze a opravený přiveze. Nebudete mít ale možnost sami do počítače vložit například výkonnější grafickou kartu.

 

Herní počítač HAL3000 Ryzen 5

Odvěcí soci v tandemu

Na výbavě nového herního PC od HAL3000 nás nejvíce zajímal procesor Ryzen 5, který má ty nejlepší papírové předpoklady sebrat tržní podíl Intelu. Trochu zklamáním přitom bylo rozhodnutí výrobce zkombinovat tento procesor s grafickou kartou od Nvidie, když AMD má vlastní čip s odpovídajícím výkonem v podobě RX480. Kvůli problémům s dostupností ale v počítači sedí povedená, leč stará dobrá známá GeForce GTX 1060.

Procesor sám o sobě je výborný. I v kombinaci s chlazením přímo od výrobce je tichý a výkon šesti jader je vynikající. Projeví se samozřejmě tam, kde jsou na to aplikace připravené. Například ve hře The Division je grafická karta vytížená naplno, ale procesor se „nudí“ na 30 procentech své výpočetní kapacity. The Division je ale na vícejádrové procesory připravená, na dvoujádrových čipech bez hyperthreadingu je v podstatě nehratelná bez ohledu na taktovací frekvenci procesoru a použitou grafickou kartu.

Grafická karta GeForce 1060 je populární díky výbornému poměru ceny a výkonu. Verze použitá v tomto počítači je od MSI a má 6 GB RAM. Díky tomu si poradí i s novými hrami vyvíjenými primárně pro konzole. Použitý procesor by si ale zasloužil výkonnější grafický čip. A totéž říká i cena celého počítače. Výrobce použil výborné komponenty od MSI, cenu mírně zvyšuje i rychlejší operační paměť typu DDR5, ale za cenu počítače HAL3000 Ryzen 5 seženete (nebo si postavíte) i počítač s GeForce 1070. To je z pohledu hráče důležitější než procesor, který exceluje v testech, jako je Cinebench 15, se ziskem 1097 bodů. Je přitom o polovinou levnější než o něco výkonnější čip Intel Core i7-7700K a citelně výkonnější než podobně drahá Core i5 7600K.

 

 

Výkonový skok mezi GeForce 1060 a 1070 je totiž asi třicetiprocentní. To znamená, že s GeForce 1070 si zahrajete výrazně více her plynule i ve vyšším rozlišení 2560 x 1440 bodů a některé i ve 4K, zatímco u použité karty 1060 budete mít jistotu 60 snímků za sekundu hlavně ve FullHD, vyšší rozlišení bude už často chtít ruční úpravy nastavení.

Nadšení nevzbudí ani použité disky. Systémové SSD Kingston s kapacitou 256 GB je příjemné, ale jde o standardní SSD s přenosovou rychlostí 540 MB/s při čtení a 500 MB/s při zápisu, nikoliv o modernější verzi typu M.2 s trojnásobnou rychlostí.

Základní deska MSI B350 TOMAHAWK je skutečně základní, ale stačí. Má zabudovaný i jeden USB Type-C port a to se bude hodit. Jedinou praktickou výtkou může být absence wi-fi a Bluetooth. I když hráči preferují ethernet a USB, možnost připojit počítač bezdrátově k internetu nebo ho spojit s Bluetooth sluchátky má něco do sebe.

HAL3000 Ryzen 5 v praxi i testech

První a nejdůležitější zprávou z testovaného počítače je, že AMD dokázalo hodit vidle Intelu do jeho dominance na poli desktopových procesorů. Ryzen 5 1600 je skvělý procesor. Spousta her dává přednost menšímu počtu jader a vysokým taktům, ale nové tituly už dokážou využít i šestijádrový procesor. Ryzen 5 se ve hrách díky vyšším frekvencím chová dokonce lépe než dražší Ryzeny 7. A co je důležité – i se základním chladičem byl procesor v zátěži neslyšný, to ostatně celý počítač. Chlazení se povedlo vyladit na jedničku. Větší počet jader využijí také youtubeři a uživatelé služby Twitch, protože procesor má dost výkonu i na zpracování vysílaného videa z her.

Opravdu doma je Ryzen v pracovním využití. Export videa je bleskový, stejně tak je rychlá práce s daty v Excelu nebo hromadné zpracování fotografií v Zoner Photo Studiu. Ve spojení se 16 GB rychlé paměti je tak svižný, že jen málokdo bude potřebovat lépe vybavený pracovní počítač.

V testu výkonu PCMark 10 dostal počítač HAL3000 Ryzen 5 celých 4615 bodů, jen o 300 bodů méně než podobně vybavený počítač s procesorem Core i7 4770K, který se dnes samotný prodává za necelých 9 tisíc korun. Výsledek Ryzenu je lepší než 58 procent všech měření v tomto testu.

U videoher procesor nehraje hlavní roli – jeho primárním úkolem je dodávat data grafické kartě. Ve většině případů to u testovaného počítače znamená, že rychle narazíte na strop ve výkonu GeForce 1060. Toto omezení je patrné ve hrách i v syntetických testech 3DMark. V doporučeném testu TimeSpy získal počítač 4249 bodů, což ho řadí ke slabšímu průměru mezi všemi testovanými počítači. Letos na jaře testovaný desktop Lenovo Cube s procesorem Core i7-6700 a GeForce 1070 měl o 20 procent více. Podobné výsledky dávají i další varianty testů a potvrzuje je i herní praxe.

Pokud máte jen FullHD monitor, nemusíte se bát, protože plynulé hraní v 60 snímcích za sekundu zvládne HAL3000 bez problémů. Pokud ale zvednete rozlišení na 2560 x 1440, bude to slabší. V Zaklínači jsme při vysokém nastavení detailů v tomto rozlišení na plynulost mohli zapomenout – ukazatel snímkové frekvence kolísal mezi 40 a 60 obrázky za sekundu. Podobnou zkušenost jsme udělali i u The Division. V integrovaném testu výkonu udržela hra plynulých 60 snímků za sekundu, s vysokým nastavením detailů už ale průměr klesl na 50 snímků za sekundu, byť procesor celou dobu odpočíval. Optimální výsledky nemá ani Forza Horizon 3 – ve vyšším rozlišení je nutné snížit detaily na střední úroveň, aby hra běžela v 60 snímcích za sekundu. Alespoň že Overwatch běží i ve vyšším rozlišení s rezervou a počítač ho zvládne i ve 4K.

Verdikt

HAL3000 je důkaz, že procesory Ryzen míří do černého a Intelu umí pěkně zatopit. Samotná sestava ale nenabízí optimální poměr ceny a výkonu a nedokáže ve hrách ani plně využít potenciál výkonného procesoru. Pokud se za podobnou cenu dá pořídit citelně výkonnější stroj s GeForce 1070, bude to mít HAL3000 Ryzen 5 těžké a to je škoda, protože je výkonný a současně tichý. Zároveň se ale musí člověk ptát, jestli nebude z pohledu videoher i práce efektivnější pořídit si Xbox One X za 13 tisíc korun a k němu notebook. Notebook za 19 tisíc totiž na kancelářskou práci stačí a podle předběžných informací a prvních testů bude Xbox One X o trochu výkonnější díky lepší optimalizaci a šikovným programátorským trikům.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

ON-LINE: Policie zadržela tři muže z Maroka a jednoho Španěla. Řidič dodávky z Barcelony je stále na útěku

Rychle rostoucí ekonomika snižuje zadlužení Česka. Pokud vlády nezačnou rozhazovat, bude dluh jedním ze tří nejnižších v EU

Wal-Mart bojuje s Amazonem o internetové zákazníky. Zatím má na síti jen čtvrtinové tržby

Finská police postřelila útočníka, který pobodal několik lidí ve městě Turku

Katalánsko se léta potýká s islamisty, v rámci Španělska patří k nejradikálnějším

reklama