reklama

Čechům chybí optimismus, vždy se mají "nic moc", říká skotský manažer Prazdroje Grant McKenzie

Čtěte více: cestování | Indie | Rumunsko | Španělsko
  • Na své první opravdu velké cestě byl Skot Grant McKenzie ještě jako dvacetiletý v USA.
  • Učarovala mu rumunská Transylvánie, kterou brázdil ve svém Porsche. Když píchnul daleko od civilizace, náhradní kolo se nějak našlo.
  • Má řadu zemí, kam by se chtěl ještě podívat. Ale nepatří k nim Indie. "Nikde jsem neviděl takové chudáky," říká McKenzie.
Skotský manažer Prazdroje Grant McKenzie Skotský manažer Prazdroje Grant McKenzie Foto: Libor Fojtík

Od USA po Česko se vine cestovatelská pouť Skota Granta McKenzieho, ředitele marketingu a strategie Plzeňského Prazdroje. Ve Spojených státech byl na své první opravdu velké cestě ještě jako 20letý student a v současné době je Praha jeho posledním působištěm. A odsud vyjíždí na delší i kratší cesty po re­publice. "Skoro každé české městečko má krásný hrad, zámek, nějakou pamětihodnost, historii jako ve Skotsku, kde každé místo má svůj příběh."

A jací jsou podle McKenzieho Britové, Američané a Češi? "I když s Američany mluvíme stejnou řečí, jsou jiní. Konzervativnější. Byl jsem hlavně v Connecticutu, kde chodili každou neděli do kostela. Největší rozdíl je ve vztahu ke zbraním," míní. Na rozdíl od Evropanů Američané považují zbraň za součást svého života kvůli vlastnímu bezpečí. "My Evropané nepotřebujeme vlastnit doma zbraně."

Další odlišení vidí McKenzie v rasismu. "I u vzdělaných Američanů jsem jej viděl, to pro mě bylo překvapující."

A zatímco Američané se hned při prvním setkání tváří jako kamarádi a rezervovanější jsou později, Češi vystupují přesně naopak. "Když Čech řekne, že jsme přátelé, je to pravda. Když to prohlašuje Američan, ještě to neznamená, že je tomu opravdu tak."

Jediné, co 43letý Skot Čechům opravdu vytýká, je jejich nedostatek optimismu. U starší generace to na základě historických zkušeností chápe, ale ne u mladších lidí. "Dvacetiletý člověk má před sebou fantastickou budoucnost, ale na otázku, jak se má, odpoví − nic moc."

Rumunsko: V Karpatech opraví i Porsche

jarvis_5a27fb58498e34d8c92afacf.jpeg
Foto: archiv Grant McKenzie

V Rumunsku pobýval Grant McKenzie tři roky a učarovala mu Transylvánie. "Je to krajina extrémů a kontrastů, kde místy žijí jako před sto lety. Během pěti minut potkáte Ferrari a koňský povoz," vzpomíná.

Manažer Plzeňského Prazdroje je fanda sportovních aut a svým Porsche jezdil po slavných točitých silnicích v Karpatech − Transfagarasan a Transalpina. A právě na Transalpině prožil McKenzie podle svých slov typický rumunský příběh.

"V místech bez mobilního signálu a 35 kilometrů od nejbližšího města jsem hodinu před setměním píchl pneumatiku, a protože se tam pohybují medvědi a vlci, raději jsem rychlostí 10 kilometrů v hodině pokračoval po třech kolech," vypráví. Po hodině a půl dojel k horskému stavení.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Marcela Honsová
Přeposlat
Diskuse

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama