reklama

Investujte jako žena, radí "poslední čestná analytička" z Wall Street Sallie Krawchecková

Ekonom
Čtěte více: investice | USA | ženy | Česká republika
  • Pracovala jako manažerka v bankách Merrill Lynch či Smith Barney.
  • Pak Sallie Krawchecková založila investiční start-up Ellevest zaměřený na investování žen.
  • "Bereme v úvahu jejich nižší příjmy, delší dobu dožití a finanční rizika, z nichž některá se pojí s mateřstvím," říká Krawchecková.
Sallie Krawchecková, zakladatelka investičního start-upu Ellevest Sallie Krawchecková, zakladatelka investičního start-upu Ellevest Foto: Reuters

V manhattanských kancelářích investičního start-upu Ellevest, jenž se zaměřuje na ženy a jejich finanční potřeby, zavedla místo příspěvku na obědy lednici na prosecco. A v dvojrozhovoru pro americký časopis Vogue, kde se objevila po boku své kamarádky, tenisové superhvězdy a zdatné obchodnice Venus Williamsové, prohlásila: "Tomu, čím se živí Venus, moc nerozumím. Našemu přátelství pomohlo, že ona vcelku rozumí tomu, co dělám já."

Sallie Krawchecková, zakladatelka Ellevestu, je podle amerického časopisu Fortune "poslední čestnou analytičkou z Wall Street". To je výhodné označení, zvlášť vezmeme-li v úvahu, že během své kariéry držela vrcholové pozice v bankách Merrill Lynch, Smith Barney či Citi Private. Ty během světové finanční krize z roku 2008 sehrály trudnou úlohu v osudech mnoha věřitelů a podílely se na úpadku pověsti celého oboru. Trauma spojené s otřesem trhů má ve Spojených státech společenské důsledky dodnes a není radno je podceňovat: například podle časopisu New Yorker je někdejší ambice mladých Američanů "urvat bank prací na Wall Street" přitažlivá asi jako "zotročování domorodého obyvatelstva v zemích třetího světa". Jenže Krawchecková je chytrá a její PR tým výkonný. Plán Ellevestu je s ohledem na jeho ambice racionální i bohulibý − jeho slabinou však mohou být předsudky.

Když se člověk v nejbližším okolí zeptá, čím by mohl být užitečný investiční projekt zaměřený na ženy, dostane se mu množství zábavných odhadů: "Vytváří finanční rezervy pro případ, že je potřeba bezodkladně zakoupit diamantový hřeben?" "Je to záminka pro večírek?"

Krawchecková, jejíž web na žádném místě není růžový, však přichází s realistickým předpokladem: "Ellevest pracuje se skutečným průběhem ženské kariéry, která zaznamenává vrchol a útlum v jiných životních obdobích než mužská. Naše platforma bere v úvahu jejich reálné − tedy obecně nižší − příjmy, delší dobu dožití a finanční rizika, z nichž některá se pojí s mateřstvím. A ne, dodneška to ještě nikoho jiného nenapadlo."

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Zuzana Válková
Přeposlat
Diskuse

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama