reklama

Konec jednorázovým plastovým krabicím na obědy. V USA spustili službu vratných obalů na jídlo

Čtěte více: CSR | ekologie | obal | plast | potraviny | jídlo | USA | recyklace
  • Systém GoBox v americkém Portlandu umožňuje vrátit krabičky od jídla.
  • Speciální firma je vymyje a pošle zpět do oběhu.
  • Mobilní aplikace ukáže, které restaurace ve vratných obalech prodávají a kam krabičky odložit.
Pouliční stánky balí jídlo do vratných obalů. Pouliční stánky balí jídlo do vratných obalů. Foto: Twicopy – GoBox

Nechat si dovézt jídlo do práce či domů nebo si nechat zabalit část porce v restauraci je pohodlné. Jenže společně s jídlem si přinášíme i odpadky: plastový box a někdy i pytlík, které pak končí v koši. V americkém Portlandu ve státě Oregon už měli lidé dost pocitu, kdy po snědení obědu za sebou člověk zanechá hromádku odpadků. Ve městě proto už více než dva roky funguje služba GoBox.

Princip je jednoduchý: Spočívá v náhradě obalů na jedno použití takovými, které se dají použít opakovaně a zároveň splňují všechny hygienické požadavky. Jak píše server Zajímejse.cz, cílem je umožnit každému bezodpadový nákup jídla i bez toho, aby si přinesl vlastní znovupoužitelné obaly. Zákazník si jednoduše o GoBox řekne při objednávce a pak jen vyhledá místo, kde může krabičku odložit. 

Pomocí mobilní aplikace si najde restauraci, která je zapojena do systému a nabízí GoBox balení jídel. Když oběd sní, obal odevzdá na jednom z míst, odkud se pak krabičky svážejí k umytí do speciální provozovny – komerční myčky nádobí, která zaručuje zajištění hygienických požadavků. Je také možné se zapojit jako firma a pro GoBoxy přijedou pracovníci projektu a obaly odvezou. Jak jinak než ekologicky – na kole.

V kancelářských budovách v Portlandu už proto fungují sběrné nádoby, kam zaměstnanci své použité krabičky odkládají k odvozu a umytí. Pronajmutí sběrné nádoby na krabičky, která je vyrobená z bambusového dřeva, stojí 125 dolarů měsíčně, tedy zhruba 3000 korun. Společně s tím firma získává i službu odvozu a vymývání potravinových krabiček. Pro jednotlivce stojí zapojení do systému 18 dolarů ročně, tedy 435 korun.

Znovupoužitelné obaly GoBox jsou vyrobeny z BPA free materiálu, neobsahují tedy chemickou sloučeninu bisfenol A. Ta se využívá například ve stavebnictví nebo medicíně, ale i v produktech, které přicházejí do kontaktu s potravinami či pitnou vodou. Pro lidské tělo může být toxická.

Nyní má služba v Portlandu již více než 80 zapojených prodejců jídel a 3000 předplatitelů. GoBox ušetřil již více než 100 tisíc jednorázových krabic na jídlo. Systém už se navíc z Portlandu v Oregonu rozšiřuje i do kalifornského San Franciska.

"Pokaždé, když vidím koše na odpadky přetékající plasty z pouličních prodejen rychlého občerstvení, cítím, že používáním GoBox krabiček dělám něco, co má opravdu smysl," napsal na stránky projektu jeden z uživatelů Don P.

GoBox - vratné krabičky na jídlo
Enjoy_Takeout_Without_the_Waste_with_GO_Box_.jpg

I v Česku se rozšiřuje komunita lidí, kterým vadí používat jednorázové obaly na potraviny. Již několik let funguje neziskovka Bezobalu, která před třemi lety otevřela první bezobalový obchod v Praze na Vinohradech. Je možné zde nakoupit trvanlivé potraviny z velkých nádob do vlastních nádobek a pytlíků. Obchod je zatím neziskový, funguje i díky grantům města. Služba svozu krabic na jídla z restaurací prozatím v Česku chybí.

"Věříme, že obdobné projekty začnou velmi brzy fungovat i v České republice. Poptávka po bezobalovém nakupování roste a vytváří se tak trh, kde mohou být jednorázové obaly nahrazeny těmi kompostovatelnými nebo znovupoužitelnými," věří Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky, který se zabývá chytrým nakládáním s odpady.

Zuzana Keményová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

Česko bez volantu. Vláda by měla jít trendu autonomních aut naproti, myslí si Ťok a chce vybudovat polygon

Bývalý šéf dohledu ČNB Rozumek bude působit v Mezinárodním měnovém fondu. Pomůže Bosně a Hercegovině s dohledem nad bankami

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

reklama