reklama

Nechat bitcoin žít, ale taky je třeba jeho případný pád přežít

Ekonom
Čtěte více: virtuální měna | bitcoin
  • Kryptoměna bitcoin je jak na horské dráze.
  • Pokořila hranici deseti tisíc dolarů a zase z ní spadla.
  • Státy se už musí rozhodnout, zda ji považují za nebezpečnou bublinu, která zasluhuje zkrotit, nebo ne.
jarvis_5a27ed33498e089692c91db1.jpeg 10 000 USD Foto: archiv

Autor těchto řádek má čisté svědomí, že k aktuální divoké jízdě digitální měny bitcoin přispěl minimálně − před několika měsíci si v kavárně, kde se nedalo jinak platit, proměnil stokorunu za zlomky bitcoinu, aby měl na pivo.

V těchto dnech by ale za stokorunu bylo mnohem více nul za desetinou čárkou. Měna totiž brutálně posiluje. Na počátku roku byla za tisíc dolarů, na konci roku překročila hranici deseti tisíc dolarů (na chvilku dokonce i jedenácti) a pak zase zamířila dolů.

Pozitivní vysvětlení obhájců kryptoměny, která není závislá na žádném státu ani centrální bance, zní: vše je v pořádku, je to přece deflační měna, jejíž "těžba" počítačovým algoritmem směřuje do roku 2140, kdy do oběhu vejde poslední bitcoin s pořadovým číslem 21 milionů.

Jenže tak tomu nejspíš není. Tak brutální nárůst hodnoty bitcoinu neomylně značí bublinu a zároveň i to, kdo se stal mezi mnoha digiměnami nezpochybnitelným lídrem.

Otázka za milion (či spíše za 21 milionů bitcoinů) zní: když bublina praskne, bude to mít vliv jen na ty technologické nerdy, antisystémové protestanty a případně obchodníky v šedé a černé ekonomice, kteří se bitcoinu s gustem věnují?

Bylo by příjemné říci ano a už se o to nestarat, ale tak tomu pravděpodobně není. Bitcoiny vchází do světa klasických financí, americký burzovní operátor NASDAQ hodlá otevřít obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Do digitální mánie se snaží naskočit i mnohé banky.

V té chvíli už prasknutí bitcoinové bubliny (či stačí výrazná volatilita) může napáchat velké škody reálné ekonomice. Proto třeba nobelista Joseph Stiglitz prohlašuje, že bitcoin by měl být zakázán, protože obchází pravidla a nepřináší nic pozitivního společnosti.

Mnohé evropské státy − včetně Česka − zatím s regulací váhají. Česká národní banka s bitcoiny nechce mít nic společného, vnímá je více jako komoditu než měnu. Ale časem se tento přístup asi stane neudržitelný. Je třeba nechat bitcoin žít, ale kdyby se zhroutil, je třeba také přežít.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama