reklama

Díky tradicím nezapomeneme na lidskost, říká Patricie, zpěvačka a představitelka bohyně Morany

Rozhovor
  • Zpěvačka a textařka Patricie vystudovala prestižní světovou hudební školu Berklee College of Music.
  • Po návratu do Česka založila kapelu Vesna, jež odkazuje ke slovanské mytologii.
  • "Splněným snem by bylo, kdyby se lidé na našich koncertech pozastavili a nadechli," říká představitelka bohyně Morany.
Zpěvačka a textařka Patricie založila skupinu Vesna Bohyně, která se věnuje slovanským tradicím, mytologii a moudrosti předků. Zpěvačka a textařka Patricie založila skupinu Vesna Bohyně, která se věnuje slovanským tradicím, mytologii a moudrosti předků. Foto: Lucie Vysloužilová

Slovanské tradice a symboly dnes známe hlavně z knih, málo z nás si je aktivně připomíná. Jiný pohled nabízí zpěvačka a textařka Patricie Fuxová, drobná černovláska vystupující pod uměleckým jménem Patricie, která slovanství a související mytologii propojuje v hudbě i módě. Založila ženskou hudební skupinu Vesna, v níž vystupuje jako jedna ze čtyř mýtických bohyň. Kapela pořádá výpravné koncerty se symfonickou hudbou, tancem a projekcemi, jeden z nich se odehraje ve čtvrtek v pražském Karlíně.

Patricie se před půl rokem vrátila ze španělské Valencie, kde vystudovala prestižní americkou hudební univerzitu. Imponuje jí kulturní rozmanitost a je otevřená inspiraci z celého světa, vyrůstala však v malé vesničce za Prahou. "Dětství jsem strávila v lese, stavěla indiánská týpí a hrála si s mravenci. To dětem, které žijí ve velkých městech, musí hrozně chybět," říká s nostalgií představitelka slovanské bohyně Morany.

Patricie

Vlastním jménem Patricie Fuxová je zpěvačka, textařka a zakladatelka projektu Vesna.

Jako první žena vystudovala magisterský obor zpěv na prestižní hudební škole Berklee College of Music.

U nás je známá především díky své popové kariéře: vystupovala po boku Lucie Bílé, Čechomoru, Xindla X či Marie Rottrové a psala texty pro Václava Neckáře, Ewu Farnou a další.

Momentálně se věnuje ženské kapele Vesna, jež představuje slovanskou kulturu a mytologii.

Ve čtvrtek 18. května Vesna vystoupí v pražské Hauch gallery, kde představí svou mýtickou show.

Také jsem jako malá lezla po stromech, dnešní doba je ale trochu jiná. Každý spíš porovnává nejnovější typy tabletů a telefonů...
Vidím to stejně. Mám malého bratra a pozoruji velký rozdíl v hodnotách dnešních dětí. Přesto věřím, že v Česku máme tendenci tyhle trendy ještě pořád trochu odmítat. Jezdíme na výlety, chodíme do hor, kempujeme, celkově je český životní styl aktivní a propojený s přírodou a doufám, že takový zůstane. Spousta cizích národů to má opačně a třeba ani neznají názvy stromů nebo květin v rodném jazyce.

Vysokou školu jste studovala v zahraničí. Co vám to přineslo?
Berklee College of Music ve Valencii je zajímavá tím, že jsou tam lidé skutečně z celého světa, měli jsme hodně multikulturní třídu. Během studia jsem se otevřela různým žánrům. Na univerzitě sice dominovala americká hudba, pop, jazz, r’n’b, ale setkala jsem se i se skvělou latinskoamerickou nebo indickou muzikou. Otevřenost v přístupu k umění byla velmi inspirativní.

Vždycky jste měla blízko k muzice?
Jako malá jsem chtěla dělat něco pro lidi a měnit věci, chtěla jsem být prezidentkou. A potom se do toho nějak připletlo umění a já jsem zatoužila být spisovatelkou, což se mi napůl splnilo, protože kromě zpěvu píšu také texty k písním. Do toho, co dělám, je pro mě důležité dávat myšlenku. Nepoužívám svůj hlas, abych zazpívala prázdné tóny, používám ho, abych vyjádřila něco, na čem mi záleží. Ale na začátku mě rodiče samozřejmě šoupli do sboru a pak už se to vezlo (smích).

Proč jste se vrátila zpátky do Česka?
Dokončila jsem magisterský titul a chvíli jsem skutečně přemýšlela, jestli nezůstat v zahraničí, protože mi tam imponovala ona velká otevřenost myšlení a síla dělat nové věci. Ale tím, že jsem se pustila do projektu s tématem slovanské mytologie, která souvisí s našimi kořeny, neměla jsem to srdce se sem nevrátit.

Jak projekt Vesna Bohyně vznikal?
Začalo to už na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde jsem studovala kromě jazzového zpěvu i textařinu. Dříve jsem se věnovala spíš popu a psala o lásce. Ve škole jsme měli jako cvičení napsat antitezi a já jsem napsala: "Děcko se nám narodilo, v krčmě boží se slavilo, nie to děcko, ale Vesna, co nás přišla včíl rozesmát." Uvědomila jsem si, že tradice, lidový jazyk, přírodu, archetypy, symboly, které tvoří základ naší kultury, jsem vůbec neprozkoumala. A začala jsem takových textů psát víc. Na univerzitě ve Valencii jsem potom dostala grant, který jsme využili k natočení desky se smyčcovou sekcí Českého národního symfonického orchestru. Spolužáci si tehdy mysleli, že jsem spadla z nebe. Všechno se to ale povedlo, a když jsem to slyšela dohromady, bylo jasné, že přesně v tomhle chci pokračovat, zahřálo mi to duši.

Vesna 4 Foto Lucie VyslouzESilovaE
Vesna Bohyně. Zleva: Tanita Yankova, Patricie, Bára Šůstková a Andrea Šulcová.
Foto: Lucie Vysloužilová

Oslovit s tématem slovanských bohyň současné publikum vyžaduje velkou odvahu…
Je pravda, že Češi s touhle částí historie moc v kontaktu nejsou. Spousta lidí hledá v životě stabilitu a smysl a snaží se je najít koupí nové televize nebo auta. Můžete jít do práce, hledat svého vysněného partnera, chtít postavit dům a jet na dovolenou, mít hodně peněz. Na chvíli vám to dá iluzi, že všechno tvoříte a řídíte. Ale i když tohle všechno máte, přesto nejste šťastní. Tradice mají přesah k duchovnu, naší hlubší identitě, a my si ten přesah musíme uvědomit, abychom na něj úplně nezapomněli. To bychom totiž zapomněli na svou lidskost.

Dá se říci, že hlavním pilířem vašeho projektu je tedy připomenout lidem moudrost našich předků?
Pro mě je důležité, pokud lidé přijdou na náš koncert poslechnout si naši hudbu, zamyslí se, vyvolá to v nich zvědavost a otevře jim to dveře ke zkoumání. Protože když člověk nemá chuť zkoumat, jako by nežil. Takovým splněným snem by bylo, kdyby si lidé na našich koncertech uvědomovali tajemno, pozastavili se a nadechli. I Albert Einstein kdysi řekl, že prožitek tajemna je hlavní kostrou pravého umění a vědy.

Kolik lidí v projektu figuruje?
Jeho hlavními tvářemi jsou čtyři ženy reprezentující slovanské bohyně ročních období: Vesna Tanita Yankova jako bohyně jara, letní Živa Andrea Šulcová, Mokoš jako bohyně podzimu Bára Šůstková a Morana pro zimu. Máme ještě čtyři kluky, abychom tvořili harmonii. V rámci projektu máme tři rozměry, které přirovnávám k velikostem oblečení: verze S je kapela jako taková o osmi členech, M je hudební multiperformace kapely, smyčcového kvartetu, tanečnic a vizuální projekce, která proběhne ve čtvrtek, a připravujeme také variantu L ve spolupráci s orchestrem. Mám kolem sebe spoustu talentů, kterými se ráda obklopuji. Společnost je dnes hodně individualizovaná a lidé jsou často ztraceni v samotě. Velké věci ale vždycky vznikaly propojením lidí.

Proč představujete právě Moranu?
Osobností by mi asi nejvíc sedělo jaro, nicméně mám černé vlasy a musím svým způsobem projektu šéfovat projektu a mít trochu mužské síly, rozhodnosti a pevnosti – to právě Morana má.

Vesna - Morana (official video)
Vesna_-_Morana_official_video_.jpg

Ženy podle vás sílu nemají?
Ženy nemají viditelnou fyzickou sílu a zároveň jsou oproti mužům velmi nestabilní. Ale ženská síla spočívá v něčem jiném a zmíněná nestabilita není špatná, protože symbolizuje neustálou proměnu. Chci tím říct, že muži a ženy mají sílu v odlišných věcech. Mužská síla se projevuje navenek, ženy mají tu vnitřní. Navzájem se inspirují, doplňují a propojují.

Snažíte se tedy vytvářet jakousi vyváženou komunitu?
To ani ne, protože komunitu vnímám jako trochu uzavřenou skupinu. Spíš otevřený směr.

Texty písní píšete pouze v češtině, nebo i v angličtině?
Současně píšu i pro další kapely, takže někdy česky, jindy anglicky. Písně Vesny jsou ale v češtině. Na jednu stranu je to logické, na druhou stranu se to s angličtinou nemusí úplně vylučovat. Například v zahraničí se toho o slovanských tradicích ví velmi málo. Tak proč nevymyslet něco v angličtině a nerozšířit povědomí o nás i za hranice České republiky?

Jak dlouho vám trvá napsat text? Je to hodně individuální?
Osobně mám ráda dynamiku a rychlost a tomu odpovídá i rychlost mojí tvorby. Lidé mají občas pocit, že rychlé věci nejsou moc kvalitní, ale já říkám, že na nápad nepotřebujete čekat. Máte ho teď. Takže nápad vznikne během chvíle, napsat celou písničku může být otázka pár hodin. Jsou ale také skladby, ke kterým se vracím, mám je rozepsané i půl roku.

Projekt Vesna Bohyně však není jen o hudbě, svou roli v něm hraje i móda…
Přesně tak. Celé jeho téma je žensky orientované, jsem žena a mám ráda krásné věci. Propojili jsme se proto s návrhářkou Kamilou Vodochodskou, která se zabývá udržitelnou módou, a vytvořili jsme spolu dvě kolekce šatů. Plánujeme v nich nejen vystupovat, ale také je nabídnout ženám, které chtějí, aby jejich oblečení zrcadlilo jejich osobnost. Na programu je proto módní přehlídka a prodej šatů. A připravujeme také velké překvapení, které rovněž souvisí s ženskou krásou, ale móda to není. To se ale lidé dozví až na místě.

Když se vrátíme ke spojujícímu tématu historie a slovanské mytologie – kde se u vás vzalo?
Jednou inspirací byla moje babička, velmi obětavá a laskavá žena, a celkově moje rodina, která pochází z Moravy a má k tradicím velmi blízko. Hodně mě ale ovlivňují i vjemy a lidé z mého okolí. Třeba moje kamarádka Veronika Lančaričová, která se zabývá rituály a kněžkami. Já sama jsem se od osmnácti let zajímala o ženskou tematiku, přírodní styl života a přírodní cyklus. Také se zajímám o filozofii a náboženské tradice, snažím se dojít k jádru toho všeho a podle mě je cestou k němu prožitek tajemna.

Vesna 4 Foto Jiri SESujanskyE
Vesna Bohyně. Zleva: nahoře Bára Šůstková a Andrea Šulcová, dole Patricie a Tanita Yankova.
Barbora Pěničková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama